Uzman Jinekolog Evren

Uzman Jinekolog Evren 6

Kadın sağlığı konusunda uzmanlaşmış jinekologlar aynı zamanda ürolojik ve anal olan hastalıklar ile de ilgilenirler. Uzman Jinekolog Evren kadınların hayatlarında üç evrede devreye girer.

Bu evrelerden ilki doğum öncesi dönemdir. Diğerleri ise doğum zamanı ve doğumdan sonraki dönemlerdir. Uzman jinekologlar genelde özel ya da devlet hastanelerinde görev yaparlar. Aynı zamanda kendilerine ait olan yerlerde de hizmet verebilirler.

 

Uzman bir jinekoloğun öncelikli görevi, hastayı korumaktır. Kendilerine gelen hastaları, jinekolojik hastalıklardan korurlar ve bu konuda kişilere her türlü bilgiyi verirler. Genel anlamda 18 yaşını dolduran her genç kızın bir defa da olsa uzman bir jinekoloğa muayene olması gerekir.

Kadınlarda üreme sistemi ile ilgili birçok hastalık bulunur. Bu hastalıklar önceden teşhis edilerek, tedavi edilebilir. Her hastalıkta olduğu gibi kadın hastalıklarında önleyici hekimlik önemli bir konudur.

Kadınların özellikle hamilelik dönemlerinde, hamilelik sona erene kadar uzman jinekologlar kişi ile ilgilenirler. Hamilelik döneminde önemli olan uzman jinekoloğun da desteği ile kişinin sağlıklı bir çocuk dünyaya getirmesidir.

Uzman Jinekolog Evren, Kızlık Zarı Operasyonlarındaki Rolü

Kızlık zarı operasyonları hastalık değil, kadınlara ait bir problemin ortadan kaldırılmasıdır. Uzman Jinekolog Evren burada devreye girer.

Kızlık zarı operasyonlarındaki tekniklerin en iyi şekilde uygulanması, operasyonlardan sonra da kişiye psikolojik ve fizyolojik destek sağlanması, jinekoloğun görevleri arasında yer alır. Öncelikle kızlık zarı operasyonlarında kişi, her yönü ile anatomisi hakkında jinekologdan ayrıntılı bilgi alır.

Psikolojik olarak kişi rahatlatılmaya çalışılır. Bunun nedeni toplumsal bir sorun olan olayda baş aktörün kişi olmasıdır ve üzerinde büyük psikolojik baskıların bulunmasıdır. Kişiye doğru bilgiler aktarıldıkça ve operasyon hakkında ayrıntılı bilgi verildikçe, psikolojik olarak rahatlama sürecine girer.

Operasyondan sonra kişinin üzerinden sanki büyük bir yük kalkmış gibidir. Operasyondan sonra da kişinin enfeksiyonlardan ve ağrılardan etkilenmemesi için önlem alınır. Bu önlemlerden bazılarını kişi kendisi yerine getirmek zorundadır. Mesela kalıcı kızlık zarı operasyonlarından sonra kişinin bir hafta boyunca hijyenik ped kullanması gerekir. Bunun nedeni, vajen bölgesinin kuru tutulması ve enfeksiyon riskinden korunmasıdır.

Ayrıca kişinin bacaklarını çok açmaması gerekir. Kızlık zarı operasyonlarında atılan dikişlerin kaynama süresi vardır. Bu süre içerisinde dikkat edilmesi gerekir. Eğer kişi vajen bölgesini zorlayacak sporlar ile uğraşıyorsa en azından bir ay kadar bu sporlardan uzak durması gerekir.

Ayrıca operasyondan sonra verilen antibiyotiklerin ve ağrı kesicilerin düzenli olarak kullanılması gerekir. Antibiyotikler her zaman ya da her hastaya verilmez. Enfeksiyon riski oluşabilecek hastalara verilir.

Genelde operasyonlardan sonra hafif sızı şeklinde ağrılar oluşabilir. Bu ağrıların engellenmesi için uzman jinekolog tarafından kişiye ağrı kesiciler verilir. Bir hafta sonunda ağrılar tamamen geçer.

Kızlık zarı operasyonlarında uzman bir jinekoloğun devreye girmesi, kişi açısından oldukça önemlidir. Mikrocerrahi yöntemi ile yapılan bu operasyonlar aslında jinekologlar açısından oldukça zorludur ve hassastırlar.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir