Kızlık Zarı Dikimi Yasak mı?

Kızlık zarı dikimi dünyada olduğu gibi ülkemizde de yasal olarak yapılan bir operasyondur. Kızlık zarı dikimi yasak mı? sorusuna verilecek cevap, yasal olması için kişinin ya da 18 yaşından küçükse ailesinin yazılı izninin olması yeterlidir olacaktır.

Kızlık zarı ve bekaret kavramı sosyolojik bir durumdur. Operasyonların yapılması çoğu kez kişilerin isteğine bağlı olarak gerçekleşir. Hasta doktor mahremiyeti sağlanarak ve kişinin yazılı izni alınarak işlem gerçekleştirilir. 18 yaşından küçük olan kişilerde ise ailesinin yazılı izninin alınması gerekir. Yazılı iznin alınmasındaki neden Kızlık zarı dikimi yasak mı? cevaplarından bir tanesi de, dikim işleminin kişinin ya da ailesinin rızası altında gerçekleştirildiğinin ispat edilmesidir. Operasyondan sonra herhangi bir hukuksal sorunun yaşanmaması için yazılı iznin alınması şarttır.

Aynı durum bekaret kontrolleri içinde geçerlidir. Sosyolojik nedenlerden dolayı kişi ya da ailesi böyle bir talepte bulunabilir. Bazı adli durumlarda bekaret kontrolü sonucu hekimlerden oluşan bir kurul ile rapor şeklinde hazırlanabilir.

Kızlık zarı dikimi ya da onarımı yasalarda mevzuatlar ile sınırlandırılmıştır. Aslında bu tür operasyonların gerçekleştirilmesi suç işlenmesini de engelleyebilir. Toplumumuzda önemli olan bekaret kavramı doğrudan kızlık zarı ile ilişkilendirilir. Özellikle kırsal kesimlerde kızlık zarı durumundan dolayı istenmeyen durumlar yaşanır. Çoğu zaman bu yüzden cinayetler bile işlenebilir.

Kızlık zarı dikimi birçok durumda kişi ya da aile üzerindeki baskıyı kaldırır. Bekaret kavramının, kızlık zarı ile doğrudan ilişkilendirilmesi kadınları ya da ailelerini büyük baskı altında bırakabilir. Operasyonlardan sonra kişiler ya da aileler üzerlerinden büyük bir yük kalkmış gibi hissederler. Çoğu zaman kadınların öz güveni büyük ölçüde yerine gelmiş olur.

Bu yüzden operasyonlar çoğu zaman gizli olarak yapılır. Yani operasyonu yaptıracak olan kişinin ve uzman jinekoloğun dışında kimsenin bilgisi olmaz.

Operasyonların avantajlarından bir tanesi de dışarıdan hiçbir şekilde anlaşılamamasıdır. Operasyonların yapılmasına çoğu kez kişi kendisi karar verir. Dışarıdan müdahaleler ve yönlendirmeler yanlıştır. Kızlık zarı dikimi yasak mı? sorusuna verilebilecek tüm cevaplar bunlardır.

Hemen Konuş
Merhaba,,Size Nasıl yardımcı Olabiliriz?