Zayıflama psikolojik destek

Op.Dr.Esra Demir Yüzer

Zayıflama psikolojik destek, bireyi bir bütün olarak algılayan, kişide farkındalık yaratmayı hedefleyen bilimsel bir davranış değiştirme yöntemidir. Psikolojik desteğin, yaşamın bir çok anında olduğu gibi zayıflama programlarında da etkili ve güvenilir bir yöntem olduğu bilimsel bir gerçektir. Yapılan çalışmalar göstermiştir ki psikolojik destek alarak zayıflayan kişilerin başarı ve süreklilik oranı, sadece diyet listesi uygulayan kişilere göre daha yüksektir.

Yemek yemek bir davranış biçimidir. Her davranışta olduğu gibi bazı somut özellikleri, tetikleyicileri ve sonuçları vardır. Dolayısıyla uygulayacağımız diyet programları, duygusal iniş çıkışlarımızdan, iletişim durumumuzdan, aile ve iş yerindeki stres faktörlerinden, sınav dönemlerinden, iş ve arkadaş toplantı yemeklerinden, sosyal aktivitelerimizden olumsuz etkilenir.

Bu sebeplerden, en az etkilenmek ve yaşamımızın doğal akışı içerisinde diyet yapabilmemiz için psikolojik destek almalıyız. Bu destek bizim yeme alışkanlığımız konusunda farkındalık kazanmamıza neden olur. Neyi? Ne zaman? Ne miktarda? Ne gibi düşüncelerin etkisiyle yediğimizi bilmeli ve buna göre bir yol haritası çizmeliyiz.

Ayrıca psikolojik destek programları ile kontrollü yeme davranışı geliştirerek,duygusal yeme ataklarını kontrol altına alabilir, kilo alma ve bireyin diğer davranışları arasındaki paralellikleri tespit ederek başarı sağlanabilir. Her davranışta olduğu gibi yeme davranışını da otomatik bir faaliyetten çıkarıp kontrollü bir faaliyete dönüştürebilirsiniz. Böylece pazartesi sabahları başlayıp aynı gün biten diyet programlarının stres ve öfke yaratan kısmından kurtulup her şeyin kontrolünüz altında olduğunu görebilir ve daha başarılı olabilirsiniz.

Günlük hayatta sadece tadını sevdiğimiz ve yemekten hoşlandığımız için tükettiğimiz yiyecekler vardır. Tatlılar, çerezler, acı tatlar, börekler ve benzeri gibi. Bunları birçoğumuz tüketiriz tüketmeliyiz de. Ancak bu durum giderek artıyor özellikle stres ve gerginlik durumlarında daha çoğalıyorsa kendinizi her seferinde durduramıyorsanız duygusal yeme atakları yaşıyor olabilirsiniz.

Ayrıca son zamanlarda zayıflama programlarında hipnoterapi yöntemi kullanılmaktadır. Kişi hipnoza uygunsa çok kısa zamanda ve çok zevkli bir süreç ile sonuç alınmaktadır. Hipnoz ile kişiye, doğru telkinler bir takım metaforlarla verilir. Zayıflama programlarında sağlanması zor olan motivasyonun kazanılması hem de sağlanan motivasyonun sürekli olması açısından hipnoz vazgeçilmez bir tekniktir.

Zayıflama psikolojik destek, 3D Klinik

Tüm bu anlatılanlar doğrultusunda 3D klinik olarak biz sizlere nasıl yardımcı oluyoruz? Öncelikle bizim için önemli olan fiziksel ve ruhsal sağlılık halidir. Kliniğimize başvuran her insan ayrıcalıklı ve özeldir. Uygulayacağımız programlar tek tip değildir. Zayıflama psikolojik destek kişinin bireysel, toplumsal ve ailevi tüm kriterleri göz önüne alınarak zayıflama programı oluşturulur. Başvuruda bulunan kişi öncelikle psikologumuz tarafından kısa bir görüşme ile değerlendirilir.

Zayıflama programına ihtiyacı olup olmadığı, kişinin var olan beden algısı, gerçekten zayıflamaya mı yoksa başka bir şeye ihtiyacı olduğu ile ilgili durumu değerlendirilir ve kişiye özel programın oluşturulmasında bu değerlendirme ekip çalışması içerisinde göz önünde bulundurulur. Yani yeni doğum yapmış anne ile 15-16 yaşındaki bir ergenin zayıflama programı bizim için aynı program değildir.

Çünkü anne ile ergenin beden algısı, sosyal ve bireysel yaşantıları, hayata bakış açıları, beklentileri aynı olmadığı gibi zayıflama programları da aynı olmayacaktır. Aynı olan tek şey 3D kliniğin her uygulamasında olduğu gibi zayıflama programı uygulamasında da bilimsel, etik, kişinin özel hayatına saygılı, bir o kadar kişinin hayatı içinde ona doğru yolu gösteren bir rehber ekip anlayışıdır.

Zayıflama programları uygulayacağımız zaman kendimizi önce hazır hissetmemiz sonra karar vermemiz ve uygulamaya geçirmemiz gerekir. Asla kendinizi başkası ile kıyaslamayın, başarınızı küçümsemeyin, önce sağlık sonra estetik için kilo verin. Başkalarının sizin dış görünüşünüz ile ilgili uyarılarına olumlu motivasyon yönünde kulak asın, sizi harekete geçiren bir enerji keşfedin ve asla yılmayın, kendinizi sevin, kendinize güvenin.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir