Ameliyatla kızlık zarı dikimi

Ameliyatla kızlık zarı dikimi 9

Kızlık zarı ameliyatları ülkemizde sıklıkla yapılıyor. Sosyolojik nedenlerden dolayı birçok kadın ameliyatla kızlık zarı dikimi yaptırıyor. Kızlık zarı ameliyatlarında uygulanan yöntemler prosedürler birçok yerde aynı olmasına rağmen, uzman doktorun deneyim durumuna göre küçük farklılıklar gözlenebiliyor.

 

Eğer kişi kızlık zarı ameliyatı olmaya karar vermişse, ameliyat tarihinden bir gün önce durumu incelenir ve hangi yöntemin uygulanacağına karar verilir. Mesela bazı kadınların vajinal yapısı geçici kızlık zarı dikimine müsait olmayabilir. Muayenede ayrıca anestezi şekline de karar verilir. Bazı kadınlarda ameliyat korkusu vardır ve bu yüzden genel anestezi uygulanmasını isteyebilirler. Ancak kişinin genel anestezi uygulanmasına engel olacak bir durumu varsa, lokal anestezi yapılır.

Ameliyatlarda enfeksiyon riski oluşmaması için steril aletler kullanılır. Ayrıca ameliyat boyunca uzman bir hemşire sürekli olarak hasta ile ilgilenir. Bu tür ameliyatlar çok kısa sürer. Ortalama olarak uygulanacak yöntem ne olursa olsun 15-20 dakika sürelerde tamamlanır.

Ameliyatla Kızlık Zarı Dikimi, Kullanılan Yöntemler

Dünyada ve ülkemizde uygulanan kanıtlanmış kızlık zarı ameliyatı yöntemleri vardır. ameliyatla kızlık zarı dikimi yöntemlerinden en bilineni Flep yöntemidir.

Kalıcı kızlık zarı ameliyatlarında kullanılan Flep yönteminde, kişinin kendi dokusu kullanılır. Vajina duvarından alınan dokular kaldırılarak, bir ya da birkaç yerden birleştirilir ve dikiş ile işlem tamamlanır.

 

Flep yönteminin yanı sıra ameliyatlarda başka yöntemlerde kullanılır. Yöntemlerin farklı olmasının nedeni, vajina ve zar yapısının her kadında farklı özellikler sergilemesidir. Flep yönteminde zaman kısıtlaması yoktur. Uzun vadede evlilik düşünenler için ideal bir yöntemdir.

Geçici kızlık zarı ameliyatları genelde, evlilik zamanı yaklaşan kadınların tercih ettiği yöntemlerdendir. Kısa süreli çözüm olan geçici kızlık zarı ameliyatları, evlilik tarihinden bir hafta öncesinde yaptırılır. Bir hafta içerisinde cinsel birleşmenin yaşanması gerekir. Nedeni ise bir hafta sonunda dikişlerin açılması riskidir.

Kızlık zarı ameliyatlarından sonra kişinin bir gün boyunca dinlenmesi tavsiye edilir. Normalde aynı gün içerisinde kişi, günlük aktivitelerine dönebilir. Genelde lokal anestezinin uygulandığı ameliyatlar için bu durum geçerlidir.

Vajen bölgesinin kuru tutulması, bir hafta boyunca sıcak ya da soğuk suya girilmemesi, ağır şeylerin kaldırılmasından kaçınılması gibi önlemlerin alınması gerekir. Ayrıca bir hafta boyunca hijyenik ped kullanılması sağlıklı olacaktır. ameliyatla kızlık zarı dikimi operasyonları ile ilgili bilgiler ayrıntılı bir şekilde anlatılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir