Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi Nedir?

İlk gece korkusu yaşayanlar Polatlı 5

 

Vajina iç duvarında bulunan dokunun adı Flep dokusudur. Kalıcı kızlık zarı dikimi operasyonlarında, flep doku bir ya da birkaç yerden kaldırılarak vajina girişinde birleştirilir ve vajina girişinin daraltılması sağlanır. Bu şekilde yapılan kalıcı kızlık zarı dikimi operasyonlarında bu yönteme flep yöntemi adı verilir. Flep; işlevsellik oluşması amacıyla alındığı orijinal yerinden ayrılmadan, aktarılacağı yerden devam edebilecek şekilde vücudun başka bir yerine aktarılan doku olarak tanımlanır.

 

Halk dilinde ise bekâret onarımı ve kızlık zarı dikimi olarak da adlandırılır. Adı her ne olursa olsun kızlık zarı dikimi, işlemi basittir ve ortalama yarım saatlik bir operasyon sonrasında kişi yeni bir kızlık zar yapısına ilk ilişkisine kadar kavuşmuş olur.

 

 

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Uygulanır?

 

Kızlık zarı dikimi operasyonları geçici kızlık zarı dikimi ve kalıcı kızlık zarı dikimi başlığı altında incelenir. Kızlık zarı dikimi operasyonundan bir gün önce uzman jinekolog ya da kadın doğum uzmanı tarafından, operasyon olacak kişiye muayene yapılır. Muayene yapılmasında amaç kişinin durumunu net bir şekilde ortaya koymak ve nasıl bir yöntem uygulanacağına karar vermektir. Ayrıca kişinin önemli bir rahatsızlığı varsa, anestezi yöntemine kadar şekilde bu karar verilir. Eğer kızlık zarı dikimi operasyonu genel anestezi altında yapılacaksa, kişinin operasyon günü 6 saat öncesinden aç ve susuz kalması gerekir.

 

Kalıcı Kızlık Zarı operasyon süresi 15-20 dakika kadar sürer. Eğer operasyona vajina daraltma işlemi de dâhil edilecekse, bu süreye bir 20 dakika kadar daha eklemek gerekir. Vajina duvarının bir ya da birkaç yerinden kaldırılan flep dokusu vajina girişinin orta yerinde birleştirilir ve dikilir. Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi İşleminde Doku kaldırma işlemi, lazer yardımı ile de yapılabilir. Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi Operasyonlarında genelde lokal anestezi kullanılır ve flep yöntemi ile son derece ağrısız bir şekilde gerçekleştirilir. Flep yöntemi her zaman ya da her hasta türünde uygulanamayabilir. Flep yönteminin hasta için uygun olmadığı zaman kızlık zarı dikimi için hekimiz paralel duvar birleştirme adı verilen bir yöntemi kullanacaktır.

 

Flep yöntemi ile gerçekleştirdiğimiz operasyonlarda iyileşme süresi 10-15 gün kadardır. Estetik açıdan flep yöntemi ile yapılan operasyonlarda dikiş iplikleri bir ay kadar doku üzerinde kalır daha sonra vücut tarafından emilir. Flep yöntemi ile yapılan kızlık zarı dikimi sonrası hemen cinsel birleşme yaşanabilir. Flep yöntemi hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz sitemiz içinde yer alan flep yöntemi nedir başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

 

Flep yöntemi ile yapılan kalıcı kızlık zarı dikimi operasyonlarında genel olarak lokal anestezi yöntemi tercih edilir çünkü basit bir ameliyattır ve kişi asla bir şey hissetmez. Ayrıca genel anestezi işlemlerinde daha uzun süre baygın olduğu için bu vücudunuzun gereksiz yere yorulmasına neden olabilir. Fakat psikolojik olarak kötü olacağını düşünen hastalar genel anestezi yöntemini tercih eder. Herhangi bir rahatsızlığı bulunan hastalara genel anestezi önerilmez. Bu konudaki karar doktorunuz tarafından verilmelidir. Uzun yıllardır Ankara başta olmak üzere pek çok ilde hizmet veren kliniğimizden bu konuda nasıl bir yol izlemeniz gerektiği hakkında bilgi alabilirsiniz.

 

Kızlık Zarı Özelliğini Öğrenin

 

Kızlık zarı, vajina girişinden yaklaşık 1,5-2 cm kadar içerisinde yer alan oldukça hassas bir dokudur. Tıp literatüründe Hymen olarak adlandırılan kızlık zarı birçok farklı türe sahip olduğu bilinmektedir. Kızlık zarı türleri ve özellikleri, ilk cinsel ilişkinin nasıl olacağı hakkında ipuçlarına bu şekilde ulaşabiliriz. Bazı kızlık zarı türleri ilk ilişki sırasında herhangi bir sorun çıkarmadan yırtılırken, bazı zarlar sahip oldukları bazı özellikler sebebiyle zor yırtılmakta veya hiç yırtılmamaktadır. Bu sebeple, bireyler sahip oldukları kızlık zarı türünü ve özelliklerini öğrenmek amacıyla jinekolog muayenesinden geçmelidir.

 

Hymen olarak da bilinen kızlık zarı, her kadında aynı şekle ve özelliğe sahip değil. Kızlık zarı çeşitleri her kadında farklı olsa da fonksiyonu hakkında uzun yıllardır tartışmalar devam ediyor. Kızlık zarı türleri, yaşanılan coğrafi bölgeye, kişinin kalıtsal özelliklerine ve biyolojik yapılarına göre farklılıklar gösterebilmektedir. Birçok toplum tarafından önemli bir sosyolojik değer biçilen kızlık zarı, farklı sebeplere bağlı olarak kolayca bütünlüğü bozulan ve yırtılabilen bir dokudur. Ancak günümüzde kullanılan cerrahi tekniklerle oldukça kısa zaman içinde dikilerek onarılmakta ve kızlık zarı tamiri ilk ilişkide kan gelecek şekilde yenilenmektedir. İlk cinsel ilişki ile bozulması dışında ilişki durumu söz konusu olmaksızın olası bir sakatlanma ve yaralanma durumu ile de kişi kızlık zarının zedelenmesine hatta kızlık zarının yırtılması durumuna sebep olabilir. Yaşadığınız olası olumsuz bir durum karşısında kızlık zarınızda ki sorunun tam olarak ne olduğunu anlamak için kızlık zarı muayenesi ile durumdan emin olabilirsiniz. Bu alanda yapılacak tüm kontrol ve müdahalelerin alanında uzman bir hekim tarafından yapılması son derece önemlidir.

 

Vajina iç duvarında bulunan dokunun adı Flep dokusudur. Kalıcı kızlık zarı dikimi operasyonlarında, flep doku bir ya da birkaç yerden kaldırılarak vajina girişinde birleştirilir ve vajina girişinin daraltılması sağlanır.

 

Kızlık Zarlarının Tür ve Özellikleri

 

İmperfore Kızlık Zarı: herhangi bir biyolojik gelişme göstermemiş ve gelişmemiş bir zar yapısıdır. Vajina girişi kapalı ve deliksiz bir görünüme sahip olan bu kızlık zarı çeşidinde adet kanaması döneminde kanı içerde biriktirmektedir. Adet dönemlerini ağrılı geçiren bireyler bir jinekoloğa göründükleri takdirde cerrahi müdahale ile kızlık zarı açılmasını isteyebilmektedir.

 

Anüler Kızlık Zarı: cinsel ilişki sırasında genellikle sağ tarafından yırtılan bu tür kızlık zarı türleri dairesel bir görünüme sahip bulunmaktadır. Bu kızlık zarı türleri dikimi daha kolay olmakta ve iyi sonuçlar alınabilmektedir.

 

Septate Kızlık Zarı: bu tür zara sahip olan bireylerin cinsel ilişki sırasında ağrı yaşamaları muhtemeldir. Kızlık Zarı iki bölmeli bir yapıya sahip olup, jinekolojik muayene sonrasında genişletilerek ağrılı ilişkiden kurtulmak mümkündür.

 

Subseptate Kızlık Zarı: tek bölmeli bir kızlık zarı türüdür. Nadiren görülen bu tip kızlık zarı çeşidi cinsel ilişki sırasında herhangi bir zorluk yaşanmasına veya olumsuz bir durumun yaşanmasına sebep olmaz.

 

Fimbriated Kızlık Zarı: oldukça seyrek görülen bu tip kızlık zarı türü görünümü yıldız şeklindedir. Elastik bir yapıya sahip olan bu tür kızlık zarı çeşitlerinde rahimde fallop tüpünün solunda fimbria olarak geçer görünüm olarak da fimbria’ya benzer.

 

Posterior Kızlık Zarı: yarım ay şeklinde bir görünüme sahip olan bu tür kızlık zarı çeşidi , cinsel ilişkide ağrılara sebep olabilmekte, cinsel ilişkiyi zorlaştırabilmektedir. Bir jinekolog tarafından yapılacak Jinekolojik muayene sonrası gerekli görülmesi durumunda cerrahi müdahale halinde sorun ortadan kaldırılır.

 

Anterior Kızlık Zarı: Bu kızlık zarı çeşidi cinsel ilişkide ağrılara ve zorlanmalara sebep olabilmektedir. Ay şeklinde bir görünüme sahip olan bu kızlık zarı türünde , cerrahi müdahale gerektirir.

 

Cribiform Kızlık Zarı: cinsel ilişkiyi zorlaştıran kızlık zarı türlerinden biridir. Çok delikli bir yapıya sahip olması sebebiyle ‘’kalbursu’’ kızlık zarı olarak adlandırılır. Cerrahi müdahale ile kızlık zarı yapısı değiştirilebilmektedir.

 

Dentiküler Kızlık Zarı: neredeyse milyonda bir görülen nadir bir türüdür. Cinsel ilişki sırasında herhangi bir sorun ve olumsuz bir durum yaşanmaz.

 

Kızlık Zarı Dikiminden Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

 

Kalıcı kızlık zarı dikimi nedir? Sorularından bir tanesi de, operasyondan sonra ne olacağıdır. Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi operasyonları bittikten sonra kişi aynı gün içinde günlük işlerine dönebilir. Ancak bir gün boyunca dinlenmesi tavsiye edilir. Ağır aktivitelerden ve aşırı hareketlerden bir hafta kadar kaçınmak gerekir. Örneğin mekik çekmek, koşu yapmak, ağır temizlik işi yapmak, ağır kaldırmak gibi aktivitelerde bulunmamak gerekir.

 

Vajen bölgesinin kuru tutulması gerekir. Bunun için her tuvalet sonrası vajina yıkanmalı ve peçete ile iyice kurulanmalıdır. Hatta saç kurutma makinası ile kurutmak da etkili bir yöntem olur. Yaklaşık 3 gün vajinanın kuru tutulmasına dikkat etmek gerekir.  Kişiye ilk pansumanı operasyon günü yapılır.

 

Kızlık Zarı Onarımı Operasyonu sonrası bir hafta boyunca pansuman yapılması gerekir. Pansumanı uzman jinekolog yapacağı gibi jinekoloğun tarifi ile kişi kendisi de evde yapabilir.

 

Ped Kullanmayı İhmal Etmeyin

 

Bir hafta boyunca hijyenik ped kullanılması gerekir. Kızlık zarı dikimi operasyonundan sonra dikkat edilmesi gereken en önemli etken ped kullanmaktır. Çünkü bir süre hafif kanama ve akıntı olabilir. Enfeksiyon oluşmaması için günlük ped kullanarak her 3 saatte bir pedin değiştirilmesi gerekir. Ped değiştirme süresi daha uzun tutulması olası enfeksiyon risklerini artıracağından sağlıklı bir davranış değildir.   Enfeksiyon riskine karşı uzman doktor kişiye antibiyotik kullanımı önerebilir. Çok az da olsa hafif ağrı ya da sancı birkaç gün boyunca devam edebilir. Ağrı kesiciler sayesinde bu ağrılar hissedilmez. Şüreç daha rahat atlatılmış olur.

 

Kalıcı kızlık zarı dikimi yöntemi kesinlikle dışarıdan anlaşılmaz. Ancak uzman bir jinekolog muayenesinden sonra anlaşılabilir. Bu nedenle ilk cinsel ilişki esnasında rahat olabilirsiniz. Bununla birlikte adli vakalarda kalıcı kızlık zarı dikimi işlemi de pek kurtuluş değil çünkü bir jinekolog uzmanı kızlık zarına dikiş atıldığını kolaylıkla anlayabilir.

 

Mevsim Operasyonda Etkilidir

 

Kızlık Dikimi Operasyonu yaz aylarında yapılmışsa, bir hafta boyunca suya ya da denize girilmemesi gerekir. Ağır kaldırmak kesinlikle bir süre boyunca yasaktır. Dikişi zorlayacak hareketlerden ya da aktivitelerden kaçınılması gerekir. Havuz ve denizde kapılacak en ufak bir enfeksiyon çok büyük risklere neden olur. . Hatta banyo yaparken dahi vajina bölgesini ıslatmamak çok yerinde olabilir.

 

Eğer tüm kriterlere dikkat edilirse dikişler bir hafta içinde kaynayacak ve ilk ilişkiye kadar kalıcı olarak kızlık zarı kapatılmış olacaktır. Fakat yukarıda saydığımız kriterlere dikkat edilmezse dikişler patlar ve yeni bir dikiş atmak gerekli olur. Bununla birlikte bu durumda çok şiddetli ağrılar, uzun süreli kanamalar ve riskli enfeksiyonlar planlanan süreden daha uzun bir iyileşme süreci ile karşılaşmak da mümkündür.

 

Bir hafta sonunda doktor kontrolüne gelinmesi gerekir. Doktor, alttan muayene ederek ve tabi kameralı ultrason koymadan dikişin tutup tutmadığını kontrol edecektir. Kendinizi iyi hissediyor olsanız bile doktor kontrolünü kesinlikle ihmal etmeniz doğru değil. Çünkü sizin göremediğiniz bir aksilik varsa doktor buna göre gereken müdahaleyi yapacaktır.

 

Kalıcı Kızlık Zarı Dikim Fiyatları

 

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi Fiyatları Nedir? sorusu hastalarımızın merkezimize en sık yönelttiği sorulardan biridir. Operasyonu yaptıracağınız merkeze göre değişiklik göstermektedir. Hekimin tecrübesi, hastanenin kalitesi ve vajina şekli fiyatları etkilemektedir. Bir Jinekolog tarafından uzmanına muayene olmadan kesin bir fiyat almanız mümkün değildir. Bu nedenle kalıcı kızlık zarı dikimi yaptırmak istiyorsanız tercih ettiğiniz hastanenin uzman hekimine gidip muayene olmalı ve bu şeklide fiyat almanız daha doğru olur.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir