İlk gece korkusu yaşayanlar Polatlı

İlk gece korkusu yaşayanlar Polatlı 5

Evliliklerde kadınların en çok korktukları an ilk gecedir. Bunun altında geçmişten gelen korkular ve yanlış bilgilendirmeler yatar. İlk gece korkusu yaşayanlar Polatlı temelinde genelde küçük yaşlarda yaşanan ya da şahit olunan olumsuz olaylar yer alır.

Kulaktan dolma bilgiler genel olarak yanlış olur ve kadının psikolojisine olumsuz etki yaparlar. Küçük yaşlarda kadınların bilinçaltına yerleştirilen yanlış bilgiler sonucunda; ömür boyu orgazm olamama, cinsel isteksizliklerin baş göstermesi, ağrılı ve acılı cinsel birleşme yaşanması gibi sorunlar ortaya çıkar. Bu sorunların en şiddetlisi vajinismus hastalığı şeklinde kendini gösterebilir. Bu tür sorunlar kadınların yapısına göre de değişkenlik gösterir. Bazı kadınlarda bu sorunların birkaçı birden görülebilirken, bazı kadınlarda yalnızca birisi görülebilir.

 

Kadın anatomisi hakkında bilgi sahibi olunmaması, cinsel eğitimin yeteri derecede verilmemesi sonucunda da ilk gece korkusu ortaya çıkar.

Bu yüzden küçük yaşlarda cinsel eğitimin doğru bir şekilde verilmesi gerekir. Nelerin yanlış olduğu ve nelerin doğru olduğu ayrımı, küçük yaşlarda çocuklara verilecek olan kaliteli bir eğitim ile sağlanabilir.

Genelde ilk gece konu edilerek verilen yanlış bilgiler arasında; ilk gece çok acılı geçer, aşırı kanama meydana gelir, eğer kanama olmazsa korkmalısın gibi bilgiler yer alır.

Ülkemizde bazı yörelerde yapılan yanlış bir uygulama da ilk gece korkusunun tetikleyicilerinden bir tanesidir. Kanlı çarşaf geleneğinden dolayı, pek çok kadın ya da çift bir yerlerini kanatarak, çarşafa sürer.

İlk Gece Korkusunun Ana Nedeni Cehalettir

Cinselliğin tabu olarak gösterilmesi ve korkulacak bir şeymiş gibi lanse edilmesi sonucunda, kadın ve erkeklerde farklı şekillerde yanlış uygulamalar gözlemlenebilir. İlk gece korkusu yaşayanlar Polatlı her ne kadar kadınlarda daha yaygın olsa da erkeklerde de az da olsa gözlemlenir.

İlk defa cinsel ilişkiye girecek olan erkeklerde ne yapacağını bilememe, yanlış yapılan uygulamalardan dolayı aşırı heyecanlanma ve bu heyecanın bir sonucu olarak yeteri miktarda ereksiyon olamama gibi problemler ortaya çıkar.

Birçok erkek de kendisini yeterli hissetmeme psikolojisine kapılır. Bunlar erkeklerde meydana gelen en hafif sonuçlardan bazılarıdır.

Belki de ilk gece korkusunu en çok kadınlar hisseder ve yoğun olarak yaşarlar. Küçük yaşlarda verilen yanlış bilgiler, cinsel tacizlere maruz kalma ya da şahit olma, ailede babanın şiddeti gibi nedenlerden dolayı, kadın küçük yaşlarda erkeklere karşı bir ön yargıyı bilinçaltında barındırır.

Bilinçaltında biriken bu korkular, kadınların erkekler ile en yakın olduğu zamanlarda su yüzüne çıkar. Kadınların özelliklerine göre bu korku farklı şekillerde sonuçlara yol açar. Bazı kadınlarda vajinismus hastalığı şeklinde kendisini gösterir. Bazı kadınlarda ise istemsiz kasılmalara ve cinsel birleşmenin olmamasına neden olur.

Bazı durumlarda kızlık zarı yapısından dolayı cinsel birleşme meydana gelmez ve bu durumda hem erkek, hem de kadın olumsuz bir şekilde etkilenir.

Eğer ilk gece korkusu yoğun bir şekilde yaşanıyorsa, yapılacak en doğru iş uzman bir jinekologdan yardım almak olacaktır.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir