Kızlık Zarı Muayenesi Nasıl Yapılır

Kızlık Zarı Muayenesi Nasıl Yapılır

Kızlık zarı muayenesi, doğum veya jinekolog hekimleri tarafından kızlık zarının bütünlüğünün kontrol edilmesi amacıyla yapılmaktadır. Muayene sırasında kızlık zarı dokusunda bir tahribat veya kanama olup olmadığı gözlemlenmektedir. Halk arasında bekâret kontrolü, olarak adlandırılan bu işlem, yaklaşık 5 dakika süren bir işlemle ağrısız-acısız bir şekilde yapılmaktadır. Tamamen steril edilmiş klinik şartlarda yapılan kızlık zarı muayenelerinde herhangi bir tıbbi araç-gereç kullanılması söz konusu değildir.

 

Kızlık zarı muayenesi, hekimin vajina dış dudaklarını çekerek yaptığı basit bir işlemdir. Uygulama sırasında vajinaya gereksiz fiziksel temaslar yapılmadığı gibi, vajina içerisine kontrol amacıyla herhangi bir cismin sokulması da mevzubahis değildir. Kızlık zarı muayenesi genellikle bekâretin bozulup bozulmadığının anlaşılması için bireyin kendi isteğiyle yapılmaktadır. Muayene yapılmasını gerektiren bir başka durum ise, adli bir olay sebebiyle kızlık zarının bütünlüğünün var olup olmadığının mahkeme tarafından talep edilmesi şeklindedir. Bu tür taleplerde bekâret kontrolü sonrası bir rapor düzenlenerek kızlık zarının durumu ile ilgili sonuç mahkemeye bildirilmektedir.

 

Kızlık Zarı Muayenesini Bireyin Kendisi Yapabilir Mi?

 

Kızlık zarı hakkında bilinmesi gereken en önemli husus, kızlık zarının çok hassas bir yapıya sahip olduğu ve hatalı bir davranış sonucu kolayca yırtılabileceğidir. El yordamı veya ayna karşısında görerek kızlık zarı muayenesi yapılması mümkün değildir. Bu sebeple kızlık zarı yırtılması gibi şüphe durumunda genital bölgeler konusundan uzman bir jinekoloğa başvurmak zorunludur. Vajinadan kan gelmiş olması her zaman kızlık zarının yırtılması ile alakalı olmadığı gibi, farklı bir hastalığın habercisi de olabilmektedir. Bu sebeple bir kliniğe başvurarak muayenenin sağlıklı koşullarda yapılmasını sağlamak gerekir.

 

Yapılan kızlık zarı muayenelerinde kızlık zarının deforme olduğu veya yırtıldığı teşhis edilmişse, hastanın isteğine bağlı olmak kaydıyla kızlık zarı dikimi yapılabilmektedir. Geçici veya kalıcı kızlık zarı dikim teknikleri kullanılarak yapılan cerrahi müdahaleler sonucunda, kızlık zarında oluşan yırtılmalar onarılmaktadır. Kızlık zarı dikimi genellikle dikim sonrası ilk cinsel birleşmede kan gelmesini sağlamak adına talep edilmektedir. Hastanın operasyon sonrası evlilik düşünmesi halinde geçici kızlık zarı dikimiyle ilk gecede kan gelmesi temin edilmekte, kızlık zarı ile ilgili yaşanabilecek muhtemel sorunlar ortadan kaldırılmaktadır.

 

Kızlık zarı muayenesi, doğum veya jinekolog hekimleri tarafından kızlık zarının bütünlüğünün kontrol edilmesi amacıyla yapılmaktadır.

 

Kızlık Zarı Muayenesinde Bekâret Zarar Görür Mü?

 

Kızlık zarı muayenesi sırasında bireyin bekâretinin zarar görmesi söz konusu değildir. Ancak muayene olmadan önce hekime bakire olunup olunmadığı söylenmelidir. Birey bakireyse ve sadece vajina bölgesindeki herhangi bir sorun için muayeneye gelmişse, muayene öncesi bu durumu jinekoloğa söylemesi gerekir. Aksi takdirde vajina içerisine tıbbi araçlarla müdahale sırasında kızlık zarının yırtılması veya zarar görmesi mümkündür. Sadece kızlık zarının muayenesi söz konusu ise, hekim 5 dakikalık bir inceleme ile kızlık zarına herhangi bir zarar vermeden muayeneyi sorunsuz bir şekilde sonlandıracaktır.

Bu gönderiyi paylaş