300-320 exam detail 2V0 dumps 300-206 senss pdf 70-347 exam questions 98-379 exam guide

Kızlık Zarı Blog

Kalıcı kızlık zarı dikimi nedir?

Vajina iç duvarında bulunan dokunun adı Flep dokusudur. Kalıcı kızlık zarı dikimi nedir? sorusunda, kızlık zarı operasyonlarında flep doku bir ya da birkaç yerden kaldırılarak vajina girişinde birleştirilir ve vajina girişinin daraltılması sağlanır. Bu yüzden kalıcı kızlık zarı dikimi operasyonlarında bu yönteme Flep yöntemi adı verilir.

 

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Uygulanır?

Kalıcı kızlık zarı dikimi operasyonundan bir gün önce uzman jinekolog ya da kadın doğum uzmanı tarafından, operasyon olacak kişiye muayene yapılır. Muayene yapılmasında amaç kişinin durumunu net bir şekilde ortaya koymak ve nasıl bir yöntem uygulanacağına karar vermektir. Ayrıca kişinin önemli bir rahatsızlığı varsa, anestezi yöntemine de bu şekilde karar verilir. Eğer operasyon genel anestezi altında yapılacaksa, kişinin operasyon günü 6 saat öncesinden aç ve susuz kalması gerekir.

Operasyon süresi 15-20 dakika sürer. Eğer operasyona vajina daraltma işlemi de dahil edilecekse, bu süreye bir 20 dakika daha eklemek gerekir. Vajina duvarının bir ya da birkaç yerinden kaldırılan Flep dokusu vajina girişinin orta yerinde birleştirilir ve dikilir. Doku kaldırma işlemi, lazer yardımı ile de yapılabilir. Operasyon sırasında genelde lokal anestezi kullanılır ve son derece ağrısız bir şekilde gerçekleştirilir.

Kalıcı kızlık zarı dikimi nedir? dikimden sonra nelere dikkat edilmelidir?

Kalıcı kızlık zarı dikimi nedir? sorularından bir tanesi de, operasyondan sonra ne olacağıdır. Operasyonlar bittikten sonra kişi aynı gün içerisinde günlük işlerine dönebilir. Ancak bir gün boyunca dinlenmesi tavsiye edilir. Ağır aktivitelerden ve aşırı hareketlerden bir hafta boyunca kaçınmak gerekir. Vajen bölgesinin kuru tutulması gerekir. Kişiye ilk pansumanı operasyon günü yapılır. Bir hafta boyunca pansuman yapılması gerekir. Pansumanı uzman jinekolog yapacağı gibi jinekoloğun tarifi ile kişi kendisi de evde yapabilir.

Bir hafta boyunca hijyenik ped kullanılması gerekir. Enfeksiyon riskine karşı uzman doktor kişiye antibiyotik kullanımı önerebilir. Çok az da olsa hafif ağrı ya da sancı birkaç gün boyunca devam edebilir. Ağrı kesiciler sayesinde bu ağrılar hissedilmez.

Kalıcı kızlık zarı yöntemi kesinlikle dışarıdan anlaşılmaz. Ancak uzman bir jinekolog muayenesinden sonra anlaşılabilir.

Operasyon yaz aylarında yapılmışsa, bir hafta boyunca suya ya da denize girilmemesi gerekir. Ağır kaldırmak kesinlikle bir süre boyunca yasaktır. Dikişi zorlayacak hareketlerden ya da aktivitelerden kaçınılması gerekir.

Bir hafta sonunda doktor kontrolüne gelinmesi gerekir.

Bu gönderiyi paylaş