300-320 exam detail 2V0 dumps 300-206 senss pdf 70-347 exam questions 98-379 exam guide

Kızlık Zarı Blog

Kızlık zarı yapısı

Kızlık Zarı ve Yapısı

Dünyada birçok toplumda ve kültürde kızlık zarı büyük öneme sahiptir. Kızlık zarına verilen bu önemin nedeni, bekaret ile doğrudan ilişkilendirilmesidir. Tamamen yanlış olsa da kızlık zarı yırtılmış olan kadınlar toplumda evlilik dışı cinsel birleşme yaşamış olarak kabul edilirler. Bu yüzden kadınlar bu tür toplumlarda zor zamanlar yaşarlar. Kızlık zarı yapısı yapısının bilinmemesinden kaynaklanan bu durumdan dolayı birçok toplumda kadının hayatına da son verilebilir.

 

Kızlık zarının yapısı günümüzde artık çok iyi biliniyor. Bu yüzden birçok toplumda da düşünce bazında olumlu değişimler yaşanıyor.

Kızlık Zarı Yapısı

Latincede Hymen olarak isimlendirilen kızlık zarı, her kadında farklı bir yapıya sahiptir. Nasıl ki dünya üzerine her insan parmak izi farklı ise aynı şekilde Kızlık zarı yapısı her kadında farklıdır.

Kızlık zarının yapısı her kadında farklı olsa da, fonksiyonu hakkında tartışmalar devam ediyor. Yaygın olan görüşe göre, vajinanın girişinde bulunan kızlık zarı, vajinanın içine yabancı cisimlerin girmesini önlüyor olabilir.

Kızlık zarının yapısı mukozayı andıran ve vajina duvarının devamı niteliğindedir. Aslında zara doku demek daha doğrudur. Genel olarak her kadında vajinanın 1–1,5 cm gerisinde bulunur. Vajinanın küçük dudaklarına bağlı yapışık halde bulunur.

Cinsel birleşme sırasında kızlık zarı yırtılır ve kanama meydana gelir. Kanamanın miktarı ve şiddeti hafiftir. Ancak bazı kızlık zarı yapılarında kanama daha şiddetli olabilir. Genelde kalın ve girintili yapıya sahip olan kızlık zarlarında bu problem yaşanır.

Kanamanın durmaması halinde derhal bir doktora başvurulması gerekir. Bazı kişilerde kızlık zarı doğuştan bulunmayabilir. Bazı kişilerde ise kızlık zarı yapısı oldukça esnektir. Bu yüzden bazı kişilerde cinsel birleşme sırasında kanama olmayabilir.

Genel olarak Kızlık zarı yapısı kalın olan kişilerde cinsel birleşme çok zor ve sancılı geçer. Bazı durumlarda ise gerçekleşmeyebilir. Vajinismus hastalığının başlangıcı da bu tip kızlık zarına sahip olan kişilerde olur. Bazı durumlarda ise penis kalınlığı, kızlık zarında bulunan delikten daha küçük olabilir. Böyle bir durumda da kanama gerçekleşmeyebilir. Üzerinde parçalı delik yapısı bulunan ve girintili çıkıntılı bir yapıda bulunan kızlık zarlarında da cinsel birleşme zor olabilir.

Bu gönderiyi paylaş