Bekaret Raporunu Kim Verir?

Eğer kişi 18 yaşından küçük ise ailesinin isteğine bağlı olarak bu tür bir muayene yapılabilir. Sonuç aileye yazılı ya da sözlü bir şekilde iletilir. Eğer ortada adli bir durum varsa mahkeme kararı ile muayene yapılabilir. Tabi böyle bir durumda da kişinin izninin olması gerekir. Yine aynı şekilde kişi 18 yaşından küçük ise ailesinin izni ile muayene gerçekleştirilir ve bekaret raporu mahkemeye sunulabilir.

Bekaret raporunu kim verir? bekaret mahrem bir konudur

Ülkemizdeki hassas konulardan bir tanesi olan bekaret, bazı şartlara ya da durumlara bağlı olarak kontrol edilebilir. Birçok durumda şüphelerden kaynaklı zorla yaptırılan muayeneler sonucunda, kadınlar için üzücü denilebilecek sonuçlarla karşılaşılmaktadır.

Bu yüzden muayene isteği aileden geliyorsa, iyice düşünülmesi gerekir. Birçok durumda kişiler muayene kararını nadir olarak alırlar. bu durumda, Bekaret raporunu kim verir? sorusu da önem kazanmaktadır.

Kızlık Zarı Muayenesi Nasıl Yapılır?

Muayene şekli birçok yerde aynı yöntemle yapılır. Uzman jinekolog gazlı bir bez yardımı ile vajina dudaklarını kaldırır ve kızlık zarı dokusunu inceler. Nadir de olsa bekâretin olup olmadığı uzman jinekolog muayenesinde anlaşılamayabilir.

Sonuçların kesine yakın olduğu yöntemlerden bir tanesi “Kolposkopik İnceleme” denilen bir yöntemdir. Bu yöntemde, Vajen ve rahîm ağzı gibi bölgeler mikroskobik incelemeye tabi tutulur.

Bazı durumlarda kızlık zarının yapısı sonucu etkileyebilecek düzeydedir. Bazı kızlık zarlarında doğal olarak çentikler bulunabilir. Bu durum bekaretin bozulduğu izlenimi yaratabilir. Aslında tıbben kızlık zarında görülen çentikler, bekaretin bozulmadığı anlamını taşır. Bazı durumlarda yardımcı cihazlar da bekaret kontrolünde kullanılabilir. MR veya Ultrason yöntemleri, uzman jinekolog yöntemleri ile birleştirilir.

Bekaret raporunu kim verir? sorusunun cevabı; özel klinikler, devlet hastaneleri, adli tıp kurumu ve üniversite hastaneleri olarak verilebilir. Adli vakalarda ise kadın doğum uzmanlarından oluşan bir kurul bekaret raporunu hazırlar.

Hemen Konuş
Merhaba,,Size Nasıl yardımcı Olabiliriz?