300-320 exam detail 2V0 dumps 300-206 senss pdf 70-347 exam questions 98-379 exam guide

Kızlık Zarı Blog

Bekaret onarımı

Himenoplasti aynı zamanda bekaret onarımı anlamına gelir. Daha önceden bozulan kızlık zarını tam anlamı ile eski haline getirmek imkansızdır. Kızlık zarı çok ince bir yapıdadır. Zar dokusunda oluşan yırtık dikilemeyecek halde ise onarım için başka yöntemler uygulanır. Genelde vajinal duvardan alınan dokular, onarım işlemleri sırasında kullanılır.

 

Bekaret Onarımı Nasıl Yapılır? Onarım Türleri

Geçici onarım işlemi evliliğe 2 ya da 3 gün kala bir sürede yapılır. Bu sürede zar dokusuna atılan dikişler kaynar ve suni olarak vajina girişi daraltılır. Bu işlemde sirküler hat ile vulva içerisinde bulunan karşıt noktalar stür ile birleştirilir. bekaret onarımı işleminin geçici olarak tercih edilmesi daha sık karşılaşılan bir durumdur.

Kalıcı onarım işleminde ise süre daha uzundur. Genelde evlilik tarihi belli olmayan kişiler için daha uygundur. En bilinen teknik Flep tekniğidir. Flep tekniğini, Doğal septa birleştirmeleri ve İnsizyonel birleştirmeler gibi teknikler izler. Tüm bu tekniklerde, mikrocerrahi yöntemi uygulanır.

Flep tekniğinde, vajina içerisinden idrar çıkış noktasına yakın olmayan bir açıda kesilen parçalar birleştirilir.

Parçalı yani doğal septalı onarım işleminde ise birleştirilmesi istenen iki parça kesilir ve dikiş iplikleri ile bir araya getirilir.

İnsizyonel birleştirme yönteminde, zar tipi anüler yani halka şeklinde olan kadınlarda yırtılan zar dokusunun iki parçası bir araya getirilir. Daha önceden yırtılan parçaların üstü ölü dokular ile kaplıdır. Bu dokuların üstüne milimetrik kesikler atılır ve altta bulunan canlı doku iki kenardan birbirine birleştirilir.

Bir diğer yöntem de sirküler hat yöntemidir. Zar girişinde saat 9 yönü ve saat 3 yönünde sirküler dikişler atılarak daraltma işlemi yapılır.

Zar dokusunda karşı noktaları birleştirme yönteminde, mevcut olan zar dokusu kullanılarak çapraz dikişler atılır ve dokular iki noktadan karşılıklı olacak şekilde dikilir. Böylelikle vajina girişi daraltılmış olur.

Bazı kadınlarda bekaret onarımı işlemi işe yaramayabilir. Operasyon öncesinde doktor muayenesinden sonra, geçici onarım işleminin yapılıp yapılmayacağına karar verilir. Genelde vulva yapısı geniş olan ya da zar dokusu zayıf olan kadınlarda farklı yöntemler uygulanabilir.

Tüm bu onarım işlemleri deneyim sahibi uzman jinekologlar ya da kadın doğum uzmanları tarafından yapılmalıdır.

Bu gönderiyi paylaş