Kızlık zarı ameliyatı nasıl yapılır?

Kızlık zarı ameliyatı nasıl yapılır? 5

Zar ameliyatlarında birçok yöntem kullanılır. Onarma işlemleri de buna dahildir. Onarma ve zar dikim işlemleri, yöntemlerin uygulanışında farklılık gösteren işlemlerdir. En bilinen Kızlık zarı ameliyatı nasıl yapılır? sorusunun cevaplarından bir tanesi de Flep yöntemidir. Kalıcı olarak zar dokusunun dikilmesinde kullanılır.

 

Flep aslında vajina duvarında bulunan dokunun adıdır. Zar dokusu yıpranmış ve artık dikilecek durumda olmayan kadınlarda uygulanan bir yöntemdir. Vajina duvarının bir ya da birkaç yerinden kaldırılan dokular, orta yerde birleştirilir ve birbirlerine dikilir. Kalıcı yöntemde Flep yönteminin dışında başka yöntemler de uygulanır. Septa birleştirmeleri, paralel duvar birleştirmeleri bu yöntemlerden bazılarıdır.

Kızlık zarı ameliyatı nasıl yapılır? Yapılış Aşamaları

Öncelikle işlem yapılacak yer iğne ile uyuşturulur. Lokal anestezi dediğimiz bu işlem geçici ya da kalıcı yöntemlerin hepsinde uygulanır. Kızlık zarı ameliyatı bazı durumlarda genel anestezi altında da yapılabilir. Bu duruma doktor karar verir ve hastanın da isteğine bağlıdır. Kızlık zarı ameliyatı nasıl yapılır? sorusuna aşağıdaki gibi cevap verilebilir.

Bir ya da birkaç yerden vajina duvarından kesilerek alınan doku, vajina girişinde birleştirilir ve girişin daraltılması sağlanır. Birleştirme işlemi özel olarak üretilen dikiş iplikleri ile yapılır. Bu dikiş iplikleri bir süre sonra dokulara kaynar ve dokular tarafından emilir.

Geçici yöntemde daha önceden yırtılan zar dokusu kullanılır. Yırtılan zar dokusu bir ya da birkaç yerden birleştirilir ve birleştirilen yerlere dikiş atılarak işlem tamamlanır. Bu yöntemde de lokal anestezi uygulanır. Eğer kişi isterse genel anestezi de uygulanabilir. Ancak kişinin genel anestezi uygulanmasına engel bir durumunun olmaması gerekir.

Kızlık zarı ameliyatları lazer cihazları ile de yapılabilir. Lazer ışınları, vajina duvarındaki dokuların kesilmesinde kullanılır. Dikiş işlemi ise diğer yöntemlerde olduğu gibi uygulanır.

Kızlık zarı ameliyatlarında kullanılan doku yine vajinanın kendi dokusudur ve vajina duvarını sarar. Vajina duvarında adeta bariyer görevi gören zar dokusu bakire bayanlarda olduğu gibi yırtılmaya hazır hale getirilir.

Tüm kızlık zarı ameliyatlarında steril ve hijyenik aletler kullanılır. Ameliyatlarda kullanılan dikiş iplikleri ise doku ile kaynama özelliğine sahiptir. Geçici ve kalıcı kızlık zarı ameliyatlarında insan dokusuna uygun olarak kullanılan bu dikiş iplikleri bir süre sonra vücut tarafından emilir. Kızlık zarı ameliyatı nasıl yapılır? sorusunun tüm cevapları yukarıda açıklanmıştır.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir