kızlık zarı dikimi

Kızlık Zarı Dikimi Ankara

Kızlık zarının tipine göre geçici kızlık zarı onarımı veya kalıcı kızlık zarı onarımı (hymenoplasti) yapılabilir. Cilt flebi yöntemi ile vajina duvarından alınan doku yeni bir kızlık zarı yani kalıcı kızlık zarı implantasyonu oluşturur. Evlilik öncesi veya cinsel ilişkiden 2-6 gün önce kızlık zarı dikilerek geçici kızlık zarı dikilmesi. Her iki işlem de lokal anestezi kullanır ve 15-20 dakika süren yüksek riskli olmayan işlemlerdir. İlk cinsel ilişki sonrası kanama kalıcı ve geçici kızlık zarı onarımı ile sağlanabilir.

Kızlık zarı muayenesi

Kızlık zarı muayenesi jinekolojik ameliyat masasında dış dudak hafifçe kenara itilerek yapılır. Konusunda uzman bir doktor tarafından yapıldığı sürece kızlık zarı zarar görmez. Kızlık zarı muayenesinin sonuçları kağıda net bir şekilde yazılır ve hasta bilgilendirilir. Örneğin tarifte saat 7’de gözyaşınız olduğu söyleniyor. Hiç seks yapmamış olsa bile, bazen bir bisiklet kazası veya diğer sporlardan sonra kızlık zarını yırtıyor veya kızlık zarına zarar veriyor. Kızlık zarı muayenesi veya kızlık zarı ekimi ile genç kadınlar kızlık zarı endişelerinden kurtulmak için Ankara’daki bazı sağlık merkezlerine gidebilirler.

Kızlık zarı Çeki Ankara

Kızlık zarı muayenesi için Ankara Merkez’e başvuran hastalar genellikle aşırı kaygılıdır. Aslında kızlık zarı toplumumuzda hala bekaret sembolü olarak kabul edilmekte ve insanların kanın döküldüğü ilk gece için ciddi beklentileri bulunmakta, bu da kaygı ve endişelerin artmasına neden olmaktadır.

Kızlık Zarı Muayenesi Hakkında

Kızlık zarı muayenesi sonrası eğer kızlık zarında ciddi bir yırtık veya zedelenme tespit edilmişse tabi bu durum hemen hemen tüm hastalarımız için tam bir kabus haline dönüşebiliyor. Çünkü hali hazırda veya sonraki ilişkisini maalesef ilk cinsel birlikteliğinde kızlık zarından gelecek kanama, kızlık zarı yırtılması, kızlık zarı zedelenmesi, kızlık zarı patlaması, kızlık zarı delinmesi, kızlık zarı parçalanması, kızlık zarı kanaması üzerinden şekillenmesi ister istemez toplumun oluşturduğu yoğun baskı nedeniyle kendisinin çok kötü hissetmesine neden olmaktadır. Bu aşamada uygulanan kalıcı kızlık zarı dikimi, kızlık zarı onarımı, kızlık zarı tamiri, geçici kızlık zarı dikimi, kızlık zarı yenilenmesi, kızlık diktirme, kızlık zarı diktirme şeklinde toplum içinde adlandırılan ameliyatlarla pek çok genç bayan için hayata tutunmada önemli bir zemin oluşturmaktadır.

Çoğu zaman tam bir cinsel birleşmeye hazır olmadan sevgilisi veya nişanlısı ile olan bir yakınlaşma veya sürtünme sonrası oluşan bu tip kızlık zarı yırtılması kızlık zarı zedelenmesi kızlık zarı patlaması kızlık zarı delinmesi kızlık zarı parçalanması kızlık zarı kanaması gibi durumlarda başarılı kızlık zarı dikimi kızlık zarı onarımı kızlık zarı tamiri kızlık zarı yenilenmesi kızlık diktirme kızlık zarı diktirme şeklinde toplum içinde adlandırılan ameliyatlarla uygulanmaktadır.

Kızlık zarı nedir? anatomik yapısı nasıldır?

Kızlık zarı iç yüzeyi mukoza dediğimiz ağız içi yapısına benzeyen bir yapıdadır ve vajinanın girişinden yaklaşık 1- 1,5 cm içerdedir. Aslında vajinanın gelişimi sırasında oluşmuş bir deri kıvrımıdır. Vajina girişini tamamen kapatmaz çünkü orta kısmında vajinal salgıların ve adet kanının dışarıya akmasını sağlayan açıklık vardır. İşlevsel bir fonksiyonu yoktur. Her insanın ağız, göz, burun yapısı nasıl farklı ise kızlık zarı yapısı farklıdır.

Kızlık zarının damarsal yapısı, kalın veya ince kenarlı oluşu, orta kısmında septa dediğimiz ince duvarsal yapının varlığı veya yokluğu, doku düzeyinde elastik yapısındaki farklılıklara gore yapısal çeşitlilikleri çok fazladır. Kişiler arasında kızlık zarı yapısı ve şeklindeki farklılıklar, ilk ilişki sonrası kanamanın miktarında da değişikliklere yol açar.

Kızlık zarı her kadında aynı mıdır?

Her kadının kızlık zarı farklılıklar gösterir. Bazı kadınlarda doğuşdan olmaya da bilir. Kişiler arasında kızlık zarı yapısı ve şeklindeki farklılıklar, ilk ilişki sonrası kanamanın miktarında da değişikliklere yol açar.

Kızlık zarı yırtılması, kanaması nasıl olur?

Kızlık zarı dikimi’nin bütünlüğü, vajina içine penis, parmak veya yabancı cisim sokulmasıyla bozulabilir. Bu aşamada, kızlık zarı dikimi fiyatı, birden fazla yerden yırtılıp kanamaya neden olabilir. Eğer cinsel birlikteliğe devam edilirse kızlık zarının yapısının bozulduğu yerlerden kanamalar devam edebilir. Kişiler arası kızlık zarı yapısındaki farklılıklar nedeniyle bazen kızlık zarından hiç kanama olmayabilir. Kızlık zarının çeşidi, damarsal yapısı, kalınlığı, elastikiyeti, veya ilk cinsel birlikteliğin şekli bu kanama miktarını etkiler.

Esnek yapıda kızlık zarı ilk cinsel ilişkide kanar mı?

İlk cinsel ilişkide her kadında kızlık zarı kanayacaktır’ diye bir genelleme yapılamaz. Esnek yapıda kızlık zarı, ilk cinsel birleşme sırasında genişleyerek kanama olmasına izin vermeyebilir. Bu tip kızlık zarında kılcal damarların çok ince ve az sayıda olması kanamanın çok az olmasına veya hiç olmamasına neden olabilir.

İlk cinsel ilişkide kızlık zarı patlar mı?

İlk cinsel ilişkide kızlık zarı patlamaz, ‘kızlık zarının bütünlüğü bozulur’. Toplum içinde sıkça kullanılan kızlık zarı patlaması gibi kavramlar çiftlerin bilinçaltında yoğun korku ve endişe oluşmasına zemin hazırlamakta ve cinsellikle ilgili pek çok patolojik sürecin gelişimini kolaylaştırmaktadır.

İlk cinsel ilişki sonrası ne kadar kanama olur?

Kişiler arası kızlık zarı yapısındaki önemli farklılıklar kanama miktarını etkiler. Genellikle az miktarda, sürüntü şeklinde bir kanama veya bir pedi doldurmayacak miktarda olabilir. Burada ilk cinsel birlikteliğin şekli de önemlidir. Eğer eşlerin her ikisi de cinselliğe hazırsa ve uzun bir ön sevişme sonrası vajinal kayganlığın oluştuğu bir birliktelik yaşanmışsa, çok az miktarda kanama olabilir. Ancak erkek partnerin çok sabırsız ve aceleci olması durumunda kanama miktarı daha fazla olabilir. Nadiren, kalın kenarlı bir kızlık zarı yırtılmasında, kılcal damar ağzı açılabilir ve kanama durmayabilir. ‘Koit yırtığı’ olarak ifade edilen bu durumda cerrahi müdahale gerekebilir.

İlk cinsel ilişki sonrası kanama ne zaman durur?

İlk cinsel ilişki sonrası birkaç dakika içinde en geç yarım saat içinde durur. Ancak kanama miktarı çok fazlaysa ve belli bir süre geçmesine rağmen durmuyorsa konuyla ilgili bir jinekologa başvurmak gerekir.

Cinsel birliktelik dışında kızlık zarı nasıl bozulur?

Cinsel birliktelik dışında mastürbasyon sırasında vajina içine parmak veya sert bir cisim sokulması kızlık zarı yapısını bozabilir. Bunun dışında düşme, çarpma veya vajina bölgesine darbe almak da kızlık zarını bozabilir. Sürtünme yoluyla birliktelik yaşanmış veya mastürbasyon sırasında vajina içine sert bir cisim veya parmak sokulmamışsa kızlık zarı yapısı bozulmaz. Ancak yine de konuyla ilgili kuşkusu olanların kızlık zarı muayenesi olarak kesin bir fikir sahibi olması onları rahatlatacaktır. Ayrıca Genital bölgeye olan bir travma veya kaza sonrası kızlık zarı bozulabilir. Yine çok nadiren uzakdoğu sporları, jimnastik gibi perine bölgesinin zorlandığı sporlarda kızlık zarı bozulabilir.

Kızlık Zarı Dikimi Ankara

Kızlık Zarı Dikimi Ankara

Kızlık Zarı Dikimi Ankara işlemi geçici ve kalıcı olmak üzere iki çeşittir. En sık kullanılan yöntem kalıcı kızlık zarı dikimidir.

Kalıcı kızlık zarı sütür, flep yöntemi adı verilen basit fakat uçtan uca bir bağlantı tekniğidir. Bu nedenle ekimden sonraki ilk ilişkide kızlık zarının bütünlüğü geri kazanılır ve kanama sağlanır. Flebin kızlık zarı lokal anestezi altında dikilir. Kızlık zarının geçici olarak dikilmesi, cinsel ilişki sırasında birkaç gün içinde kanamaya neden olabilen kısa süreli bir dikiş yöntemidir. Bu yöntemde ilişki gecikirse dikişler açılır ve dikişlerin yetersiz olması nedeniyle ilişki sırasında kanama olmayabilir.

Kızlık Zarı Muayenesi

Bir kişinin bakire olup olmadığı kızlık zarı muayenesi ile anlaşılır. Bu muayeneyi jinekologlar yapar. Kızlık zarı muayenesi oldukça basittir ve kısa sürer. Herhangi bir alet kullanılmaz ve muayene ile kızlık zarına herhangi bir zarar gelmez.

Kızlık Zarı Muayenesi Nasıl Yapılır?

 

Kızlık zarı muayenesi jinekolojik masada her iki bacak açık iken kadın doğum uzmanı tarafından yapılan basit bir muayene tekniğidir. Küçük dudaklar bir miktar dışarı doğru çekilerek ve bazen de hasta ıkındırılarak vajinayı çevreleyen kızlık zarı halkası ortaya çıkartılır ve zarın sağlam olup olmadığı veya zedelenme olup olmadığı hakkında net bir bilgi elde edilir.Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır?

 

Kızlık zarı dikimi lokal anestezi altında yapılır. En sık kullanılan yöntem kalıcı (fleb) yöntemidir. Fleb yöntemi basit olarak uc uca dikilerek yapılan bir birleştirme tekniğidir. Bu yöntemle yapılan kızlık zarı dikiminde etraftaki dokulardan alınan mukoza parçası ile yırtılan bölgede yeni bir kızlık zarı meydana getirilir. İşlem sonrası ne zaman ilişkiye girilirse girilsin kanama meydana gelecektir. Kızlık zarı dikiminde, kaç kez cinsel ilişkiye girildiği veya kızlık zarının ne zaman yırtıldığı önemli değildir.Kızlık Zarı Dikimi Fiyat 2021

Ankara ‘da 2021 yılı itibariyle kızlık zarı dikimi fiyatları klinikten kliniğe, doktortan doktora değişmekle birlikte yapılan operasyonun tekniği (geçici kızlık zarı dikimi – fleb kalıcı kızlık zarı dikimi) ve uygulanan anestezi şekline göre de değişmektedir.

Kızlık zarının dikildiği iyileşme sürecinin tamamlandığı süre bitiminde kişinin eşi tarafından anlaşılmaz. Deneyimli jinekolog haricinde kimse kişinin bu işlemi geçirdiğini anlayamaz. Kızlık zarı dikimi sonrası ilk ilişki gerçekleştikten sonra, gebelikte veya rutin bir jinekolojik muayene esnasında jinekolog tarafından bile bu işlemin yapılmış olduğu anlaşılmaz, konu kapanır gider.

Kızlık zarı dikimi yaptıran hastaların en sık sorduğu soru “kesinlikle kanama olur mu” sorusudur. Bu konuda deneyimli tecrübeli bir hekim tarafından yapıldığında ve tavsiyelere uyulduğunda kızlık zarı ilk ilişkide genellikle kanar.

Kızlık Zarı Dikimi Çeşitleri

  1. Kalıcı (Flep) Kızlık Zarı Dikimi: Flep yöntemi olarak da adlandırılır. Düğünden en az 2 ay önce kızlık zarı dikimi yapılır, esas teknik budur. Vajinanın mukoza dokusu ile yeni bir kızlık zarı oluşturulurken aynı zamanda vajina daraltılarak hiç ilişkiye girmemiş haline döndürülür. Sonrasında 6 hafta kadar sonrasında hasta mutlaka kontrole çağırılır.
  2. Geçici (Düğün Öncesi) Kızlık Zarı Dikimi: Bu kızlık zarı dikimi tekniğini yeterince zamanı olmayan kişilere önerilir. İlk ilişkiden yaklaşık 5-6 gün önce yırtılmış olan kızlık zarı kenarları çok ince, mikroskobik iplerle yanyana getirilip dikilir ve ilk gece kanaması sağlanır. Bu ipler partner tarafından görülen, hissedilen ipler değildir, kendiliğinden kaybolur.

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi

 

Flep yöntemi esnasında genellikle sedasyon denilen oldukça hafif bir anestezi uygulanır, çünkü vajinadan doku çıkartılması bolca lokal anestezi yapılsa bile bir miktar ağrılı bir işlemdir. Hasta işlem esnasında uyur ve hiçbir şey hissetmez, hatırlamaz işlem sonrası yaklaşık 1-2 saatlik bir dinlenme sonrasında normal hayatına döner.İlk 1 aylık sürede ağır egzersizler ve havuz önerilmez. Dikişler kendiliğinden erir, bazen de kişinin tuvalet veya banyoda eline gelebilir, dikişlerin alınmasına gerek yoktur. Düğün öncesi yöntem lokal anestezi ile rahatlıkla yapılan ağrısız bir yöntemdir. Kalıcı kızlık zarı dikimi genellikle 15-20 dakika sürmektedir.

Sezaryen venormal doğum yapmışlar dahi kızlık zarını diktirebilir. Normal doğum yapmışlarda, kalıcı kızlık zarı dikimi (flep) yöntemine vajina daraltma da işlem esnasında uygulanabilir. Geçici kızlık zarı dikiminde vajinal daraltma operasyonu yapılmaz, kalıcı kızlık zarı dikiminde yapılabilir. Vajina daraltma ile ilgili daha fazla bilgi için genital estetik sayfasını incelebilirsiniz.

Geçici Kızlık Zarı Dikimi

Basit teknikte (uç uca birleştirme) ise kızlık zarı geçici olarak yırtılan uçlar birbirine dikilir ve cinsel ilişki ile bu bölgeden yırtılma olur, kanama meydana gelir. Bu işlem düğün öncesi evlenmeden 3-4 gün önce yapılmalıdır, aksi halde kanama meydana gelmeyebilir.

Yine geçici işlem sonrasında küvet, havuz, deniz ve kabızlık konusunda dikkatli olmanızı öneriyoruz. Gelin hamamı veya spa dikişleri gevşetebileceğinden işlem sonrası yapılmaması gereken şeylerdir. Geçici kızlık zarı dikimi yöntemi ile kızlık zarı dikimi yaklaşık 8-10 dakika sürmektedir.

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi ve Geçici Kızlık Zarı Dikimi Arasında Farklar Nelerdir?

  • Geçici dikim, cinsel ilişkiden 4-5 gün önce, kalıcı kızlık zarı dikimi ise ilişkiden en az 6 hafta önce yapılır.
  • Geçici kızlık zarı dikimi nispeten kolay bir yöntemdir, kalıcı dikimde bir miktar ağrı olabilir.
  • Kalıcı kızlık zarı dikimi 25-30 dakika sürer. Geçici kızlık zarı dikimi 0-15 dakika sürmektedir.
  • Kalıcı kızlık zarı dikimi daha çok sedasyontipi anestezi yöntemi tercih edilir. Geçici kızlık zarı tamirinde genellikle lokal anestezi tercih edilir.
  • Kalıcı yöntemde hasta ilişki öncesi kontrole çağırılır. Geçici kızlık zarı dikiminde hastanın ilişki öncesi kontrole gelmesine gerek yoktur.
  • Geçici dikim esnasında vajinal daraltma operasyonu yapılmaz ama kalıcı kızlık zarı tamiri esnasında vajina daraltma operasyonu yapılabilir.
  • Geçici kızlık zarı dikimi, kalıcı kızlık zarı dikimine nazaran kullanılan malzemeden kaynaklı fiyat olarak daha ucuzdur.
  • Geçici yöntem, düğün öncesi yapılan acil bir onarım iken kalıcı kızlık zarı dikimi ömür boyu ilişkiye girene kadar sürer.

Kızlık zarı dikimiden sonra nelere dikkat edilmelidir ?

Öncelikle işlemi yapan doktorun önerilerine uymak son derece önemlidir. Doktorun çağırdığı zamanlardaki kontrollerinize kesinlikle gelinmeli. Aynı şekilde doktorunuzun önerdiği ilaçları (antibiyotik, ağrı kesiciler) mutlaka kullanmalısınız. Kızlık zarı dikiminde Flep yöntemi uygulanan kişilerde işlem sonrası ilk 2 hafta bir miktar lekelenme tarzı kanama, sonrasında da iplerin erime sıvısı olarak sarımsı bir akıntı olabilir.

Kalıcı yöntemle kızlık zarı dikimi ilk 1 ay – 6 hafta bacakların çok açılacağı spor aktiviteleri yapılmamalı, ata, bisiklete, motosiklete binilmemeli, havuz veya denize girilmemeli, kabız olmamaya dikkat edilmelidir. Banyo hemen ertesi gün yapılabilir ancak yine duş ayakta yapılmalı 1 ay boyunca küvete girilmemelidir. Doktorunuz uygun gördü ise duşta bir atiseptik solüsyon veya genital şampuan kullanabilirsiniz.

Mümkün olduğunca lifli gıda tüketip bol sıvı tüketerek kabız olmamaya dikkat etmelisiniz. Doku iyileşmesini hızlandırmak ve genel vücut direncinizi iyileştirmek için beslenmenize de dikkat etmenizi öneriyoruz.

Kızlık zarı tamirinde esas olan ve doğrusu kızlık zarı kalıcı dikimidir. Yani kısa süreli değil aylar sonra da cinsel ilişki olsa kanama işareti alınabilir. Bu yöntem de flep ile dikim denilen yöntem uygulanır kızlık zarının olduğu bölgeden kaldırılan ince bir zar gibi mukoza dokusu ile vajina giriş kanalı daraltılır.

Herhangi bir yara izi yada dikiş izi genellikle kalmaz. Dikişler kendiliğinden eridiği için dikiş almayı gerektirmez kızlık zarı dikimi ameliyatı sonrası normal hayata hemen dönülebilir. Pansuman ya da özel bakım uygulanmaz ağrı olmaz. Banyo ve tuvalet ihtiyaçları giderilebilir.

Kızlık zarı dikilerek onarılabilir, burada başarı yırtığın oluş zamanına ve dokuların vereceği cevaba bağlıdır. Kızlık zarının dikiminde esas amaç zarı eski anatomik yapısına kavuşturmak ve cinsel birleşme esnasında kanamanın meydana gelmesini sağlamaktır. Kızlık zarı dikimi cinsel ilişki sayısı ve ilişkinin ne zaman olduğu farketmeksizin yapılabilir, hatta doğum yapmışlara bile uygulanabilmektedir.

Hemen Konuş
Merhaba,,Size Nasıl yardımcı Olabiliriz?