Kızlık zarı dikimi yasal mı?

KIZLIK ZARI ONARIMI

Kızlık zarı dikimi operasyonları günümüzde bile birçok kadının tercih ettiği operasyonlardan ve birçok kadın mecbur kaldığı için bu operasyonları yaptırıyor. Birçok kişinin merak ettiği sorulardan bir tanesi ise kızlık zarı dikimi yasal mı? Sorusudur.

 

Bu tür operasyonların yapılmasında yasa yönünden herhangi bir engel yoktur. İsteyen herkes bu tür operasyonları yaptırabilir. Kızlık zarı dikimi operasyonlarını yapmaya; uzman jinekologlar, kadın doğum uzmanları ve plastik cerrahlar yetkilidir. Bu bilginin göz ardı edilmemesi gerekir. Bu unvanlara sahip olmayan kişilere asla gidilmemelidir.

Operasyon Yaptırmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Reşit olan kişiler kızlık zarı dikimi operasyonlarını rahatlıkla yaptırabilirler. kızlık zarı dikimi yasal mı? Sorusunun cevabından başka bilinmesi gereken bazı konular vardır.

Operasyon yapılmadan önce operasyon yaptıracak olan kişiye, izni olduğuna daire belge imzalatılır. Bu belgenin imzalanması, kişi açısından ve hekim açısından önemlidir. Eğer operasyonu yaptıracak olan kişi 18 yaşından küçük ise ailesinin izninin alınması gerekir. Eğer aile 18 yaşından küçük olan kızlarına bu işlemi yaptırmak istiyorsa, kişinin yine de yazılı izninin alınması gerekir.

Bu tür izinler her zaman için kanunen bir sıkıntı çıkmasının önüne geçilmesi içindir. İzin konusundan başka uzman jinekolog olmayan ya da kadın doğum uzmanı olmayan kişilere bu işlemin yaptırılması durumunda, hem operasyonu yaptıran kişi, hem de operasyonu yapan kişi sorumludur.

Ülkemizde şu anda kızlık zarı dikimi tamamen yasaldır ve isteyen herkes yaptırabilir. Zaten yasaklandığı andan itibaren, olayın sosyolojik boyutu vahim derecelere ulaşabilir.

Aynı şekilde kızlık zarı muayeneleri de yasal bir durumdur. Ancak birçok kişi bu kararı tek başlarına verir. muayene şartları da kişinin yazılı iznine tabidir ve bu konuda sıkı bir doktor hasta mahremiyeti söz konusudur. Sonuçlar kesinlikle ancak kişiye teslim edilir. Kişi isterse yazılı olarak değil sözlü olarak da sonuçları isteyebilir.

Kızlık zarı dikiminde olduğu gibi 18 yaşından küçüklerde de muayene işlemleri ailesinin yazılı iznine tabidir. Kişi isterse ailesinin yazılı izni olmasına karşın muayene olmak istemeyebilir.

Bu tür durumlar hassas konular olduğu için bütün merkezlerde gizli tutulur ve ancak kızlık zarı dikimini yaptıran kişiler ya da aileleri tarafından bilinir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir