Kızlık zarı onarılır mı?

Kızlık zarı onarılır mı? 4

Toplumsal açıdan hassas bir konu olan kızlık zarı, birçok kültürde bekaret ile doğrudan ilişkilendirilir. Bu yüzden birçok kadın zor durumlara düşer. Birçok kadın, kızlık zarı onarılır mı? Sorusunun cevabını merak ediyor. Kızlık zarı dikimi konularında hala bilgi eksikliği olan kadınların bu tür soruları sorması normaldir.

 

Kızlık zarı mukozal bir yapıya sahip olan ve vajinanın 1-1,5 cm gerisinde içeride bulunan zar dokusudur. Çeşitli nedenlerden dolayı yırtılabilir. Aslında kızlık zarı dikimi ile tamiri aynı şeylerdir. Burada amaç zar dokusunun yeniden yapılandırılması ve kanamanın taklit edilmesidir.

Kızlık Zarı Onarım Yöntemleri

Kızlık zarı onarılır mı? Sorusuna iki türlü cevap verilebilir. Onarım yöntemleri, tıpkı zar dikim yöntemleri gibidir. İki türlü onarım yöntemi vardır. Geçici yöntem ve kalıcı yöntem. Geçici yöntem daha çok evliliğe çok kısa bir süre kala yaptırılır ve tercih edilir. Kalıcı yöntem ise daha uzun vadede düşünülen çözümlerden bir tanesidir.

Geçici Kızlık Zarı Onarımı

Bu yöntemde kişinin daha önceden yırtılan zar dokusu onarım işleminde kullanılır. Geçici yöntemin avantajı, zar dokusunun tekrar kullanılmasına olanak sağlamasıdır. Zar dokusu vajina duvarının bir ya da bir den fazla noktasından kaldırılır ve ortada birleştirilerek dikilir. Böylelikle vajina girişi daraltılmış olur.

Kızlık zarı dikiminde olduğu gibi 10-15 dakika gibi sürelerde tamamlanır. Yöntemde genellikle lokal anestezi kullanılır. Ancak bazı durumlarda hastanın isteği üzerine ve doktorun da uygun görmesi ile genel anestezi kullanıldığı da olur. Genel anesteziye engel bir durum varsa uygulanmaz.

Uygulamadan sonra genellikle kişi normal hayatına dönebilir. Vajen bölgesinin kuru tutulması, ağır kaldırılmaması, birkaç gün boyunca hijyenik ped kullanılması, operasyonun amacına ulaşması için gereklidir.

 

Kalıcı Kızlık Zarı Onarımı

Kalıcı yöntem daha çok uzun vadede onarım için kullanılır. Bu yöntemde en çok kullanılan teknik Flep tekniğidir. Flep tekniğinde kişinin kendi dokusu kullanılır. Genelde yırtılan zar dokusu kullanılamayacak olan kişilerde uygulanır. Vajina iç duvarının bir ya da birkaç yerinden kaldırılan doku, orta kısımda birleştirilir ve dikilir.

Aradan yıllar geçse bile zar dokusu kalır ve zarar görmez. Genelde uzun vadede evlilik planları olan kişilerin tercih ettiği bir yöntemdir. Bazı durumlarda evli olan çiftler ilk gün heyecanını yaşayabilmek için bu yöntemi yaptırırlar.

Geçici onarım tekniğinde olduğu gibi bu teknikten sonra da ağır şeylerin kaldırılmaması ve vajen bölgesinin kuru tutulması gerekir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir