<link rel="stylesheet" href="//fonts.googleapis.com/css?family=Arial%2C+Helvetica%2C+sans-serif%3A200%2C300%2C400%2C700%2C800%7CPlayfair+Display%3A200%2C300%2C400%2C700%2C800%7COpen+Sans%3A200%2C300%2C400%2C700%2C800">Kızlık Zarı Çeşitleri | Kızlıkzarıdikimiankara

Kızlık Zarı Çeşitleri

kızlık zarı çeşitleri

Kızlık zarı birçok toplumda sosyolojik bir öneme sahip bir doku parçasıdır.  Latince Hymen olarak adlandırılan kızlık zarı, kişilerin kalıtsal özellikleri ve biyolojik yapılarına göre farklılıklar gösterebilmektedir. Vajina girişinden 1-2 cm içeride yer alan ve ince bir perde görünümünde olan kızlık zarı, oldukça hassas bir yapıya sahip olmasından dolayı vajinaya herhangi bir cisim girişinde yırtılarak bütünlüğü bozulmaktadır. Ancak genele oranla daha farklı yapıda ve esnek olan bazı vajina türleri cinsel ilişki yoluyla bile bozulmadan bütünlüğünü koruyabilmektedir.

Genital bölgeler konusunda araştırma yapan bazı tıbbi çevreler kızlık zarının vücut içerisinde herhangi bir yararının olmadığını söylese de, genel kanı kızlık zarının vücuda vajina yoluyla girebilecek zararlı mikroorganizmaları engellediği yönündedir. Yapılan Jinekolojik muayenelerde farklı görünümlere sahip birçok vajina türü tespit edilmiş bulunmaktadır. Sıklıkla görülen kızlık zarları,

  • Septalı kızlık zarı
  • Yarı septalı kızlık zarı
  • Kresenrtik kızlık zarı
  • Kribriform kızlık zarı
  • Anüler kızlık zarı
  • Labial kızlık zarı
  • Fimbriad kızlık zarı
  • İmperfore hymen gibi türlerdir.

Septalı Kızlık Zarı

Zarın orta kesiminde bir uzantının bulunduğu bu tür kızlık zarları, ikiye bölünmüş bir görünüme sahiptir. Bu tür kızlık zarları, ilk cinsel deneyimde zorluklar yaşanmasına veya kanamanın normalden fazla olmasına sebep olmaktadır. Bazı hallerde cinsel ilişkiyi imkânsız kılan bu durum, cerrahi müdahale sonucunda çıkarılabilmektedir.

Yarı Septalı Kızlık Zarı

Bu tür kızlık zarlarında orta kısımda küçük bir zar kalıntısı mevcuttur. Zarı tam anlamıyla ikiye bölen bir görünüme sahip olmadığı için septalı zarlarda olduğu gibi cinsel ilişki sırasında zorlanma oluşmaz.

 

Kresentrik Kızlık Zarı

Bu tür zarlarda kızlık zarının ortasında bulunan boşluk yarım ay benzeri bir görünümle kızlık zarının alt kenarında bir katlantı oluşturur. Bu tür zara sahip olan bireylerde cinsel ilişki zor ve ağrılı olabilmektedir. Bireyi talebi halinde kızlık zarı çıkarılarak sorun çözülmektedir.

Kribriform Kızlık Zarı

Bu tür zarlarda orta bölümde kalbur deliklerini anımsatan delikli bir yapı mevcuttur. Bu tür zarlar çok nadiren görülen ve cinsel ilişkide pensin girişini zorlaştıran bir türdür. Cerrahi müdahale ile alınarak sorun ortadan kaldırılmaktadır.

Anüler Kızlık Zarı

Damarsal yapısı çok ince ve az olan bu tür zarlar düşük kenarlıdır. Bu sebeple cinsel ilişki sırasında ortadaki boşluk kolayca esner ve genişleyerek girişe kolaylık sağlar. İlişki sırasında çok az kan görülmesi veya hiç görülmemesi bu tip zarlarda olağan durumdur.

Kızlık zarı birçok toplumda sosyolojik bir öneme sahip bir doku parçasıdır. Latince Hymen olarak adlandırılan kızlık zarı, kişilerin kalıtsal özellikleri ve biyolojik yapılarına göre farklılıklar gösterebilmektedir.

Labial Kızlık Zarı

Kalın ve yüksek kenarlı bir zar tipi olması sebebiyle ortadaki boşluk neredeyse kapalıdır. Bu tür zarlara sahip olan bireylerde cinsel ilişki zor ve ağrılı olabilmektedir.

Fimbriad Kızlık Zarı

Zarın ortasında yer alan bölümü girintili çıkıntılı bir görünüme sahiptir. Nadiren de olsa ilişki sırasında zorlanmalar meydana gelebilmektedir.

İmperfore Hymen

Bu tür zarlar anatomik olarak herhangi bir gelişim göstermemiş ve vajinal açıklığın tamamen kapalı olduğu bir zar türüdür. Bu tür zara sahip olan bireylerde adet görememe ve karın ağrısı şikayeti sıklıkla görülen bir durumdur.

Bu gönderiyi paylaş