Vajina estetiği nedir?

Vajina estetiği nedir? 4

Vajina estetiği nedir? cevabı, vücudumuzun  herhangi bir yerinden olduğu gibi dış genital organlar üzerinde yapılan estetik işlemlerinin tümünü ifade eder. Özellikle vaginal doğum sonrası vagen dokularında genişlemeye bağlı olarak hem fizyolojik hem de cinsel problemler yaşanabilir. Normal vaginal doğum sırasında açılan doğum dikişinin (epizyotomi) iyileşme problemleri olabilir. Vagen estetiği ameliyatları ile sorun kolaylıkla giderilebilir.

Vajina estetiği nedir? vajina estetiği ameliyatları nelerdir?

  • İç dudak estetiği ( Labioplasti)
  • Vagen daraltma (Vaginopasti)
  • Doğum dikişi (Epizyotomi ) tekrar onarımı
  • Vagen genişletilmesi

Vajina estetiği nedir? ve vajina estetiği ameliyatları konusunda kısa bilgiler aşağıda verilmiştir. Vajina estetiği ameliyatları, dışarıdan bakıldığında belli olmaz ve doğal görünümlüdür. Cinsel ilişkiye ,gebe kalmaya ve doğum yapmaya herhangibir zararı olmaz.

 Labioplasti (İç dudak onarımı)

Sıklıkla uyguladığımız genital estetik operasyonlardan biridir.Vagina girişindeki labium minusların normalden daha büyük  veya sarkık olması veya dudaklar arasında asimetri  olması   durumunda düzeltilmesi operasyonuna labioplasti denir.Bu durum pek çok kadına rahatsızlık vermekte ve partnerlerine karşı kendilerini yeterince rahat hissedememektedir.Küçük dudakları büyük olan kadınlarda cinsel ilişki esnasında penisin girmesiyle oluşan sürtünme  ve tahriş nedeniyle cinsel ilişki ağrılı ve acı  verici hale gelebilir.Ayrıca iç dudakların fazla kısımlarının terlemesi ,yeterince temizlenememesi kötü koku oluşmasına ,hijyenik problemlere neden olabilir.Tüm bu nedenlerden dolayı  utanan kadın kendine güvenini kaybedebilir,cinsel soğukluk ve orgazm sorunu yaşayabilir.

Bu operasyon kesinlikle kızlık zarına zarar vermez.Hamile kalmaya ve doğum yapmaya engel değildir,cinsel ilişkiyi ya da orgazmı etkilemez.İdrar yapma ile ilgili bır sıkıntıya nededn olmaz.

Labioplasti operasyonu lokal veya genel anestezi altında steril  şartlarda uygulanmaktadır.Dikişler kendiliğinden erir  ve düşer.Dışarıdan bakıldığında ameliyat izi belli olmaz.

Vagina  Daraltma  (Vaginoplasti)

Normal doğum sonrasında vagina yapısında oluşan kalıcı hasarlar nedeniyle vagina genişleyip gevşeyebilir.Cinsel ilişki sırasındaağrı.cinsel doyumda azalma, ve cinsel ilişki sıklığında azalmaya zemin hazırlar.Zaman içinde kadının kendine güveni azalır ve cinsel isteksizlik gelişir.Yine vagenin aşırı genişlediği durumlarda cinsel ilişki sırasında içeriye hava kaçarak gaz kaçırma tarzında sesler oluşabilir ve bu durum cinsel hayatı olumsuz etkileyebilir.Kadınlar problemin tam olarak neden kaynaklandığını bilmediklerinden veya paylaşamadıklarından ötürü sorunu çözümsüz sanmaktadır. Operasyonda kendiliğinden eriyebilen dikiş materyalleri kullanıldığından dikişlerin alınmasına gerek duyulmaz.

Vajen Genişletme

Normal  doğum yapmamış bazı kişilerde vaginal giriş normalden sıkı ve dar olabilir. Bu durumlar genelde ailesel özellikler taşır ve doğuştan gelmektedir. Vajinanın normalden daha dar ve sık olması nedeniyle ağrılı cinsel ilişki (disparoni) veya hiç ilişkiye girememe (vaginusmus) gibi cinsel ilişki sorunları ortaya   çıkabilmektedir. Yapılan basit düzeltici ameliyatlar oldukça yüz güldürücü olabilmektedir.

Doğum izlerinin(Epizyotomi) düzeltilmesi

Normal vajinal doğum sırasında bebeğin kafasının veya önde gelen kısmın çıkışına yardımcı olmak için genellikle sağ  bacağa doğru açılan kesiye Epizyo denir. Epizyo onarımı sonrası dokuların uygun şekilde iyileşmemesi sonrası veya düzgün onarım yapılmadıysa bu bölgelerde iyileşme sırasında sert nedbe dokusu gelişir. Kişinin eline sertlik gelir. Cinsel ilişki sırasında zevk alamama,   ağrı ve acı hissi meydana gelir. Doğum dikiş izlerinin düzeltilmesi lokal veya genel anestezi uygulanarak yapılmaktadır. Eğer beraberinde vajen genişliğinden, doğum yırtıklarından rahatsızlık duyuluyorsa Vajinoplasti (vajen daraltma) ameliyatı da yapılmaktadır. Operasyon sonraki ertesi gün günlük hayatınıza devam edebilirsiniz.

Vajina estetiği nedir? sorusunun tüm cevapları yukarıda verilmiştir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir