Kızlık Zarı Dikimi Eskişehir

Kızlık Zarı Dikimi Eskişehir 5

Kızlık Zarı Dikimi Eskişehir içinde bulunan çeşitli klinikler ve hastanelerde hızlı ve zahmetsizce gerçekleştirilen operasyonlar arasında yer alır. Kızlık zarı dikimi genital bölgede yapılan estetik operasyonlardan biri olarak karşımıza çıkar. Kadınlarda kızlık zarının bozulması çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkar. Bunun üzerine evlenmeyi düşünen ya da belirli bir zaman sonra evlenecek kadınlar, kızlık zarını diktirmeyi tercih eder ve çeşitli operasyonlar ile bunu gerçekleştirir. Kızlık zarı, genelde girilen ilk cinsel ilişki ya da genital bölgede alınan ağır darbeler sonucunda yırtılır. Yırtılma sonucu genital bölgeden belirli bir oranda kan gelir. Genital bölgeden akan kanın oranı kişiye göre değişir.

 

Kızlık Zarı Dikimi Eskişehir ve çevresinde yer alan özel kliniklerdeki uzman jinekologlar tarafından gerçekleştirilir. Genel olarak hızlı ve kolay bir işlem olduğunu söylemek mümkündür. Yapılan her kızlık zarı operasyonu göstermiştir ki ameliyatlardaki başarı oranı oldukça yüksektir. Diğer adı ile himenoplasti operasyonu olarak karşımıza çıkan kızlık zarı dikimi, evlendikten sonraki ilk cinsel ilişkide kanama meydan getirilmesi amacı ile yapılmaktadır. Kızlık zarı dikimi ameliyatlarında amaç her zaman operasyon sonrasındaki cinsel ilişkide kanama oluşması içindir.

 

Kızlık Zarı Nedir?

 

Hymen olarak da bilinen kızlık zarı, genitla bölgenin girişinde 1,5 cm kadar içeride yer alır. Genel olarak bir görevi olmasa da ergenlik çağına kadar kadınlarda vajinadan girmeye çalışan mikroları engeller ve daha fazla ilerlemesinin önüne geçer. Kızlık zarları kendi içerisinde farklı yapılara sahip olması nedeniyle sınıflara ayrılır. Her kızlık zarı belirli bir sınıfta yer alır ve kızlık zarı tiplerinin bazılarında birtakım önlemler alınması gerekebilir.

 

Kızlık Zarı Tipleri Nelerdir?

 

Kadınlarda görülen 4 farklı yapıya sahip kızlık zarı tipi olduğunu söylemek mümkündür. Kızlık zarı tipleri ise aşağıdaki gibi sıralanabilir;

 

 • İmperfore hymen (Deliksiz kızlık zarı)
 • Septalı Hymen (Bölmeli Kızlık Zarı)
 • Kribriform Hymen (Delikli Kızlık Zarı)
 • Ksentrik Hymen (Yarımay Kızlık Zarı)

 

Bu zar tiplerinden en çok rastlanan imperfore hymen yani deliksiz kızlık zarı olarak karşımıza çıkar. Diğer çeşitlerinin ise genelde nadir görüldüklerini söylemek mümkündür. Çok az görülen kızlık zarlarından biri olan septalı hymen yani bölmeli kızlık zarı, cinsel ilişkilerde şiddetli ağrıların meydana  gelmesine neden olabilir. Kribriform hymen diğer adıyla delikli kızlık zarı ise yaşanan ilk cinsel ilişkide yırtılmaz ve dantel şeklinde bir görünüme sahip olan bu zar için jinekologlar ile iletişime geçilmesi gerekebilir. Nadir görülen bir başka kızlık zarı tipi de ksentrik hymen yani yarımay kızlık zarıdır. Bu zar tipinin alt kısmı hem kalın hem de geniştir. Bu nedenle cinsel ilişkide zorlanması için çok fazla yırtılması gerekebilir. Tabi çok fazla zorlandığında ise kanama miktarı çok yüksek olabilir.

 

Kızlık Zarının Yırtılmasının Nedenleri Nelerdir?

 

Kızlık zarı her ne kadar ilk cinsel ilişki ya da genital bölgenin maruz kaldığı darbeler sonucu yırtılsa da birtakım farklı nedenlere bağlı olarak da kızlık zarında yırtılmalar oluşabilir. Şimdi, kızlık zarının yırtılmasının nedenlerine daha yakından bakalım.

 

 • Kızlık zarını aşırı derecede gergin hale getiren spor aktiviteleri
 • Vajinanın çok sert ya da kesici bir nesne tarafından darbe alması
 • Bakire olunmasına rağmen genital bölgeden alınması gereken ilca kullanımı
 • Kişinin mastürbasyon esnasında yaptığı yanlış hareketler
 • Vajinayı şiddetli bir şekilde kaşıma
 • Ayrıca vajinal operasyonlar

 

Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır?

 

Kızlık zarı dikimi Ankara ilinde hizmet veren kliniğimiz de  iki farklı şekilde yapılmaktadır. Bunlardan biri flep yöntemi, diğeri ise mikro cerrahi yöntemi olarak karşımıza çıkar. Flep yöntemi son zamanlarda en revaçta olan kızlık zarı dikimi operasyonu olma özelliği taşır. Kalıcı kızlık zarı dikimi operasyonu olan flep yöntemi, aynı zamanda başarı oranı en yüksek operasyonlardan biridir. Şimdi öncelikle flep yöntemi nasıl gerçekleştirilir? Daha yakından bakalım.

 

Flep Yöntemi İle Kızlık Zarı Dikimi

 

Flep yöntemi ile yapılan kızlık zarı dikimi kalıcı bir yöntem olmasının yanında oldukça başarılı sonuçların ortaya çıkmasını sağlar. En çok tercih edilen yöntemlerden biri olmasının yanında istenen sonuçların ortaya çıkmasında etkili bir operasyondur. Flep yöntemi kızlık zarı dikimi, öncelikle vajinanın alt duvarından doku parçası alınması ile başlar. Daha sonra ise alınan bu doku parçası aynı şekilde vajinanın yan duvarına dikilir. Bu yapılan işlem sonrasında kızlık zarının girilen ilk cinsel ilişkide yırtılması ve ardından kan gelmesi amaçlanır. Burada yapılan işlem ile normal bir kızlık zarının yırtılması ve sonrasında kanaması taklit edilmiş olur.

 

Kızlık zarı dikimi Eskişehir içinde bulunan çeşitli klinikler ve hastanelerde hızlı ve zahmetsizce gerçekleştirilen operasyonlar arasında yer alır.

 

 

Flep Yöntemi Sonrası

 

Flep operasyonu sonrasında hastanın yapması ve dikkat etmesi gereken bazı hususlar vardır. Bunlar hem operasyon sonrası acı ya da ağrı çekmemek hem de iyileşme sürecinin daha hızlı bir şekilde olmasını sağlamak içindir. Peki, flep yöntemi sonrasında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? bunlara göz atalım.

 

 • İlk olarak hasta en az iki gün olmak kaydı ile banyo yapamaz ve vajina hiçbir şekilde suyla temas ettirilmez. Ancak üçüncü sonunda banyo yapılması mümkündür.
 • Hastanın belirli bir süre (3 – 4 hafta) deniz, havuz ya da küvete girmemesi gerekir.
 • Ata binmek, bisiklete ve motora binmek de vajina bölgenin gerilmesine neden olacağı için kesinlikle yapılmaması gereken aktiviteler arasında yer alır.
 • Operasyon sonrası hasta ağır bir işte çalışmadığı müddetçe kendi işine geri dönebilir.
 • Ayrıca hasta günlük yaşamında vajina bölgesini çok fazla gereke hareketler yapmamalıdır.
 • Operasyon sonrası ikinci haftada vajinada belirli oranda akıntı meydana gelebilir. Bu akıntı herhangi bir ilaç kullanmadan kendine azalacak ve tamamen duracaktır.
 • Flep operasyonu sonrası ilk hafta vajinanın hemen girişinde çeşitli gerginlikler ve çekmeler ile karşılaşmak mümkündür. Ancak bunlar dikişlerin yumuşaması ile azalır ve belirli bir zaman sonra tamamen kaybolur.
 • Flep operasyonu sonrası leke tarzında kanamalar oluşabilir ve bu durum ortalama 3 – 4 gün kadar sürer. Bazı hastalarda kanama hem uzun hem de yoğun bir şekilde olabilir. Ancak yine de operasyon açısından sorun oluşturacak bir durum söz konusu olmaz.

 

Flep Operasyonu Ağrılı Bir İşlem Midir?

 

Kızlık zarının kalıcı bir şekilde onarılmasında etkili olan flep yöntemi, operasyon sırasında herhangi bir acı ya da ağrı hissi meydana getirmez. Ayrıca flep yöntemi genel olarak lokal anestezi altında yapılır ve bunun yanında isteğe bağlı olarak genel anestezi ile yapılır. Bu yüzden işlem yapılan bölgede herhangi bir şekilde ağrı ya da acı hissi ortaya çıkmaz.

 

Flep Operasyonu Ne Kadar Sürer?

 

Kalıcı kızlık zarı dikimi flep operasyonu, ortalama 30 dakika kadar sürer. Bu operasyon ile kızlık zarı diki yaptıracak olanların cinsel ilişkiye girmeden en az 25 gün önce bu operasyona katılması gerekir. Aksi taktirde daha erken cinsel ilişkiye girilmesi zarın yırtılması ile çok fazla kanamanın meydana gelmesine neden olur. Tabi bunun yanında dikişler de ortaya çıkar ve kişinin partneri bunu fark edebilir.

 

Mikro Cerrahi İle Kızlık Zarı Dikimi

 

Kalıcı kızlık zarı dikimi için tercih edilen ve oldukça başarılı sonuçların alınmasını sağlayan başka bir yöntem ise mikro cerrahi uygulaması olarak karşımıza çıkar. Bu operasyon sırasında ilk olarak kızlık zarının yırtılan parçaları kesilir ve bunun ardından mikro cerrahi yöntem ile tekrar birleştirilir. Bu şekilde ise kadınlarda kızlık zarı yeniden oluşturulur. Hasta yapılan işlemlerde herhangi bir acı ya da ağrı hissi ile karşılaşmaz. Bunun yanında işlemler alanında uman jinekologlar tarafından yapılır ve bu sayede herhangi bir sorun yaşanmadan operasyon tamamlanır.

 

Diğer yandan mikro cerrahi ile yapılan kızlık zarı dikiminde aynı zamanda vajina daraltma operasyonları da yapılabilmektedir. İsteğe bağlı olarak vajina daraltma operasyonu da yapılması ile kızlık zarı yeninden oluşturulduğu gibi vajinanın da cinsel ilişkilerde haz oranını artırması için daraltılması yine bu operasyon ile mümkün olur. Kızlık zarını diktirmek isteyen ve aynı zamanda çok fazla ilişkiye giren kadınların tercihi vajina daraltma operasyonları da olmaktadır.

 

Kısa Süreli Kızlık Zarı Dikimi

 

Flep ve mikro cerrahi operasyonlarının kalıcı kızlık zarı dikiminde tercih edildiğini belirtmiştik. Bunların yanı sıra kısa süreli olarak adlandırılan kızlık zarı dikimi de yapılmaktadır. Bu uygulamada ile yapılan kızlık zarı dikimi için cinsel ilişkiye girmeden en fazla 7 gün öncesi tavsiye edilir. Çünkü yapılan operasyon kızlık zarının 7 gün kadar dayanmasını sağlar. Kısa süreli kızlık zarı dikiminde hastanın en geç 7 gün içerisinde cinsel ilişki yaşaması gerekir.

 

Kızlık Zarı Dikimi Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 

 • **Kızlık zarı dikiminin yapılacağı yerin hijyen ve sterilizasyon kurallarına uyup uymadığına.
 • **Kızlık zarı dikiminde  kullanılacak materyallerin özellikle ipliklerin kaliteli olmasına .
 • **Kızlık zarı dikimi yapacak doktorun  bu konuda tecrübeli olup olmadığı araştırılmalı.
 • **Kızlık zarı dikimi sonrası doktorun verdiği ilaçlara ve önerilere harfiyen uyulmalı.
 • **Kişisel hijyene dikkat edilmeli.

 

Özet olarak kızlık zarı dikimi iyi ellerde yapılmadığı takdirde hiç beklenmedik kötü hadiselerle karşılaşılabilir. İşte tam da bu yüzden doğru adreste kızlık zarı dikiminin yapılması gerekmektedir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir