Flep Yöntemi Nedir?

Flep Yöntemi Nedir? 5

Flep yöntemi nedir? sorusunun cevabını arayacağımız bu yazımızda sizler de flep yöntemi hakkında detaylı bilgiler edinebilirsiniz. Bu yöntem hakkında bilgiler vermeden önce kızlık zarı ile ilgili bazı açıklamalar yapalım. Vajinanın girişinin birkaç santimetre içerisinde yer alan doku parçası kızlık zarı olarak adlandırılır. Kadınlarda normal bir kızlık zarının tam ortasında bir delik yer alır. Adet sırasında kan akışı tam olarak bu delikten sağlanır. Kızlık zarı herhangi bir darbe ya da cinsel ilişki sırasında yırtılır. Her ne kadar vücut için önemli bir işleve sahip olmasa da toplum içindeki kültürel değerler açısından önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle daha önceden aldığı bir darbe sonucu ya da cinsel ilişki yaşamış kadınların kızlık zarını kaybetmesi sonrasında toplum baskına karşı tekrar kızlık zarı sahibi olmak istemeleri söylemek mümkündür. Flep yöntemi ise kızlık zarı onarımında tercih edilen uygulamalardan biri olarak karşımıza çıkar.

 

Flep yöntemi nedir? şeklinde bir soru için verilebilecek en net cevap kızlık zarı onarımı olarak karşımıza çıkar. Herhangi bir nedene bağlı olarak bozulan kızlık zarı, bu yöntem ile tekrar eski hale getirilir. Bunun ardından işse girilen ilk cinsel ilişkide tekrar kanaması sağlanır. Ayrıca flep yöntemi kalıcı bir onarım işlemidir. Yani bir daha cinsel ilişkiye girene kadar herhangi bir şekilde hasar görmez ya da bozulmaz. Normal bir kızlık zarı meydana gelmesini sağlar. Bu yüzden kızlık zarı konusunda sıkıntı yaşamak istemeyen kadınlar tarafından çok fazla tercih edilen bir yöntemdir. Özellikle uzun yıllar kalıcı olması tercih edilmesindeki en büyük etken olarak görülür. Hatta operasyon sonrasında 10-15 yıl sonra cinsel ilişkiye girilse bile normal bir kızlık zarı gibi kanama olur.

 

 

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi Aşamaları

Birçok kadına vajina yapısı farklıdır. Bu yüzden Flep yöntemi ile kalıcı kızlık zarı dikimi, vajina yapısına göre planlanır. Bazı vajina yapısında tek bir yerden kaldırılması yeterli olur. Bazı türlerde ise birkaç yerden kaldırılarak işlem tamamlanır. Orijinal yerinden kaldırılan doku, vajina karşı duvarına birleştirilir ve tıpkı bir perde gibi gerilir.Bu yöntem her kadında uygulanamayabilir. Yöntemin uygulanamadığı durumlarda ise paralel duvar birleştirme adı verilen bir yöntem uygulanır.

 

Flep yöntemi yine vajinanın yapısına göre 15-20 dakika arası sürer. Bazı durumlarda kadınlar Flep yönteminin yanı sıra vajina daraltma işlemi de yaptırmak isterler. Bu durumda süreye bir 20 dakika daha ilave edilmelidir.

 

Bu yöntemde kızlık zarının iyileşme süresi yaklaşık olarak 10-15 gündür. Yöntem sırasında atılan dikiş iplikleri yaklaşık olarak 25-35 gün doku üzerinde kalır. Bu süreden sonra vücut tarafından emilir.

 

Bu yöntemde herhangi bir zaman kısıtlanması bulunmaz. Yöntem uygulandıktan sonra istenildiği zaman cinsel birleşme yaşanır ve kanama meydana gelir. Doğum yapılması ya da kürtaj yaptırılması yöntemin uygulanmasına engel değildir.Ancak yöntemin uygulanmasından yaklaşık bir ay sonra cinsel ilişkiye girilebilir. Bu süreden önce ilişkiye girilmesi riskli olabilir.

 

Operasyon sonrasından bir hafta sonra doktor kontrolüne gidilmesi yararlı olacaktır. Küçük bir operasyondur ve operasyon sırasında herhangi bir ağrı ya da sızı hissedilmez. Genelde anestezi kullanılarak yapılır. Ancak isteğe bağlı olarak ve doktorun uygun görmesi halinde genel anestezi altında da yapılabilir. Anestezinin yapıldığı durumlarda aynı gün içinde kişi günlük yaşamına dönebilir. Genel anestezi için ise bir gün boyunca dinlenilmesi tavsiye edilir. Flep yöntemi nedir? sorusuna yukarıdaki bilgiler ışığında cevap verilebilir.

 

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır?

 

Flep yöntemi adından da anlaşacağı gibi kızlık zarı dikimi ya da onarımı olarak ifade edilir. Kızlık zarının bozulmadan önceki haline gelmesini sağlayan bu yöntem sayesinde cinsel ilişkide zarın tekrar kanaması mümkün olur. Bu şekilde evlilik sonrası ilk gecede kanama olmasını isteyen pek çok kadın istediği sonuçlara kolayca ulaşır. Burada dikkat edilmesi gereken ameliyatın cinsel ilişkiden en az 1 ay önce yapılmasıdır. Çünkü operasyon sonrası cinsel ilişki ancak 1 ay sonra uygun olmaktadır. Peki, flep yöntemi nasıl uygulanır? buna bakalım.

 

Öncelikle hasta jinekolojik olarak muayene edilir ve operasyona hazırlanır. Daha sonra uygulama yapılacak bölgenin üzerine kısmi anestezi yapılır. Flep yöntemi için genel anestezi gerekmez. Operasyonun yapılması için lokal anestezi yeterli olur. İşlemler sırasında hasta sadece lokal anestezi verilirken sanki bir iğne batışı gibi 10 saniye acı hisseder.

 

Lokal anestezi yapıldıktan sonra işlem yapılırken bir taraftan da hastayla sohbet edilip sorularına yanıtlar verilebilir. Bu kadar rahat olmasına rağmen Sırada vajina mukozasından elde edilecek kızlık zarı için flep hazırlanır ve bu aşamadan önce iplikler ile dikiş yapılarak cinsel ilişkide kanama olacak şekilde kızlık zarı yapılandırılır.

 

Yaklaşık olarak yarım saat gibi kısa bir sürede yeni kızlık zarı oluşturulmuş olur. Uzun süreli kızlık zarı dikimi olarak karşımıza çıkan flep yönteminde belirli oranda vajinal daraltma da yapılabilir. Genelde çok sık ilişki yaşama ya da kürtaj gibi nedenler ile genişleyen vajinalarda bu daraltma işlemi oldukça etkili sonuçlar ortaya koyar. Ayrıca vajina daraltma uygulaması ile hem dikişler daha sağlam olur hem de çiftlerin cinsel ilişkiden aldıkları haz ve orgazm şiddeti artar. Ayrıca kadının partnerini daha fazla mutlu etmesi ve cinsel ilişkilerinde sorun yaşamamaları da sağlanmış olur.

 

Flep yöntemi nedir? sorusunun cevabını arayacağımız bu yazımızda sizler de flep yöntemi hakkında detaylı bilgiler edinebilirsiniz. Bu yöntem hakkında bilgiler vermeden önce kızlık zarı ile ilgili bazı açıklamalar yapalım.

 

Operasyon Sonrası Neler Yaşanır?

 

Kızlık zarı dikimi Ankara alanında uzun yılların tecrübesine sahip olan kliniğimize bu alanda en çok gelen sorulardan biri Operasyon Sonrası nasıl bir süreç beklediğidir ? Operasyon Sonrasında hastaya düşen bazı görevler vardır. Operasyon sonrasında hasta bir süre kendine ne kadar iyi bakarsa ve dikkat ederse iyileşmesi süreci de o derece hızlı olur. Bu yüzden yasak olan her şeyden uzak durmak ve tamamen doktor tavsiyesi ile iyileşme sürecini geçirmek önemlidir. Şimdi, operasyon sonrasında hastanın dikkat etmesi gerekenlerin neler olduklarına daha yakından bakalım.

 

Flep yöntemi sonrasında hastalara ağrı ya da acı gibi durumlara karşı antibiyotik ya da ağrı kesici ilaçlar verilir. Bunun yanında dikişlerin daha hızlı şekilde iyileşmesi için de krem kullanması tavsiye edilir. Doktor tarafından verilen ilaç ve kremin düzenli bir şekilde kullanılmasında yarar vardır.

 

Ayrıca hasta operasyon sonrası ilk iki gün kesinlikle banyo yapmamalıdır. Operasyondan 3 gün sonra banyo yapmaya başlayabilir. Tabi bunların yanı sıra havuz, küvet ya da denize girmek kesinlikle yasaktır.

 

Bir süre aşırı ve ani hareketlerden kaçınması gereken hastanın, bisiklet sürmesi, ata binmesi ve bacaklarını çok fazla yanlara açacak şekilde spor aktiviteleri yapmaması gerekir. Ancak düzenli olarak yürüyüş yapmasında bir sakınca yoktur.

 

Flep yöntemi sonrasında hasta aynı gün sosyal hayatına geri dönebilir ve ağır bir işte çalışmıyorsa aynı şekilde işe de gidebilir. Operasyondan iki hafta sonra bir miktar akıntı meydana gelebilir, ancak herhangi bir ilaç kullanmaya gerek kalmaz.

 

Bunların yanı sıra hasta hiçbir şekilde dikilişlerini zorlamamalıdır. Bu nedenle bacakların çok fazla açılmaması ve normal yürüyüş dışında farklı etkinliklere katılmaması tavsiye edilir. Operasyonun ardından ilk iki hafta vajinanın giriş kısmında gerilme ya da çekilme gibi durumlar oluşabilir. Ancak ilk haftanın sonunda dikişler yavaş yavaş yumuşamaya başlar ve yaşanan gerginlik hissi de büyük ölçüde ortadan kalkar. Flep yöntemi ardından kanama ya da leke tarzında akıntılar 3 ya da 4 gün sürebilir. Bazı hastalarda kanama süresi değişiklik gösterse de genel olarak şok fazla uzun süren bir kanama meydana gelmez.

 

 

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir