Kızlık Zarının Tanımı

Kızlık Zarının Tanımı 3
Kızlık zarının tıp dilindeki ismi Hymen’dir. Hymen Eski Yunan mitolojisinde düğün ve evlilik tanrısı olarak geçer. Hymenaous, Dionysus ve güzellik tanrıçası olan Afrodit’in oğullarıdır. İlk gecenin sembollerinden olan kızlık zarı bu tanrıya adanır. Kızlık Zarının Tanımı  kısaca bu şekildedir.

 

sincan kızlık zarı tanımıGeri kalmış toplumların tamamında kızlık zarı bekaret ile ilişkilendirilir ve çoğu zaman bu durum olumsuzluklarla sonuçlanır. Kızlık zarının yapısının tam olarak bilinmemesi ya da anlaşılamaması, bu tür toplumlarda kadınlar üzerine aşırı baskının kurulmasına ve kadınların suçsuz yere cezalandırılmasına neden olur.

Çoğu durumda ilk gece kanama olmamasından dolayı kadınlar büyük psikolojik baskı altına girerler.

Kızlık Zarı Hakkında

Kızlık zarı vajina içerisinde 1,5-2 cm içeride yer alan zar şeklinde dokudur. Bu dokudun ortasında kızlık zarının türüne göre delik bulunur. Bu deliğin içinden adet kanının ve çeşitli vajina sıvılarının dışarı çıktığı düşünülür. Kızlık Zarının Tanımı  kızlık zarı türlerine göre de yapılabilir.

Kızlık zarı genelde anne karnındaki bebeğin 7 ya da 12. Haftalarında meydana gelir. 11-12 yaşlarına kadar da vajina içerisine mikrop girmesini engelleyen bir yapıda bulunur. Erkek bebeklerde ise genital duvarlar birleşir ve testislerin içerisinde bulunduğu deriyi oluşturur. Kız bebelerde ise genital dudaklar ayrışır ve dış dudak iç dudak dediğimiz bölümler oluşur.

Bazı kişilerde doğuştan idrar kanalı bulunmaz ve bu yapıya sahip olan kişilerde kızlık zarı alınarak, idrar kanalı fonksiyonu oluşturulabilir.

Yapı itibari ile her kadında farklıdır ve bugüne kadar 7 tür kızlık zarı tespit edildi. Sınıflandırılan bu 7 tür kızlık zarının dışında nadir de olsa kızlık zarının olmaması durumu görülebilir. Bazen de kızlık zarının ortasında delik olmaması gibi durumlar ile karşılaşılabilir. Kızlık zarının ortasında delik olmaması, adet dönemine gelen kızlar için riskli bir durumdur. Bu yapıdaki kızlık zarları alınırlar ya da orta kısımlarına geçiş sağlayacak miktarda delik açılır.

Her kadında yapısı farklı olduğundan dolayı da kanama miktarları değişken olur. Genelde kanama açık kırmızı renkte gerçekleşir. Bazı kızlık zarı türlerinde kılcal damar yoğunluğundan ve zar yapısının kalın olmasından dolayı aşırı kanamalar görülebilir. Ancak bazı durumlarda kanama, vajina duvarının tahriş olmasından da kaynaklanabilir.

 

MUTLAKA OKUMALISIN! Kızlık Zarı Tıbbi Bilgi

 

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir