Bekaret Anlamı Kızılcahamam

Bekaret Anlamı Kızılcahamam 8

Bekaret kavramı aslında kafada düşünülmesi gereken bir konu iken birçok toplumda kızlık zarına indirgenir. Bekaret Anlamı Kızılcahamam, birçok  toplumda kadınların cinselliğinin tabularından birisi oldu.

 

Kızlık zarına bu kadar önem verilmesinin nedeni, ilk gece kanama olmaması durumunda kadının daha önceden bekaretini kaybedildiğinin varsayılmasıdır. Namus kavramı ile ilişkilendirilen bu durum toplumsal baskının temelini oluşturur. Her toplumda olmasa da birçok toplumda kadına yönelik baskı unsurunun ana temeli budur.

Bekaret ve ilk gece konusunda toplum baskısının temelinde ihanet olgusu yatar. İlk gece kanama olmaması doğrudan kadının daha öncesinde cinsel birleşme yaşadığına ve ihanet ettiğine yorulur ve bu şekilde kabul edilir.

Bu yüzden birçok kadın toplum tarafından cezalandırılır. Cezalandırma öncelikle kadının ailesi tarafından uygulanır. Yakın bir zamana kadar özellikle kırsal kesimlerde bu yüzden birçok kadının hayatı sonlandırıldı.

 

Ancak kadın anatomisi hakkında bilgilerimiz arttıkça aslında işlenen bu cinayetlerin ne kadar da haksız olduğu ortaya çıktı. Eskiden kızlık zarının her kadında aynı olduğu zannediliyordu. Ancak günümüzde biz biliyoruz ki, her insandaki parmak izlerinin farklı olması gibi, her kadında kızlık zarı da farklıdır.

Kadın Anatomisi Hakkında Bilgiler

Kadın anatomisini erkeklerden ayıran önemli bazı ayrıntılar vardır. Bu ayrıntılardan bir tanesi de kızlık zarıdır. Yalnızca kadınlara özgü olan bu yapı hakkında eskiden bilgilerimiz sınırlı ve yeterli değildir. Bekaret Anlamı Kızılcahamam bu bakımdan hep yanlış değerlendirmelere sahne oldu.

Kızlık zarı yapısı her kadında farklı olduğu için kanama olmamasının nedenleri daha açık bir biçimde anlaşıldı. Bazı kadınlara bulunan esnek zar yapısı, vajina içerisinden penis geçse bile zarın esnekliği yüzünden zarın yırtılmamasına neden olur ve kanama gerçekleşmez.

Buna benzer yapıda bulunan birçok kızlık zarı türü bulunur. Yapılarından dolayı ya kanama gerçekleşmez, ya da çok az bir miktar kanama gerçekleşir ve çoğu zaman bu kan miktarı vajina içerisinde kalır.

Yanlış ve eksik bilgiden kaynaklanan toplum baskısı, her dönemde kadınlar için büyük bir sorun oldu. İlk gece korkusunun özellikle kadınlarda daha fazla olmasının nedeni budur. Kadının cinsel kimliğinin ve erkeklerin korkulacak bir şeymiş gibi gösterilmesi vajinismus dahil olmak üzere, kadınların birçok psikolojik hastalığa yakalanmalarının nedenidir.

Günümüzde bile sağlıklı ve doyurucu cinsel bilgiler çoğu zaman kişilere verilmez. Bu tabunun yıkılması öncelikle ailede verilecek eğitimle sağlanabilir.

Kızlık zarı operasyonları kadınları bir nebze olsun rahatlatsa da, sorunun kaynağı hala çözüm bulunması için beklemektedir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir