Kızlık zarı onarımı için kullanılan yöntemler

Kızlık Zarı Onarımı Yöntemleri Nelerdir

Cinsel birleşmeden sonra, mastürbasyon sırasında sert bir cisim sokulması, ciddi kazalardan sonra, ağır travmalar sonucunda kızlık zarı hasar görebilir. Bu gibi durumlarda kızlık zarı onarımı operasyonları ile zar dokusu tekrar düzeltilebilir.

 

Kızlık zarı onarımı

kızlık zarı onarımı  operasyonlarında iki yöntem kullanılır. Geçici kızlık zarı tamiri işlemleri genelde evliliğe çok kısa bir süre kala yaptırılabilir. Geçerlilik süresi bir haftadır. Bir haftadan sonra dikişlerin açılma riski vardır.

Geçici kızlık zarı tamiri operasyonları genelde 10-15 dakika arası sürer. Doktorun ya da hastanın tercihine göre lokal ya da genel anestezi altında yapılır. Eğer kişinin genel anestezi kullanmaya engeli varda bu durumu önceden doktora bildirmelidir. Eğer operasyona vajina daraltma işlemi de eklenecekse bu süreye bir 20 dakika daha eklemek gerekir.

Geçici kızlık zarı dikimi operasyonlarında kişinin yırtılan zar dokusu kullanılır. Zar dokusundan geriye kalanlar bir ya da birkaç noktadan birleştirilerek orta noktada dikilir ve vajina kanalı böylelikle daraltılmış olur. Operasyonda kullanılan dikiş iplikleri özeldir ve bir süre sonra insan dokusu içinde kaybolur.

Operasyondan sonra aynı gün içinde kişi taburcu edilebilir. Kişinin bir gün boyunca dinlenmesi tavsiye edilir. Operasyondan sonra bir süre hafif kanama ve sancılar gerçekleşebilir. Ancak bu durum kişiyi rahatsız edecek boyutta değildir. Enfeksiyon riskine göre doktorun kararına göre kişiye antibiyotik verilebilir.

Kalıcı kızlık zarı dikimi operasyonlarında zar dokusunun tutunduğu duvardan yeni dokular kaldırılır ve vajina girişi daraltılır. Flep adı verilen bu dokular bir ya da birkaç yerden kaldırılır ve özel dikiş iplikleri ile dikilir. Bu yöntemin kalıcı olmasının nedeni zar dokusunun iyi bir şekilde taklit edilebilmesidir ve adeta yöntem ile yeni bir zar dokusu elde edilir.

Kalıcı yöntemde yaklaşık olarak 15-20 dakika sürer. Genelde bu yöntemde lokal anestezi altında yapılır. Aynı gün kişi taburcu olabilir. Ancak bir gün boyunca kişinin dinlenmesi tavsiye edilir.

Dikişlerin tam olarak kaynayabilmesi için en az 15 gün geçmesi gerekir. İşlemden sonra hafif kanamalar ve sancılar görülebilir. Bu yüzden doktor tarafından yazılan ilaçların düzenli olarak kullanılması gerekir. Bir hafta boyunca hijyenik ped kullanımı sağlıklı olacaktır.

Bacakların fazla açılmaması ve ağır spor aktivitelerinin yapılmaması gerekir. kızlık zarı onarımı  işleminden sonra bu hususlara dikkat etmek, kişi için faydalı olacaktır.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir