300-320 exam detail 2V0 dumps 300-206 senss pdf 70-347 exam questions 98-379 exam guide

Kızlık Zarı Blog

Kızlık Zarının Türleri Nelerdir?

Kızlık zarı her kadında farklı yapıdadır. Bugüne kadar tespit edilen 7 farklı tür kızlık zarı yapısı vardır. Kızlık Zarının Türleri nelerdir? ve aralarındaki farklar nedir? Aşağıda bulabilirsiniz.

 

Anüler kızlık zarı tipi yuvarlak kızlık zarı olarak da adlandırılır. Anüs deliğine benzer bir yapısı vardır. Dünya üzerinde en çok görülen, kızlık zarı türlerindendir. Neredeyse tam bir halka görünümüne sahiptir ve bu yüzden halka zarı diye de adlandırılır.

Ara bölmeli kızlık zarı türü yapısı çok fazla görülmez. Bu yapıya sahip olan kızlık zarında, zarı ortadan ikiye ayıran bir doku bulunur. Cinsel birleşme bu yapıda olan zarlarda ya gerçekleşmez, ya da ağrılı ve sancılı geçer. Cinsel birleşmenin olması durumunda çok fazla kanama meydana gelebilir. Genelde bu yapıya sahip olan zar dokusu, küçük bir operasyonla alınır. Bu zar yapısına sahip olan kadınlarda genelde vajinismus başlangıcı gözlenir.

Yarım ara bölmeli kızlık zarı türü çok nadir görülür. Bu yapıya sahip kızlık zarı türlerinde cinsel birleşme normal bir şekilde gerçekleşir.

Yarım ay şeklinde olan kızlık zarında ise cinsel ilişki zor ve ağrılı geçer. Çoğu durumda ise gerçekleşmeyebilir. Gerçekleştiğinde ise şiddetli kanama durumları meydana gelebilir. Bu zar türünde de genelde vajinismus probleminin başlaması görülebilir bir durumdur. Bu zar türüne sahip olan kadınlara operasyon gerekebilir. Genelde kızlık zarının tamamen çıkarılması (hymenektomy) ya da ufak çentik atılması şeklinde operasyonlar gerçekleştirilir.

Kızlık Zarının Türleri Nelerdir? Diğer Kızlık Zarı Türleri

Elek şeklindeki kızlık zarlarında da cinsel birleşme oldukça zor geçer. Hatta birçok durumda cinsel birleşme yaşanmayabilir. Nadir olarak görülen bir durumdur ve çoğu zaman operasyonla alınır. Kızlık Zarının Türleri nelerdir? olarak operasyonla alınması gerekir.

Dentiküler şekline sahip olan kızlık zarı türlerinde zarı deliği ilginç ve girintili bir yapıya sahiptir. Cinsel birleşme açısından herhangi bir sakıncalı durum yaratmaz ve kanama miktarı olması gerektiği gibidir.

Fimbrial türde olan kızlık zarında ise vajinanın gerisinde bulunan follop tüpü yapısı görülür. Bu yapıya sahip olan kızlık zarı türleri herhangi bir sakınca teşkil etmez. Cinsel birleşme sırasında da herhangi bir soruna neden olmaz.

Deliksiz olan kızlık zarı türü ise son derece nadir görülür. Genelde adet kanaması dönemlerinde varlığı belirlenir. Adet kanı dışarı çıkmadığı zaman kadınlarda şiddetli kasık ağrısı baş gösterir. Bu tür kızlık zarı operasyonla alınır ya da çentik atılarak delik oluşturulur.

Kızlık zarı türlerinde belirgin farklar olmasına karşın, herhangi bir soruna yol açıp açmadığı, kadınlar açısından önemlidir. Bazı türleri bu yüzden operasyonla alınmalıdır ve çoğu zaman bazı kızlık zarı türleri vajinismus sorununun başlangıcı olabilir.

Bu gönderiyi paylaş