Kızlık Zarı Çeşitleri

Kızlık Zarı Çeşitleri

12Kızlık zarı; vajinanın 3-4 cm gerisinde bir dokudur Halk arasında masumiyetin simgesi olarak görülen  kızlık zarı çoğu yerde bekaret zarı, olarak geçmektedir. Kızlık zarı çeşitleri, değişik türleri aileden geçen genetik yapı ile de ilişkili olabilir. Bazı kızlık zarı çeşitleri daha yukarıda ve sert yapılı olduğundan dolayı, cinsel ilişki sırasında yaralanmalara ve ağrıya sebebiyet verebilmektedir.

 

Genital bölgeler konusunda araştırma yapan bazı tıbbi çevreler kızlık zarının vücut içerisinde herhangi bir yararının olmadığını söylese de, genel kanı kızlık zarının vücuda vajina yoluyla girebilecek zararlı mikroorganizmaları engellediği yönündedir. Yapılan Jinekolojik muayenelerde farklı görünümlere sahip birçok vajina türü tespit edilmiş bulunmaktadır. Sıklıkla görülen kızlık zarları,

 

  • Septalı kızlık zarı
  • Yarı septalı kızlık zarı
  • Kresenrtik kızlık zarı
  • Kribriform kızlık zarı
  • Anüler kızlık zarı
  • Labial kızlık zarı
  • Fimbriad kızlık zarı
  • İmperfore hymen gibi türlerdir.

 

Annüler Kızlık Zarı: Yuvarlak halka görünümündeki bu tür zar, en sık görülen kızlık zarı çeşididir. Yapısal olarak ortasındaki yuvarlağın büyük olması nedeniyle zar esnektir ve kanama oluşmamaktadır. İlk cinsel birleşme nedeniyle yırtılmayabilir. Anüler yani esnek zar yapısına sahip olan kişilerin bu konuda kaygıya kapılmak yersizdir. Anüler kızlık türündeki zara sahip olan kişilerde kanamaya rastlanmamıştır. İlişki sırasında kanama olmaması ya da az kanama olması sebebini merak etmeleri nedeniyle doktora başvurmaktadırlar.

 

Septalı Kızlık Zarı: Oldukça az rastlanılan bu zar tipine sahip olanlar ağrılı ve kanamalı bir ilişki sonrasında doktora başvurmaktadır. Septalı kızlık zarları küçük bir müdahale ile normale döndürülebilir. Daha sonraki cinsel birliktelik sırasında yırtılan kızlık zarında kanama gerçekleşecektir.

 

Mikroperfore Kızlık Zarı: ortasında çok küçük bir delik oluşu gibi bu tür deki farklılıklar diğerlerinden ayırır. Kanama sırasında ağrı hissi fazla olur.

 

Kribriform Kızlık Zarı:  Kribriform kızlık zarı: Daha çok süzgeç görünümü andırır ortasında küçük delikler mevcuttur. Kribriform kızlık zarı kızlık zarının ortasında süzgece benzer yapılar nedeniyle cinsel ilişki gerçekleşmez. Bu türdeki kızlık zarına sahip olanlar cinsel ilişkiye girmeleri pek mümkün olmayacağı için, kızlık zarının çıkarılmasını isterler. Cinsel ilişki esnasında da oldukça ağrılı bir ilişki yaşanmasına neden olabilir. Yine aynı şekilde adet dönemleri de epey bir sancılı geçer. Bu zarı sahip olan kişilerin cinsel ilişkiye girememe nedeni ile doktora gitmeleri kaçınılmazdır. Ayrıca kişilerin ileride herhangi bir sağlık sorunu yaşamaması küçük bir operasyon ile  alınması da gerekebilir.

 

Tırtıklı Kızlık Zarı: (Dentiküler Hymen Kızlık Zar): Tırtıklı kızlık zarının etrafının irili ufaklı tırtıklı dokular vardır. Yapısal olarak normaldir kızlık zarının ortasında yer alan deliğin etrafının irili ufaklı tırtıklı dokularla çevrili olduğu bir kızlık zarı türüdür. Çoğunlukla ilk cinsel birleşme anı ve regl dönemlerine göre ağrı çok daha az görülebilmektedir.

 

Dudak Şeklindeki Kızlık Zarı: Şekil olarak dudağa benzemesi sebebiyle, labial hymen, dudak şeklinde olan kızlık zarı çeşidi olarak da bilinmektedir. Dudağa benzer ve dar bir yarık görünümündedir. Dudak şeklinde kızlık zarının delikleri, yarık şeklinde ve dikine durumdadır.

 

Deliksiz Kızlık Zarı: Üzerinde hiçbir delik bulunmaz ve vajina girişinin tamamen kapatmaktadır. Kapalı bir perde görünümüne sahiptir. Kapalı kızlık zarı daha çok deliksiz kızlık zarı olarak bilinmektedir. Kızlık zarının kapalı olması nedeniyle vajina içinde adet kanının birikmesi kişide şiddetli ağrılara neden olabilir. Adet kanaması olmadığı için durum kişide devamlı sırt ve karın ağrının oluşumuna sebep olabilmektedir. ilişkisi şiddetli bir ağrıya sebep olup zarın, cerrahî yöntemle ile  kızlık zarı deliğinin açılması gereklidir.

 

Kızlık zarı; vajinanın 3-4 cm gerisinde bir dokudur Halk arasında masumiyetin simgesi olarak görülen kızlık zarı çoğu yerde bekaret zarı, olarak geçmektedir.

Bu gönderiyi paylaş