İlk Gece Kanaması

İlk Gece Kanaması 4

İlk gece cinsel birleşmede kanama olmaması kadınlar açısından büyük bir sorundur. İlk Gece Kanaması  bekaret ile ilişkilendirilir. Kanama olmaması toplum tarafından daha önce evlilik öncesi cinsel birleşme yaşandığı şeklinde yorumlanır. Yanlış ve eksik bilginin bu durumdaki payı büyüktür.

 

Oysaki kızlık zarı yırtılması yalnızca cinsel birleşmelerde değil bazı nedenlerden dolayı da gerçekleşmiş olabilir. Ya da kızlık zarı yapısından dolayı cinsel birleşmelerde kanama gerçekleşmemiş olabilir. Kızlık zarının mastürbasyon sırasında, ağır travmalar sonucunda ya da kaza sırasında yırtılabileceğini artık biliyoruz. Vajen bölgesinde oluşan sert darbeler zarın yırtılma riskini artırabilir. Yani kızlık zarının doğrudan bekaret ile ilişkilendirilmesi yanlış bir durumdur.

Kaldı ki uzman jinekologlar tarafından yapılacak muayeneler sonucunda bile kızlık zarı yırtılma nedenleri belirlenemez. Yalnızca yırtılıp yırtılmadığı tespit edilebilir.

İlk gece kanaması ve kızlık zarı yapısı

Kızlık zarı her kadına farklı bir yapıdadır. Bazı kadınlarda doğuştan kızlık zarı bulunmaz. Kızlık zarının esnek olduğu ya da çentik bulunduğu durumlar ile de karşılaşılabilir. Bu tipteki kızlık zarı türlerinde cinsel birleşme sırasında kanama gerçekleşemez. Kızlık zarının doğuştan kapalı olması durumu tıbben nadir görülen bir durumdur. Bu durum adet kanamasının yeni başladığı dönemlerde tespit edilir.

Kızlık zarı doğuştan kapalı olan kadınlarda kasık ağrısı ve adet görememe belirtileri görünür. İlk Gece Kanaması bu türde olan kadınlarda kızlık zarı küçük bir operasyonla alınır.

Bazı kadınlarda ise kızlık zarı kalın yapıdadır. Bu tip kızlık zarı türü cinsel ilişkinin ağrılı ve sancılı geçmesine neden olur. Bazı durumlarda ise cinsel birleşme hiç gerçekleşmeyebilir.

Kızlık zarı elek şeklinde olan kadınlarda da cinsel birleşme imkansız bir hal alır.

Kızlık zarının her kadında farklı olması normal bir durumdur. Kızlık zarı yapısından dolayı cinsel birleşme sırasında kanama gerçekleşemeyebilir. Ya da aşırı kanamalar meydana gelebilir.

Kesin bir değerlendirme yapmadan önce uzman bir jinekologdan yardım alınması doğru bir hareket olacaktır. Kızlık zarı gibi bir konuda bilinçli olmak ve eksik bilgilerle hareket etmemek, kadın ve toplum sağlığı açısından doğru bir davranıştır.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir