Kızlık zarı tıbbi bilgi

Kızlık zarı tıbbi bilgi 5

Kızlık zarının bugüne kadar tespit edilen herhangi bir görevi yoktur. Ancak saygın doktorlar tarafından bazı teoriler ileri sürülür. En geçerli olan teori ise Kızlık zarı tıbbi bilgi tıbbi görevi adet kanamasının geçişinin sağlanması olarak karşımıza çıkar.

 

Kızlık zarının yapısı her kadına farklıdır. Ancak genel olarak bulunduğu yer birçok kadında aynıdır. Normalde vajina dış dudaklarından 1,5-2 cm içeridedir. Ancak kilolu kadınlarda 3 cm içeride bulunur.

Zar dediğimiz aslında vajina duvarının devamında olan mukozal bir dokudur. Zar yapısında ayrıca birçok kılcal damar bulunur. Zar yırtılmalarına bu kılcal damarlardaki kanlar akış gösterir. Bazı zar türlerindeki kılcal damlar zayıftır ve kanama olmayabilir. Bazı türlerinde ise kalın yapıdadır ve kanama miktarı normalden daha fazla gerçekleşebilir.

Kızlık zarının ortasındaki delik aynı zamanda vajinadan gelen salgıların ve adet kanamasının çıkmasını sağlayacak genişliktedir. Bugüne kadar tanımlanmış 7 tür kızlık zarı bulunur.

Kızlık Zarı Türleri

Septalı kızlık zarı türünde zarın ortasında bulunan doku, zarı ikiye böler. Bu tür zar yapısında cinsel birleşme ya olmaz, ya da çok zor gerçekleşir. Kızlık zarı tıbbi bilgi türleri arasında nadir olarak görülen bir türdür. Bu gibi zar dokuları küçük bir operasyonla alınır.

 

Kribriform türünde olan kızlık zarı türlerinin orta kısmında kalburumsu ve delikli bir yapı vardır. Çok sık görülmez ve bu tür yapıda olan kızlık zarı türlerinin mutlaka alınması gerekir.

Yarı septalı kızlık zarlarında orta kısımda küçük bir zar kalıntısı bulunur. Bu zar kalıntısı zar yapısını ortadan ikiye bölmez ve cinsel birleşmeye engel bir durum teşkil etmez. Nadir olarak bazı kişiler zarın kenarında bulunan dokuyu hissettiklerini söyleyebilirler.

 

Kresentrik tipe olan zar yapısı ortasında bulunan yarım ay şeklindeki doku ile tanınır. Zarın alt kısmında yarım ay şeklinde bir katlantı bulunur. Bu tür zar yapısında cinsel ilişki oldukça zor olur ve bazı durumlarda gerçekleşmeyebilir. Bu yapıya sahip olan zarların operasyonlarla çıkarılması gerekir.

Labial türde olan kızlık zarlarında kalın ve yüksek kenarlı bir yapı söz konusudur. Bu yapıya sahip olan kızlık zarlarında kılcal damar yoğunluğu yüksektir. Çoğu zaman cinsel ilişki ya olmaz ya da sancılı geçer. Cinsel birleşme olduğu durumlarda şiddetli kanamalar gözlenebilir.

Anüler olan kızlık zarı türü en çok görülen türler arasındadır. Bu yapıdaki kızlık zarında cinsel birleşme kolaydır ve kanama miktarı hafiftir. Dünyada en çok görülen tür budur.

 

MUTLAKA OKUMALISIN! Kızlık Zarının Tanımı

 

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir