İlişki Sırasında Kanama Olmaması

İlişki Sırasında Kanama Olmaması 9

Cinsel birleşmelerin bazılarında kanama gerçekleşmeyebilir. Bunun bazı nedenleri vardır. İlişki sırasında kanama olmaması büyük çoğunlukla kızlık zarının yapısına bağlı olur.

 

İlk ilişkide kanama olmaması hala birçok kültürde kadının bakire olmadığı ile yorumlanıyor. Aslında bu düşünce son derece yanlıştır. Günümüzde anlaşılmıştır ki her kadında farklı anatomik özellikler görülür. Özellikle kızlık zarında durum tamamen farklıdır. Her insanda parmak izinin farklı olması gibi kadınlarda da kızlık zarı farklıdır ve her kadına özeldir.

İlişki Sırasında Kanama Olmamasının Nedenleri

Bazı kadınlar esnek zar yapısına sahiptir ve vajina kayganlaştığında ve penis içeriye girdiğinde zar yırtılmayabilir. İlişki sırasında kanama olmaması bu sebepten kaynaklanır. Bazı durumlarda kanama olmamasının nedeni, zar yapısında bulunan kılcal damarların zayıf olmasıdır. Bu yüzden zarda yırtılma gerçekleşse bile kanama meydana gelmeyebilir ya da çok az bir kanama olması söz konusudur.

Bazı cinsel birleşmelerde birden fazla denemede zar yırtılmayabilir ve kanama meydana gelmez.

Kızlık zarının kalın olması ya da kenarlarının girintili olması durumunda ise cinsel birleşme meydana gelmeyebilir. Bu tür durumlarda kadın canı yandığı için penisin girişini engelleyecek güçlü kasılmalar gerçekleştirir. Bu kasılmalar kadının elinden olmayan fakat refleks olarak gerçekleştirdiği kasılmalardır. Cinsel birleşmelerin bu türlerinde ani zorlamalar olursa kızlık zarı yırtılır, fakat şiddetli ağrı ve kanama meydana gelir.

Kızlık zarının yapısı bazı durumlarda vajinismus hastalığının da nedenlerindendir. Günümüzde bu sorunla sıklıkla karşılaşılır. Tedavisi ise oldukça basittir.

Kanama olmamasının bir diğer nedeni ise bazı kadınlarda doğuştan kızlık zarının olmamasıdır.

Yukarıda sayılan nedenler genel olarak görülmeyen ve nadir olarak karşılaşılan durumlardandır. Başka nedenlerden dolayı da kızlık zarı bozulmaları görülebilir. Ağır travmaların yaşanması, kazalar ve mastürbasyon sırasında kızlık zarı bozulmaları görülebilir.

Kızlık zarı daha önceden bozulduğu için kanama durumu da görülmez. Kanama durumun olması, kızlık zarının yırtıldığı anlamına da gelmeyebilir. Bazen penis vajina duvarına sert bir şekilde tema eder ve kanamaya neden olabilir.

Nadir de olsa diğer kadın hastalıklarından dolayı vajen bölgesinde kanama meydana gelmeyebilir. Genelde bu tür hastalıkla oldukça ciddidir ve derhal tedavi edilmeleri gerekir.

Kanama olmaması durumunun ciddi olması yüksek oranda olasıdır. Böyle bir durumda uzman bir jinekologdan yardım alınmalıdır.

 

MUTLAKA OKUMALISIN! Kızlık Zarı Neden Yırtılır

 

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir