300-320 exam detail 2V0 dumps 300-206 senss pdf 70-347 exam questions 98-379 exam guide

Kızlık Zarı Blog

Flep yöntemi nedir?

Flep yöntemi nedir? sorusunun cevabı, kalıcı kızlık zarı dikiminde dünyada ve ülkemizde en çok kullanılan yöntemdir. Flep yöntemi ile kalıcı kızlık zarı dikimi, vajinada bulunan dokular yardımı ile yapılır.

 

Flep; işlevsellik oluşması amacıyla alındığı orijinal yerinden ayrılmadan, aktarılacağı yerden devam edebilecek şekilde vücudun başka bir yerine aktarılan doku olarak tanımlanır. Tanımda da belirtildiği gibi Flep dokusu vücudun bir parçası olan vajinal duvardan sadece kaldırılarak, vajina girişinde birleştirilmesi ve dikilmesi işlemidir.

Vajina girişi bu şekilde daraltılmış olur. Cinsel birleşmede tıpkı bir perde gibi gerilen bu doku yırtılır ve zaten vajina duvarı ile beraber olduğu için kanama olayı meydana gelir.

Flep yöntemi nedir? Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi Aşamaları

Birçok kadına vajina yapısı farklıdır. Bu yüzden Flep yöntemi ile kalıcı kızlık zarı dikimi, vajina yapısına göre planlanır. Bazı vajina yapısında tek bir yerden kaldırılması yeterli olur. Bazı türlerde ise birkaç yerden kaldırılarak işlem tamamlanır. Orijinal yerinden kaldırılan Flep doku, vajina karşı duvarına birleştirilir ve tıpkı bir perde gibi gerilir. Flep yöntemi nedir? sorusunun cevaplarından bir tanesi de budur.

Flep yöntemi her kadında uygulanamayabilir. Flep yönteminin uygulanamadığı durumlarda ise paralel duvar birleştirme adı verilen bir yöntem uygulanır.

Flep yöntemi yine vajinanın yapısına göre 15-20 dakika arası sürer. Bazı durumlarda kadınlar Flep yönteminin yanı sıra vajina daraltma işlemi de yaptırmak isterler. Bu durumda süreye bir 20 dakika daha ilave edilmelidir.

Flep yönteminde iyileşme süresi yaklaşık olarak 10-15 gün kadardır. Yöntem sırasında atılan dikiş iplikleri yaklaşık olarak 25-35 gün kadar doku üzerinde kalır. Bu süreden sonra vücut tarafından emilir.

Bu yöntemde herhangi bir zaman kısıtlanması bulunmaz. Yöntem uygulandıktan sonra istenildiği zaman cinsel birleşme yaşanır ve kanama meydana gelir. Doğum yapılması ya da kürtaj yaptırılması yöntemin uygulanmasına engel değildir.

Ancak yöntemin uygulanmasından yaklaşık bir ay sonra cinsel ilişkiye girilebilir. Bu süreden önce ilişkiye girilmesi riskli olabilir.

Operasyon sonrasından bir hafta kadar sonra doktor kontrolüne gidilmesi yararlı olacaktır. Küçük bir operasyondur ve operasyon sırasında herhangi bir ağrı ya da sızı hissedilmez. Genelde lokal anestezi kullanılarak yapılır. Ancak isteğe bağlı olarak ve doktorun uygun görmesi halinde genel anestezi altında da yapılabilir.

Lokal anestezinin yapıldığı durumlarda aynı gün içinde kişi günlük yaşamına dönebilir. Genel anestezi için ise bir gün boyunca dinlenilmesi tavsiye edilir. Flep yöntemi nedir? sorusuna yukarıdaki bilgiler ışığında cevap verilebilir.

Bu gönderiyi paylaş