Kadın İçin İlk Gece Deneyimi

Kadın İçin İlk Gece Deneyimi

Kadınların bir bölümü evlilik öncesi ilk cinsellik deneyimini yaşıyor olmakla birlikte, büyük bir ekseriyetle ilk cinsel deneyimler evlilik sonrası gerçekleşiyor. Kadın açısından olduğu gibi, erkek açısından da oldukça büyük öneme sahip bulunan ‘’ilk gece’’ özellikle kadınların cinsel yaşam geleceklerinin ne yönde gelişeceği konusunda belirleyici olabiliyor. Cinsel sorunlar sebebiyle doktor muayenesini gerekli gören birçok çiftin yaşadığı sorunlar incelendiğinde, ortaya çıkan sorunların ana kaynağı da çoğunlukla ilk gece oluyor. Özellikle kadın açısından yaşanan sorunlar arasında ise uyarılamama, geç uyarılma, orgazma hazırlık aşamasının kısa tutulmasından dolayı orgazm olamama veya geç orgazm olma yer alıyor.

 

 

İlk Gecenin Kadın Açısından Önemi

 

İlk gece; özellikle cinselliği beden sağlığı olarak görmekten uzak toplumlarda yetişen kadınlar açısından büyük önem taşımaktadır. Kadın gözüyle bakıldığında ilk gece, anatomik bir bariyer olarak görülen kızlık zarının aşılacağı gecedir. Bu sebeple oluşan çoğu kadın bireyde tedirginlik, kaygı ve korkular sebebiyle cinsel sorunların ortaya çıkması da kaçınılmaz olmaktadır. İlk gecenin beklentileri karşılamaması halinde ortaya çıkan durumda erkek de pay sahibidir. Uygun olmayan koşullarda, hazırlıksız olarak yapılan cinsel deneyim ve erkeğin sorumsuz davranışları da cinsel sorunların oluşmasına sebep olabilmektedir.

 

İlk gece kanama olmasına yönelik beklenti, kadını da erkeği de tedirgin eden bir durumdur. Birçok kültürde olduğu gibi ülkemizde de ilk gece ilişki sonrası kan gelmesi kadının bekâretine dair bir gösterge olarak kabul gören bir olgudur. Oysa bu tamamen yanlış bir inanıştır. Kadınların anatomik yapıları birbirlerinden farklı olduğundan dolayı, bazı kadınların kızlık zarı esnektir. Bu tür kızlık zarları cinsel birleşme sırasında vajinada yeterli kayganlık sağlanması halinde yırtılmadan kalabilmektedir. Bazı kızlık zarlarında ise zarın etrafındaki kılcal damar yapıları az olduğu için kanama ya gerçekleşmez ya da ilişki sonrası birkaç damla kan gelir.

 

İlk Geceyi Kolaylaştırmak İçin Ne Yapmalı?

 

Evlilik sonrası çiftlerin ilk cinsel deneyimlerini yaşayacağı gece, zifaf veya gerdek gecesi olarak adlandırılmaktadır. İlk gece olarak adlandırılan bu günün asıl özelliği, kadın ve erkeğin birbirini cinsel açıdan tanıyacağı ilk gece olmasıdır. Yaşanacak ilk cinsel birliktelik öncesinde eşlerin birbirine sevgi ve şefkatle yaklaşması ilk gecenin herhangi bir sorun yaşanmadan atlatılmasına büyük katkı sağlamaktadır.

 

Kadın açısından ilk gecenin rahat geçmesi ve sorunsuz bir cinsel birleşmeye hazır hale gelmesi, kadının yeterli vajinal ıslaklığa sahip olmasıyla mümkün olmaktadır. Erkek açısından ise, yaşanacak ilk gecenin heyecanına yenik düşmemesi ve cinsel birleşmeyi mümkün kılacak ereksiyona sahip olmasıdır. Bu sebeple cinsel birleşme öncesi gerginliğin azaltılabilmesi adına ön sevişmeye önem verilmesi gerekir. Ön sevişme çiftler üzerindeki gerginliğin azalmasına olanak sağladığı gibi, kadının mahcubiyetten kurtulması ve cinsel münasebete hazırlanmasına da katkı sağlamaktadır.

 

Kadın açısından büyük önem taşıyan ilk geceye ortam şartları oluşmadan başlanması halinde, kadın kendisini cinsel ilişkiye hazırlayamayacak ve gevşetmeyecektir. Bunun sonucunda ise kadın istemsiz bir şekilde vajina girişindeki kasları sıkacak ve penisin girişini olanaksız hale getirecektir. Vajinismus olarak adlandırılan bu sorun ilerki dönemlerde daha da büyüyecek ve çiftin cinsel yaşamını alt üst eden bir kâbusa dönüşecektir.

 

Kadınların bir bölümü evlilik öncesi ilk cinsellik deneyimini yaşıyor olmakla birlikte, büyük bir ekseriyetle ilk cinsel deneyimler evlilik sonrası gerçekleşiyor.

Bu gönderiyi paylaş