Bekaret Testi Nedir

Bekaret Testi Nedir

Bekâret testi, diğer bir adıyla kızlık zarı muayenesi kızlık zarının zarar görüp görmediğinin anlaşılmasına yönelik olarak yapılan jinekolojik bir muayenedir.  Test olarak adlandırılmakla birlikte işlem sırasında herhangi bir tetkik veya tıbbi araçlarla kontrol söz konusu değildir. Bekâret testi, bireyin kendi isteğiyle yapılabildiği gibi, adli vakalarda mahkemelerin talepleri doğrultusunda da yapılabilmektedir. Bu tür muayeneler sonrasında kızlık zarının durumuyla ilgili bir rapor tutularak ilgili mahkemeye gönderilmektedir.

 

Bekâret testi, genital bölgeler konusunda uzman jinekologlar veya doğum uzmanları tarafından oldukça kısa süren bir muayene ile yapılmaktadır. Jinekolojik masada vajina dudaklarının aralanmasıyla yapılan muayene sırasında bazı hallerde hekim kaymayı önlemek adına vajina dudaklarını gazlı bez ile tutmak suretiyle inceler.  Küçük dudakların yanlara ve dışa doğru çekilmesi ile yapılan muayene sonrasında kızlık zarı net bir şekilde görülmekte ve incelenebilmektedir.

 

Kızlık zarı vajina girişinden 1-2 cm içerde yer alan bir dokudur. Ancak bazı kişilerde mesafe daha farklı olabilmektedir. Özellikle kilolu olan bireylerde vajina girişinden daha geride olması sebebiyle muayene sırasında hekim bireyden ıkınmasını isteyebilir, böylece ıkınma sırasında kızlık zarı daha öne gelerek muayeneyi mümkün kılar.

 

 

 

Bekâret Testi Ağrılı Mıdır?

 

Bekâret testi sırasında herhangi bir tıbbi alet veya cihaz kullanılmaması sebebiyle acı veya ağrı söz konusu değildir. Birey sadece vajina dudaklarının oldukça kısa bir süreliğine tutulmasından başka hiçbir şey hissetmemektedir. Bu tür muayeneler daha çok genç kadınlara yapıldığından bireylerin gergin ve kaygılı olmaları olağan bir durumdur. Ancak jinekolog hekim tarafından verilen kısa bilgiler sonucunda sorunsuz bir şekilde muayene yapılmaktadır. Bu tür muayeneler, hasta-doktor mahremiyetinin en üst düzeyde korunduğu hallerdir, muayene sonuçları kesinlikle 3. Kişilerle paylaşılmaz.

 

Kimler Bekâret Testi Yaptırabilir?

 

Bekâret testi yaptırabilmek için 18 yaşını doldurmuş olmak ve kendi isteğiyle bekâret kontrolü talebinde bulunmak gerekir. Bireyin dışında herhangi birinin ısrarıyla bekâret testi yapılmadığı gibi, muayene sonucu bireyin rızası dışında hiç kimse ile paylaşılamaz. Mahkeme talebiyle yapılan kızlık zarı muayeneleri ise, devlet hastanelerinde yapılarak elde edilen sonuç rapor halinde hazırlanır. Kliniklerde veya devlet hastanelerinde verilen ve bireyin kızlık zarının yırtılmadığına dair sonuç sadece raporun verildiği an için geçerlidir.

 

Bekâret testi diğer bir adıyla kızlık zarı muayenesi, kızlık zarının zarar görüp görmediğinin anlaşılmasına yönelik olarak yapılan jinekolojik bir muayenedir.

 

Bekâret Testi Sırasında Kızlık Zarı Zarar Görür Mü?

 

Bekâret testi sırasında vajina içerisine parmak veya tıbbi bir cihazın sokulması söz konusu olmadığı için, kızlık zarının zarar görmesi imkânsızdır. Tamamen ağrısız-acısız yapılan muayene birkaç dakika içerisinde sonlandırılmaktadır. Muayene sırasında sadece küçük dudakların yana doğru açılması söz konusu olduğundan dolayı, vajinada herhangi bir esneme veya genişleme meydana gelmez. Adetli iken de bekâret kontrolü yapılabilmesine rağmen, zarın daha net görülebilmesi için bu tür muayenelerin adet dönemi öncesi veya adet kanaması bittikten sonra yapılması tavsiye edilmektedir.

 

Bu gönderiyi paylaş