<link rel="stylesheet" href="//fonts.googleapis.com/css?family=Arial%2C+Helvetica%2C+sans-serif%3A200%2C300%2C400%2C700%2C800%7CPlayfair+Display%3A200%2C300%2C400%2C700%2C800%7COpen+Sans%3A200%2C300%2C400%2C700%2C800">Kızlık Zarı Dikimi Hakkında Bilinmeyenler

Kızlık zarı dikimi hakkında bilinmeyenler

Kızlık Zarı Dikimi Nedir

Kızlık zarı her kadında farklı yapıda bulunan bir dokudur. Mukozal bir yapıdadır ve vajinanın girişinden itibaren 1,5-2 cm içeride bulunur. Çeşitli nedenlerden dolayı yırtılan kızlık zarı günümüzde uygulanan tekniklerle dikilir. Kızlık zarı dikimi nedir? Sorusunun bir başka cevabı da zar dikiminde uygulanan yöntemlerdedir.

 

Kızlık zarı dikimi daha önceden yırtılan zar dokusunun yeninden birleştirilerek tamir edilmesi ya da vajina duvarından alınan dokular ile yeniden zar dokusu elde edilmesidir. Kızlık zarı dikiminde amaç ilk cinsel birleşmedeki kanamayı taklit etmektir.

Kızlık Zarı Dikimi Nedir?

Zar dikimi sureti ile tamir işleminin yapılması ya da yeniden zar dokusunun elde edilmesinin amacı, kadınların maruz kaldığı sosyolojik baskının ortadan kaldırılmasıdır. Kızlık zarı dikimi nedir? ve zar dokusu eski haline gelir mi gibi soruların cevabı çeşitlidir. İki türlü kızlık zarı dikiminden bahsetmek mümkündür. Bu iki yöntemde de zar dokusu hiçbir şekilde ilk hali gibi olmaz. Ancak cinsel birleşme sırasında amaçlananın yüksek oranda gerçekleşmesi sağlanabilir.

Buradaki asıl amaç, kadınların içinde bulunduğu olumsuz psikolojiden kurtulmaları ve özgüvenlerini yeniden kazanabilmeleridir.

Geçici kızlık zarı yönteminde belli başlı şartlar aranır. Bu şartlardan bir tanesi, yırtılan zar dokusunun, yeninden birleştirilmeye müsait olmasıdır. Bir diğer şart ise operasyon sırasında kullanılan anestezinin, kişinin durumuna uygun olup olmamasıdır.

Kalıcı kızlık zarında ise genelde belli bir şart aranmaz. Çift tabakalı Flep ve tek tabakalı Flep yöntemleri, kalıcı kızlık zarında en çok uygulanan yöntemlerdendir. Lazer yardımı ile de kızlık zarı dikim işlemi yapılabilir. Ancak lazer yöntemi geçici kızlık zarı dikiminde uygulanmaz. Kalıcı kızlık zarı yönteminde ise lazer yalnızca dokuların yakılarak kaldırılmasında kullanılır. Çoğu kişinin bildiğinin aksine dikim işleri lazer ile yapılmaz.

Aradan yıllar geçse bile kalıcı kızlık zarı yöntemi sağlıklı bir şekilde uygulanabilir. Yalnızca önemli vajinal hastalıklarda uygulanamayabilir ya da ertelenmesi gerekebilir. Daha önceden kadınların doğum ya da kürtaj yaptırmaları, yöntemin yapılmasına engel değildir.

Geçici ve kalıcı yöntemde kullanılan dikiş ipleri özeldir ve insan dokusuna uyumludur. Dikiş ipleri 15 gün ya da bir ay sonrasında vücut tarafından emilir ve yok olurlar. Daha önceki operasyonlarda kullanılan organik dikiş iplerinin sağlıksız olduğu anlaşılmış ve günümüzde yeni nesil özel ameliyat iplikleri kullanılmaya başlanmıştır.

Kızlık zarının yapısından dolayı bazı durumlarda dikim işlemi yapılmaz. Onun yerine kızlık zarı komple çıkarılıp alınır. Kızlık zarı dikimi nedir? sorusu hakkında verilebilecek bazı cevaplar bunlardır.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın