Kızlık Zarı Neden Yırtılır?

Kızlık Zarı Neden Yırtılır? 4

Kızlık zarı çeşitli sebeplerden dolayı yırtılabilir. En çok görülen yırtılma durumu, cinsel birleşme sırasında meydana gelir. Kızlık Zarı Neden Yırtılır? sorusunun cevaplarından bir tanesi de travmalar ve kazalardır.

 

Kızlık zarı döl yatağının hemen girişinde vajinadan 1-2 cm içeride bulunur. Mukozal bir yapıya sahiptir. Aslında tam olarak zar değildir. Kılcal damarlardan oluşan doku demek daha doğrudur. Kızlık zarı yırtılması bir yerden olabilir ya da birkaç yerden de gerçekleşebilir. En sık yaşanan kızlık zarı yırtılması saat 6 hizasında gerçekleşir. Kızlık zarı yırtılmalarında, yırtığının yönünün belirtilmesi için saat yönü terimi kullanılır.

Cinsel birleşme dışında pek çok durumda zar dokusu yırtılabilir. Kabızlık kızlık zarının en büyük düşmanıdır. Ayrıca ağır travmalar ya da yaşanan bir kaza sonucunda da kızlık zarının yırtılmasından söz edilebilir.

At biniciliği sporu ile uğraşan kadınlarda da sık görülmese de kızlık zarı yırtılması görülebilir. En çok da attan düşme sonucunda vajen bölgesine alınan darbelerden sonra yırtılma gerçekleşebilir. Aynı durum bisiklet kazalarında da görülür.

Araba kazalarında, arabanın içinde ya da dışında vajen bölgesine alınan darbeler sonucunda, kızlık zarında yırtılma meydana gelebilir.

Kızlık Zarı Yırtılmasının Sonuçları

Vajina içerisine yabancı cisim sokulmasından sonra da yırtılma meydana gelebilir. Kızlık Zarı Neden Yırtılır? sorusunun yanıtlarından bir tanesi de bazı durumlarda çocukluk ya da gençlik dönemlerinde vajinaya yapılan müdahaleler sonucunda zarın yırtılmasıdır.

Kızlık zarı yırtılmalarında genelde değişen miktarlarda kanama meydana gelir. Kanama miktarının değişken olması, kızlık zarının yapısından kaynaklanır. Bazı kızlık zarı türlerinde cinsel birleşme meydana gelmeyebilir. Gelse bile şiddetli kanamalar görülebilir.

Genelde şiddetli kanamaların meydana geldiği kızlık zarı türleri, aynı zamanda vajinismus hastalığının da başlangıcını oluştururlar. Kalın kenarlı ve girintili bir yapıya sahip olan kızlık zarı türlerinde bu durum sıklıkla görülebilir.

Kayseri kızlık zarı neden yırtılır, cinsel birleşme sırasında penisin vajina içerisine sert bir şekilde girmesinden dolayı da yırtılma meydana gelebilir.  Bu yüzden cinsel birleşmelerde her zaman için ön sevişme yapılması gerekir.

Esnek yapıda olan ve kızlık zarı olmayan kadınlarda kanama hiç görülmez. Bu yapıya sahip kızlık zarı türü nadir olarak görülür.

 

MUTLAKA OKUMALISIN! Kızlık Zarının Türleri Nelerdir

 

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir