Geçici kızlık zarı dikimi uygulanış aşamaları

Geçici kızlık zarı dikimi uygulanış aşamaları 4

Ülkemizde sıklıkla uygulanan kızlık zarı yöntemlerinden bir tanesi de geçici kızlık zarı dikimi yöntemidir.

 

Yöntemin birçok avantajı bulunur. Öncelikle kadınların özgüvenlerinin yerine gelmesini sağlar ve üzerlerindeki büyük bir yükten kurtarır. Operasyon öncesinde aşırı gergin olan kadınlar, operasyondan sonra büyük bir rahatlama içine girerler ve psikolojileri olumlu yönde etkilenir.

Geçici kızlık zarı dikimi

Mikrocerrahi yöntem ile uygulanan geçici kızlık zarı dikimi, evliliğe bir hafta kala yaptırılır. Bunun nedeni bir haftadan sonra dikişlerin açılma riskinin yüksek olmasıdır.

Yöntem uygulanmadan önce genel bir muayene yapılır. Muayenedeki amaç kişinin yapısal özelliklerinin tespit edilmesidir. Vajinanın yapısına göre yapılacak işlemde de değişiklik olur. Genelde bu tür operasyonlar lokal anestezi altında yapılır. Ancak kişinin isteğine göre genel anestezi de tercih edilebilir. Doktor muayenesi sırasında kişinin genel anesteziye uygun olup olmadığı araştırılır.

Geçici yöntemde kişinin mevcut olan zar dokusu kullanılır. Bu durumda kısa bir muayene ile tespit edilir. Eğer zar dokusu aşırı derecede yıpranmışsa, geçici yöntem kullanılmaz. Genel anestezi uygulanmasına karar verilmişse, kişinin 6 saat öncesinden aç ve susuz kalması gerekir.

Kişinin önceden yırtılan zar dokusu bir ya da birkaç yerden kaldırılarak, vajina girişinde birleştirilir. Bazı kadınlarda bir yerden kaldırılması yeterli olurken, bazı kadınlarda birkaç yerden dokunun kaldırılması ve birleştirilmesi gerekir. Operasyonda steril aletler kullanılır. Aynı zamanda operasyonda kullanılan dikiş iplikleri özel olarak üretilir. Bu iplikler bir süre sonra insan vücudu tarafından emilebilir yapıdadır.

Geçici yöntemin uygulanabilmesi için vajinada yeterli miktarda zar kalıntısı (karinkül) bulunmalıdır. İki yöntem kullanılarak geçici kızlık zarı dikimi yapılır.

Birinci yöntemde kızlık zarının çevresinden dikiş iplikleri geçirilir ve vajina girişinin tam ortasında kanamanın olmasını sağlayacak genişlikte bir delik bırakılarak iplik dairesel olarak büzülür.

İkinci yöntemde ise vajina duvarında bulunan zar dokuları iki taraftan uzun kenarlarından alınması sureti ile ipliklerle dikilir ve yanlardan daraltılarak işlem tamamlanır.

Geçici kızlık zarı yöntemi vajina yapısına bağlı olarak ortalama 10-15 dakika gibi bir sürede tamamlanır. Yöntemin herhangi bir riski yoktur. Operasyondan sonra hafif kanamalar görülebilir ve bu durum tamamen normaldir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir