Vajinismus nedir?

Vajinismus nedir? 4

Vajinismus nedir? sorusuna verilecek cevap, cinsel ilişki sırasında pelvik kasların istemsiz ve ani kasılması ile vagen girişinin daralarak ilişkinin imkansız ya da ağrılı olması halidir olacaktır. Zamanla bu davranış hali şartlı reflexe dönüşür ve her cinsel ilişki düşüncesi veya girişimi ile tekrarlanır.

 

Vaginismus Belirtileri Nelerdir?

Ülkemizde her  on  kadından biri  vaginismus  problemi yaşamaktadır. Her vaginismus yaşayan kadının duyguları benzerlik gösterir.Hiç kimseyle bu durumu paylaşmazlar. Kendilerini başarısız hissederler  ve  gergindirler. Eşlerine karşı suçluluk hissederler.

Vaginismus  Tipleri Nelerdir?

Primer Vaginismus: İlk cinsel  ilişkiyle  başlayan  vaginismus şeklidir.

Sekonder Vaginismus: Öncesinde sağlıklı bir cinsel hayatı olmasına rağmen kötü bir jinekolojik  muayene, cinsel deneyim (taciz, tecavüz) kürtaj, doğum hikayesine bağlı olarak vaginismus gelişmesidir.

Vajinismus nedir? Vaginismus Tedavisi

Vajinismus nedir? sorusunun bir başka cevabı da, vajinismus %100   tedavisi olan geçici bir  problemdir. Tedavide hiçbir ilaç kullanımına gerek yoktur. Vaginismus problemi yaşayan kişi öncelikle tedavi olmayı istemeli, kendine ve terapistine tam olarak güvenmelidir

Kliniğimize  başvuran  hastalarımızdan öncelikli ayrıntılı kişisel ve ailesel bilgiler  ve cinsel öykü alınır. Vaginismus derecesinin  belirlenmesi ve cinsel ilişkide ağrıya neden olabilecek nedenlerin araştırılması açısından  jinekolojik muayene olmalıdır. Testler, öykü ve jinekolojik muayene  sonucunda  kişiye özel tedavi planı oluşturulmakta  çift durumları ile ilgili bilgilendirilmektedir. Kızlık  zarı  cinsel ilişkide zorluk yaratacak tipte ise nadiren de olsa kızlık zarı çıkarılması yapılabilir. Bu işlem kliniğimizde lokal (bölgesel)  veya genel (uyutularak) anestezi ile yapılabilmektedir.

Klıiniğimizde vajinismus hastaları için özel hazırlanmış   güven veren ve huzurlu bir ortam oluşturulur. Çiftle cinsellik ve kadın genital sistemi ile ilgil doğru bilgiler  paylaşılır. Böylece kadın kendi vücudunu doğru olarak tanıma fırsatı bulur  ve kendi vücudunu sevmeyi öğrenir.

Sonraki aşamada cinsel terapi ile istemsiz kasılan kasların istemli kasılır hale gelmesi   kasılır hale gelmesi için gerekli egzersizler öğretilir. Bilişsel ve davranışçı terapi metotları  uygulanarak cinsel ilişki sağlanır.

Vajinismus hastalarında tek amaç  penis-vagen birlikteliğini sağlamak değildir. Asıl amaç cinsel haz duyulan bir ilişki sağlanmasıdır.

Tedavi Süresi

Ortalama   4-7 gündür. Tedaviye ara vermeden devam edebilmek için hastalarımızın adet bitiminde gelmelerini istiyoruz.

Tedavide Eşin Rolü

Vajinismus tedavisinde eşlerin  katılımı  hasta ve terapist  için olumlu etki yaratır. Ancak partnerleri olmayan bekar bayanlara veya erkeğin tedaviye katılmayı istemediği durumlarda sadece kadın tedaviye alınabilir.

Hastaların Bebek İsteği

Bir kısım hastanın bebek isteği, vajinismus tedavisine motivasyonu artırarak olumlu etki yaratır. Ancak bir kısım hasta vajinismus tedavisi olmadan direk tüp bebek  yöntemi ile  gebe kalmak isterler. Vajinismus tedavisi olmadan gebe kalan hastalar çoğunlukla sezaryen olurlar. Böylece vajinismus tedavisi bir kez daha ertelenmiş  olur.

ÖNEMLİ UYARI!

Tedavinin %50 si karar vermektir. Geri kalan %50′si de kendine ve cinsel terapistine tam güvendir. Tedavinizi ertelemeyin. Vajinismus, kliniğimizde uygulanan bilimsel yöntemlerle %100  tedavisi olan bir problemdir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir