Kızlık zarı onarımı himenoplasti soruları

Kızlık zarı onarımı himenoplasti soruları 4

Dünyada ve ülkemizde kızlık zarı onarımı himenoplasti soruları birçok kişi tarafından sorulur. Kızlık zarı onarımı iki yöntem ile yapılır. Bunlardan ilki geçici kızlık zarı yöntemidir.

 

Geçici kızlık zarı onarımı genelde evliliğe bir hafta kala tercih edilir. Operasyon 10-15 dakika gibi bir zaman aralığında gerçekleşir. Bazı durumlarda ilave olarak vajina daraltma operasyonları da dahil edilebilir. O zaman süreye bir 20 dakika daha eklemek gerekir. Mevcut olan ve daha önceden yırtılan zar dokusu bir ya da birden fazla yerden alınarak, vajina girişinde birleştirilir ve vajina girişinin daraltılması sağlanır. Bu şekilde cinsel birleşmedeki kanama taklit edilmiş olur.

Geçici kızlık zarı onarımında daha önceden yırtılan zar dokusu kullanılır. Eğer zar dokusu kullanılmayacak durumda ise başka yöntemlerle onarım işlemi gerçekleştirilir. Operasyon son derece acısız ve ağrısız şekilde yapılır.

Geçici kızlık zarı onarımından bir hafta sonrasına kadar cinsel birleşme gerçekleşmelidir. Bu süreden sonra atılan dikişlerin açılması ihtimali vardır.

Operasyondan sonra ağır kaldırılmaması gerekir ve bacakların aşırı derecede açılmaması gerekir.

Kalıcı Kızlık Zarı Onarımı

Bir diğer yöntem ise kalıcı kızlık zarı onarımı yöntemidir. kızlık zarı onarımı himenoplasti soruları arasında yer alan zaman, aslında bu operasyon için sorun değildir. Kalıcı kızlık zarı onarımında genelde Flep yöntemi uygulanır. Bunun yanı sıra paralel duvar birleştirmesi ve septalı birleştirme adı verilen diğer yöntemler de uygulanır. Flep yönteminde vajina duvarında bulunan dokular kullanılır. Vajina duvarının bir ya da birden fazla yerinden kaldırılan dokular, vajina girişinde birleştirilir ve dikilir. Operasyon genelde 15-20 dakika arası sürer.

Bu yöntemde genelde lokal anestezi ile uyuşturma kullanılsa da bazı durumlarda genel anestezi de uygulanabilir. Operasyon sırasında herhangi bir ağrı ya da sızı hissedilmez. Anestezinin etkisi geçtikten sonra hafif bir sızı hissedilebilir. Bu durum doktorun vereceği ağrı kesicilerle giderilir.

Operasyondan sonra bazı durumlarda hastaya antibiyotik verilebilir. Bunun nedeni operasyondan sonra oluşabilecek enfeksiyonları engellemektir.

Geçici yöntemde olduğu gibi vajen bölgesinin kuru tutulması, ağır kaldırılmaması gerekir. Ayrıca bir hafta boyunca hijyenik ped kullanılması gerekir.

Her iki yöntemin kullanılması sonucunda ilk gecede yaşanan cinsel birleşmede oluşan kanama taklit edilmiş olur. Kalıcı yöntemin geçici yöntemden farklı, uzun süreli olarak kullanılabilmesidir. Aradan yıllar geçse bile zar yapısı bozulmadan kalabilir. yukarıdaki bilgilerin dışında kızlık zarı onarımı himenoplasti soruları farklı biçimde de yanıtlanabilir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir