Bekaret onarımı

Bekaret onarımı 4

Bekaret Onarımı ;Tıp dilinde uzmanlar bu işleme Himenoplasti diyor fakat halk dilinde ‘’kızlık zarı onarımı’’ ve ‘’bekaret onarımı’’ olarak biliniyor.  Daha önceden bozulan kızlık zarını tam anlamı ile eski haline getirmek imkânsızdır. Kızlık zarı çok ince bir yapıdadır. Zar dokusunda oluşan yırtık dikilemeyecek halde ise onarım için başka yöntemler uygulanır. Genelde vajinal duvardan alınan dokular, onarım işlemleri sırasında kullanılır. Yani yine kişiden alınan dokular ile vajina eski görünümüne benzer hale getirilir.

 

Bekâret Onarımı Nasıl Yapılır? Onarım Türleri

Geçici onarım işlemi evliliğe 2 ya da 3 gün kala bir sürede yapılır. Bu sürede zar dokusuna atılan dikişler kaynar ve suni olarak vajina girişi daraltılır. Bu işlemde sirküler hat ile vulva içerisinde bulunan karşıt noktalar stür ile birleştirilir. Bekâret onarımı işleminin geçici olarak tercih edilmesi daha sık karşılaşılan bir durumdur. Çünkü kalıcı onarımda kişinin 3-5 gün yatıp dinlenmesi gerekir ve hafif ağrılı bir işlemdir. Bu sebepten dolayı kadınlar böyle bir riske girmek istemez.

Kalıcı onarım işleminde ise süre daha uzundur. Genelde evlilik tarihi belli olmayan kişiler için daha uygundur. En bilinen teknik Flep tekniğidir. Flep tekniğini, Doğal septa birleştirmeleri ve İnsizyonel birleştirmeler gibi teknikler izler. Tüm bu tekniklerde, mikrocerrahi yöntemi uygulanır. Kalıcı yöntem adli vakalar yaşayan kişiler tarafından ve aile korkusu yaşayan kadınlar tarafından tercih edilir ve uzun süre vajinanın darbe görmemesi gerekir.

Kalıcı Bekâret Onarımı Yöntemleri

Flep tekniğinde, vajina içerisinden idrar çıkış noktasına yakın olmayan bir açıda kesilen parçalar birleştirilir. Parçalı yani doğal septalı onarım işleminde ise birleştirilmesi istenen iki parça kesilir ve dikiş iplikleri ile bir araya getirilir.

İnsizyonel birleştirme yönteminde, zar tipi Anüler yani halka şeklinde olan kadınlarda yırtılan zar dokusunun iki parçası bir araya getirilir. Daha önceden yırtılan parçaların üstü ölü dokular ile kaplıdır. Bu dokuların üstüne milimetrik kesikler atılır ve altta bulunan canlı doku iki kenardan birbirine birleştirilir.

Bir diğer yöntem de sirküler hat yöntemidir. Zar girişinde saat 9 yönü ve saat 3 yönünde sirküler dikişler atılarak daraltma işlemi yapılır. Zar dokusunda karşı noktaları birleştirme yönteminde, mevcut olan zar dokusu kullanılarak çapraz dikişler atılır ve dokular iki noktadan karşılıklı olacak şekilde dikilir. Böylelikle vajina girişi daraltılmış olur.

Her Kadında İşe Yaramıyor!

zı kadınlarda bekâret onarımı işlemi işe yaramayabilir. Operasyon öncesinde doktor muayenesinden sonra, geçici onarım işleminin yapılıp yapılmayacağına karar verilir. Genelde vulva yapısı geniş olan ya da zar dokusu zayıf olan kadınlarda farklı yöntemler uygulanabilir.

Tüm bu onarım işlemleri deneyim sahibi uzman jinekologlar ya da kadın doğum uzmanları tarafından yapılmalıdır. Kesin bir yanıt alabilmek için bir uzman tarafından muayene olmak gerekir. Aksi takdirde kesin yanıtlar vermek doğru olmaz.

Kızlık Zarı Tam Olarak Ne İşe Yarar?

Günümüzde hala kızlık zarının ne işe yaradığı açıklanamamış durumda. Tüm kadın doğum uzmanları da kızlık zarının bir işlevi olmadığını düşünür. Buna rağmen bazı uzmanlar tarafından kızlık zarının vajina ve rahmi dış enfeksiyonlardan ve yabancı cisimlerden koruduğu düşünülüyor. Adli doktorlar tarafından ise küçük çocukların cinsel istismara maruz kalıp kalmadığını tespit etmek için kullanıldığı düşünülüyor.

 

Kızlık Zarı Dışarıdan Bakınca Görülür mü?

Kızlık zarı ile ilgili ilginç sorular pek çok kadının kafasına takılmaktadır. Bunlardan bir tanesi de kızlık zarının dışarıdan görülüp görülmediğidir. Kızlık zarını dışarıdan görmek mümkün değildir çünkü bu zar vajinanın 2-3 cm girişinde bulunmaktadır. Özellikle kilolu kadınlarda vajina geniş olduğu için kızlık zarı 4-5 cm içeride bulunabilir.

Bu nedenle kişinin dışarıdan bakması ile kızlık zarını görmesi mümkün değildir, ancak jinekolog ya da kadın doğum uzmanları kızlık zarını görebilir çünkü kızlık zarı da vajina dokuları ile aynı renktedir.

 

Kızlık Zarının Yırtılması Ağrıya Sebebiyet Verir mi?

Genel olarak bakıldığında kızlık zarının yırtılması ağrıya sebep olmamaktadır. İlk cinsel ilişki sırasında şiddetli bir acı olabilir fakat ilişkiden sonra kadınların birçoğu ağrı hissetmez. Ancak kadın ilişki esnasında kendini çok fazla kasarsa ve kızlık zarının duvarı olması gerekenden kalınsa bir süre yoğun kanama ve ağrı yaşanabilir.

Normal şartlarda kızlık zarının yırtılmasında ilişki sırasında dayanılamayacak kadar ağrı ve acı olmaz fakat bazı kadınlarda beklenmedik bir acı görülebilir. Bu durum tamamen kızlık zarının yapısı ile ilgilidir.

 

Bekâret Onarımı İçin Bir Zaman Var Mıdır?

Bekâret onarımı yani bir diğer deyişle kızlık zarı dikişi için belli bir zaman yoktur. Ancak jinekologlar hijyen ve enfeksiyon kapılmaması açısından adet dönemlerinde bu operasyonun yapılmasını önermiyor. Bu nedenle kızlık zarının dikişi için adet döneminin bitmesi çok daha sağlıklı oluyor. Bununla birlikte geçici bekâret onarımı için cinsel ilişkiden 3 gün önce yapılması tavsiye ediliyor çünkü 3 gün sonrasında dikiş etkisini kaybediyor.

Kızlık zarı dikim işleminde herhangi bir yaş sınırı yoktur yani her yaş grubundan kadın bekâret onarım operasyonunu yaptırabilir. Bunun için anestezi onayı almak yeterlidir.

 

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir