Kızlık Kanaması Ne Renktir

Kızlık Kanaması Ne Renktir

Kızlık kanaması evlilik öncesi genç kızları merak ve endişe içerisinde bırakan bir olaydır. Haklı olarak birçok genç kız, yaşanacak kanamanın nasıl olacağı, ne miktarda kan akacağı ve kanamanın ne kadar süreceği konusunda endişe etmektedir. Gerdek gecesi kızlık zarı yırtılması sonucu oluşan kanama, kadının genel sağlık tablosunu olumsuz etkileyecek sonuçlar doğurmadığı gibi, beklentilerin tersine oldukça kısa süreli ve az miktarda kanamanın gerçekleştiği bir durumdur. Evlilik öncesi kızlık kanaması hakkında tedirginlik yaşayan genç kızlara bilgi vermek adına kaleme aldığımız bu yazıda, kızlık zarı kanaması ne renktir? kanama ne kadar sürer? Kızlık kanaması olmazsa ne olur gibi sorularla ilgili ayrıntılı bilgiler veriyoruz.

 

 

Kızlık Kanaması Ne Renktir?

 

Kızlık kanaması her bir bireyde farklı yoğunlukta ve farklı sürelerde gerçekleşebilmektedir. Kanama sonrası ortaya çıkan kanın rengi de kişiden kişiye değişebilmektedir. Genellikle açık pembe bir renkte olmakla birlikte, kalın kızlık zarı olan kişilerde kan rengi daha koyu olabilmektedir. Ayrıca kişinin herhangi bir kronik hastalığa sahip olması veya kan hastalığından mustarip olması halinde kızlık kanı koyu kahverengiye yakın tonlarda olabilmektedir. Bazı hallerde ise kızlık zarının yapısı sebebiyle kan içeride hapsolmakta, ilişki sonrasında ortaya çıkan kan pıhtılaşmış bir şekilde ve koyu renklerde oluşabilmektedir.

 

İlk ilişki sırasında yırtılma daha fazla kanlanan veya kılcal damarların yoğun olduğu bölgeden gerçekleşmişse, parlak ve aktif kırmızı bir şekilde kan gelmesi söz konusudur.  Ancak kılcal damarların daha az yoğun olduğu bölgeden yırtılma gerçekleşmişse, oldukça açık pembe bir renkte ve birkaç damla ve kısa süreli bir kanama olması beklenmelidir.

 

İlk Gecede Kanama Olmazsa Ne Olur?

 

Kızlık kanaması bireyin kızlık zarı yapısına bağlı olarak farklı şekillerde olabilmektedir. Ancak bazı kızlık zarları esnek olmaları sebebiyle yırtılmadığı için, ilk gecede ve sonrasındaki ilişkilerde kan gelmez. İlişki sonrası gelen kan her ne kadar bekaret göstergesi olarak kabul edilse bile, hiç cinsel ilişkide bulunmamış birçok kadın kızlık zarı yapısı sebebiyle ilk gece kanamayla karşılaşmayabilmektedir.

 

Bu gibi durumlarda herhangi bir endişe ve paniğe kapılmamak, en kısa sürede bir jinekolog tarafından yapılacak muayene ile kızlık zarı yapısı hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Sadece ilk gecede kan gelmemesi sebebiyle birçok evliliğin başlamadan bittiği düşünüldüğünde, evlilik öncesi kızlık zarı muayenesi yaptırmanın önemi de kendiliğinden ortaya çıkmaktadır. Kızlık zarına en küçük bir zarar vermeden yapılan muayene ile evlilik öncesi nasıl bir zara sahip olunduğunu bilmek mümkündür.

 

Kızlık kanaması evlilik öncesi genç kızları merak ve endişe içerisinde bırakan bir olaydır. Haklı olarak birçok genç kız, yaşanacak kanamanın nasıl olacağı, ne miktarda kan akacağı ve kanamanın ne kadar süreceği konusunda endişe etmektedir.

Bu gönderiyi paylaş