Kızlık Zarı Dikimi Ankara

Kızlık Zarı Dikimi Ankara 4

Kızlık Zarı Dikimi Ankara

Kızlık zarı dikimi Ankara bünyesinde yer alan özel klinikler ile gerçekleştirilen kolay ve bir o kadar da hızlı operasyonlardan biridir. Vajina estetiklerinden biri olarak karşımıza çıkan kızlık zarı dikimi, çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan kızlık zarının bozulması ile yapılır. Kızlık zarının bozulma nedenleri arasında ilk kez yaşanan cinsel ilişki ya da genital bölgeye alınan darbeler gösterebilir. Bu tür durumlar sırasında bozulan kızlık zarı için ise kadınlar operasyon ile kızlık zarı dikimi ve onarımı yaptırmayı tercih eder. Kızlık zarı dikimi ve onarımı için yapılan operasyon genel olarak basit bir işlem olmasının yanında kişi aynı gün sosyal yaşamına geri dönebilir.

Kızlık zarı dikimi Ankara ve çevresinde pek çok klinik bünyesinde sorunsuz bir şekilde yapılır. Operasyon genel olarak hızlı ve sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilir. Bunun yanında alanında uzman cerrahlar tarafından yapılan işlemlerde oldukça yüksek bir başarı oranı olduğunu söylemek yanlış olmaz. Ayrıca kılık zarı dikimi himenoplasti operasyonu olarak da adlandırılır ve bu operasyon vajina estetiği ameliyatları arasında karşımıza çıkar. Bu nedenle estetik cerrahlar tarafından uygulandığını söylemek yanlış olmaz.

Kızlık Zarı Nedir?

Kızlık zarı, diğer adıyla hymen olarak bilinir ve vajina girişinden yaklaşık olarak 1,5 santimetre kadar içeride bulunur. Kızlık zarının tam ortasında adet kanamalarının geçtiği açık bir delik vardır. Yani kızlık zarı vajina girişini tam olarak kapatmaz. Ayrıca bu deliği şekli ve yapısı genel olarak zarın sınıflandırılması için kullanılır. Çünkü kızlık zarı yapısı her kadında farklılıklar gösterir. Bunun yanında kızlık zarının sahip olduğu yapıya ve şekline göre yaşanan cinsel ilişki sonrasındaki kanama miktarı da değişebilir.

Kızlık Zarı Görevi

Kızlık zarı, vücudumuzda bulunan diğer organlar gibi bir göreve sahip değildir. Aslında kızlık zarının bir organ olmadığını söylemek de mümkündür. Herhangi bir fonksiyona sahip olmayan kızlık zarı, kadınlarda bebeklik döneminden ergenlik çağına kadar genital bölgeden giriş yapmaya çalışan mikropların içeri girmesini engeller. Aynı zamanda genital organa yabancı cisim sokulmasının da önüne geçer.

Kızlık Zarının Yırtılması Nasıl Olur?

Kızlık zarı, genel olarak cinsel ilişki sırasında yırtılır. Bunun yanında genital organın darbe alması sonucu da kızlık zarının yırtıldığı görülebilir. Ayrıca sert bir cismin üstüne oturmak, vajinaya yapılan cerrahi müdahaleler ve uzun süren mastürbasyonlar kızlık zarının yırtılmasına neden olabilir. Ancak kızlık zarının yırtılmasında önemli paya sahip olan genelde insan ilişkilerdir.

Kızlık Zarının Yırtılmasının Nedenleri Nelerdir?

Kadınlarda kızlık zarının yırtılmasının birtakım nedenleri vardır. Bu nedenleri aşağıdaki gibi sıralamak mümkün olur;

 • Hymende çok şiddetli gerilmeye neden olan sporlar
 • Herhangi bir şekilde sert ya da kesici bir neşenin üzerine düşmek
 • Kişinin bakire olmasına rağmen vajinal yoldan alınan ilaçlar kullanması
 • Mastürbasyon sırasında yapılan yanlış uygulamalar
 • Çok şiddetli bir şekilde vajinayı travmatik olarak kaşımak
 • Genital bölge ile ilgili operasyonla geçirmek

Mastürbasyon Sırasında Kızlık Zarının Yırtılması

Birçok kadının maruz kaldığı bu durum mastürbasyon sırasında yapılan yanlış uygulamalar ve çeşitli hamleler nedeniyle ortaya çıkar. Bu zarın yırtılmasında mastürbasyon yapılış tekniği çok fazla önem taşır. Yanlış bir şekilde yapılan mastürbasyon ile kızlık zarını yırtmak işten bile değildir.

Mastürbasyon esnasında parmak ya da yabancı bir cismin vajina içerisine çok fazla ilerlemesi kızlık zarının aniden yırtılmasına enden olabilir. Bu nedenle kadınların mastürbasyon yaparken vajina içerisine çok fazla girmek yerine klitoris yüzeyine baskı yapması ya da sürtünme uygulaması gerekir. Bu şekilde yapılan mastürbasyonlarda kızlık zarı asla bozulmaz ve istenmeyen sonuçlar ortaya çıkmaz.

Tabi bunların yanı sıra esnek kızlı zarı yapısına sahip olanlarda bu durum biraz daha farklılık gösterebilir. Ancak kadınların kızlık zarı yapısını bilmeden vajina içerisinde bir cisim ya da parmaklarını sokması her zaman için risklidir.

Kızlık Zarı Tipleri Nelerdir?

Kızlık zarının kendi içerisinde çeşitli tipleri vardır. Bu tipler arasında en sık görülen kızlık zarı çeşidi annüler hymen diğer bir adıyla yuvarlak halkalı kızlık zarı olarak karşımıza çıkar. Yaklaşık olarak kadınların yüzde 70 – 80’inde yuvarlak halkalı kızlık zarının olduğunu söylemek mümkündür. Ayrıca normal kızlık zarı yapısının da bu şekilde olduğu söylenebilir. Kızlık zarının orta kısmında yer alan deliğin çok fazla geniş ya da esnek olması ilişki sırasında kanama meydana gelmemesi neden olur. Böyle bir durumda ise kanamanın neden olmadığı ya da kızın bakire olup olmadığı konusunda endişeler oluşur. Ancak aslında kanamanın meydana gelmemesi tam olarak kızlık zarının ortasındaki deliğin fazla geniş ya da esnek olmasından kaynaklanır.

Yuvarlak halkalı kızlık zarı çeşidinin yanında farklı tiplerde kızlık zarı olduğunu söylemek mümkündür. Şimdi, kızlık zarının diğer tiplerini daha yakından inceleyelim.

İmperfore hymen (Deliksiz kızlık zarı): Kadınlarda çok nadir olsa da farklı kızlık zarı tipleri ile karşılaşmak mümkündür. Kızlık zarının ortasında bazen delik olmayabilir ve zarın ortasında delik olmaması ilerleyen zamanlarda tıbbi açıdan ciddi sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir. Çünkü adetin başlaması ile her ay belirli dönemlerde kanama meydana gelir. Ancak kızlık zarının arkasında delik olmadığı için kanın dışarı akma ihtimali de ortadan kalkar. Bu tür durumlarda genital organın üst kısmında adet kanı birikir. Genital organ içinde biriken adet kanı, oldukça şiddetli ağrıların görülmesine neden olur. Bu nedenle 15 yaşına gelmesine rağmen hala adet kanı görmeyen genç kızlar için kızlık zarı kontrolü yapılması gerekir. İmperfore hymen (deliksiz kızlık zarı), yalnızca küçük bir ameliyat ile kolayca açılmaktadır. Ayrıca operasyon sonrasında hastanın kendisine bekarlık raporu da verilmektedir.

Septalı Hymen (Bölmeli Kızlık Zarı): Septalı hymen olarak bilinen bölmeli kızlık zarı, aynı şekilde çok nadir görülen kızlık zarı tiplerinden biridir. Kızlık zarının bu tipinde zarın ortasından yer alan delik bir bant ile ikiye bölünmüştür. Bu tür kızlık zarlarında yaşanan ilk cinsel ilişki çok şiddetli ağrılara neden olur. Bunun yanında cinsel ilişkiye tam olarak girememe ya da aşırı kanama gibi durumlar meydana gelir.

Kribriform Hymen (Delikli Kızlık Zarı): Kribriform hymen yani delikli kızlık zarı da aynı şekilde nadir görülen bir zar tipi olarak karşımıza çıkar. Bu şekilde ki kızlık zarının ortasında küçük ancak birden fazla delik bulunur. Cinsel ilişkiye girildiğinde kızlık zarı genelde yırtılmaz ve böyle bir durumda doktor tarafından cerrahi müdahale gerekebilir. Bu tip bir zardaki görünümü dantel şeklinde olduğunu söylemek mümkündür.

Ksentrik Hymen (Yarımay Kızlık Zarı): Yarım ay şeklindeki kızlık zarı olarak bilinen ksentrik hymen de çok sık görülmeyen zar tipleri arasında yer alır. Bu tür kızlık zarının alt kısmı kalın ve aynı zamanda geniştir. Aynı zamanda cinsel ilişki sırasında çoğu zaman yırtılmaz ya da yırtılması için çok fazla zorlamak gerekir. Ancak çok fazla zorlandığında ise şiddetli kanamalar meydana gelir. Bu tür sorunlarda çiftler cinsel ilişkiye girememek gibi şikayetler ile doktora başvurur.

Kızlık Zarının Bozulduğu Zaman Anlaşılabilir Mi?

Kızlık zarı bozulduktan sonra üzerinden 7 gün geçmesi halinde yırtılan kenarlar iyileşir ve bunun sonrasında herhangi bir değişikliğe uğramaz. Bu sürenin sonrasında ise kızlık zarının bozulduğu anı tam olarak kestirmek güç olur. Bunun yanında yapılan kızlık zarı muayenesi en geç 7 gün içerisinde yapılırsa zarın bozulduğu zamanı anlamak mümkün olabilir. Ayrıca kızlık zarı bozulduktan sonra kişini kaç defa ilişkiye girdiğine dair bir bilgi elde edilmez. Bunu gösteren ya da kanıtlayan bir test olmadığını da belirtmekte fayda vardır.

Kızlık Zarı Muayene Teknikleri Nelerdir?

Kızlık zarı genelde kadınların jinekolojik pozisyon alması ile gerçekleştirilen bir muayene olmaktadır. Muayene sırasında sadece dışlardan bakılır ve bu sırada kızlık zarına hiçbir şekilde zarar verilmez. Bunun yanında pelvik kaslara dokunulmadığını da söylemek doğru olur. Deneyimli ve tecrübeli bir jinekolog kızlık zarı muayenesini kolaylıkla yapabilir.

Kızlık Zarının Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

Kızlık zarının bozup bozulmadığını anlamak için oldukça basit bir şekilde gerçekleştirilen jinekolojik muayene yeterli olur. Yapılan bu özel muayene sayesinde kızlık zarının durumu öğrenilebilir. Ayrıca bu muayeneye “bekaret kontrolü” ya da “bekaret muayenesi” denildiğini söylemek mümkündür.

Kızlık Zarı Yırtılması Sırasında Ağrır Yaşanır Mı?

Kızlık zarının yırtılması sırasında her kadın belirli bir miktarda acı hissedebilir. Genelde evli çiftlerin ilk gecelerinde bazı konularda daha hassas olmaları tavsiye edilir. Özellikle erkeğin cinsel ilişki sırasında kadına daha anlayışlı ve ılımlı olması kızlık zarı yırtılması ile yaşanacak acının korkusunu biraz olsun azaltır. Ayrıca kadın ilişki sırasında kendini sıkmamalıdır.

Cinsel ilişkide kızlık zarının yırtılması sırasında hissedilen ağrı ya da acı aynı zamanda kızlık zarının yapısına da bağlıdır. Zarın kalın bir yapıya sahip olması ve bunun yanında zarın tam ortasındaki deliğin çok küçük olması acı ve ağrı hissini artırabilir.

Kızlık Zarı Bozulmadan Hamile Kalmak Mümkün Mü?

Kızlık zarı bozulmadan hamile kalmak mümkün olur. Çünkü kızlık zarı ile hamile kalmanın herhangi bir ilgisi yoktur. Kızlık zarı gential organ içerisinde her ne kadar süzgeç görevi görse de kızlık zarı bozulmadan hamile kalınabilir. Yeteri miktarda spermin genital organ içerisinde giriş yapması ve kadının yumurtalıklarına kadar ulaşması hamile kalınması için yeterli olur. Ayrıca kızlık zarı ortasında kişiye göre değişiklik gösterse belirli oranda bir delik bulundurur. Spermlerin bu delikten geçerek yumurtalıklara ulaşması her zaman için mümkündür. Yani kızlık zarı bozulmasa bile hamile kalınabilir.

Kızlık Zarı Yırtıldıktan Sonra Kendiliğinden Düzelir Mi?

Kızlık zarı yırtılmasının ardından uç kısımlarında yaklaşık olarak bir hafta sonra kapanma meydana gelir. Ancak herhangi bir şekilde düzelme olmaz. Böyle bir durumda ise cinsel ilişki sırasında kanama meydana gelmez ve sonraki ilişkilerde de durum aynı seyrini izler. Ancak yırtılmanın boyutu küçük ise cinsel ilişkiye girilmesi halinde belirli bir miktarda kanama oluşabilir. İlk ilişkide kanamadan emin olmak adına kızlık zarı dikimi yapılması tercih edilebilir.

Kızlık Zarı Yırtıldıktan Sonra Hangi Durumlar ile Karşılaşılır?

Kızlık zarının yırtılması sonrasında çeşitli durumlar ile karşı karşıya kalmak mümkündür. Bunlar genel olarak aşağıdaki gibi sıralanabilir;

 • Genital bölgede kanama meydana gelir. Çok fazla kanma meydana gelmesi halinde jinekolojik bir muayene yapılması gerekebilir.
 • Ayrıca genital bölgede enfeksiyon oluşabilir. Genel olarak genital bölgesinde hijyenik alışkanlıklara sahip olmayan kadınların vajinal kanalları içerisinde yer alan bakteriler ve diğer etkenler nedeniyle kızlık zarı bozulmasının ardından enfeksiyon ile karşılaşmaları mümkündür.
 • Kızlık zarının bozulması ile karşılaşılabilecek durumlardan biri de fistül formasyonu olarak karşımıza çıkar.

Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır?

Kızlık zarı dikiminin diğer adı bekaret onarımı olarak karşımıza çıkar. Bu dönem dikiminde cerrahi operasyonlar gerçekleştirilir. Operasyon sırasında yapılan işlemler vajina içerisinde uygulanan çeşitli cerrahi yöntemlerden oluşmaktadır. Kızlık zarı dikiminde amaç cinsel birleşme sırasında kan gelmesini sağlamaktır. Zarın dikilmesinin ardından yaşanan ilk cinsel ilişkide kan gelir. Burada önemli olan gelen kanın miktarı değildir. Yani cinsel birleşme sırasında kan az ya da çok gelebilir.

Kızlık zarını diktiren bir kişinin bu operasyonu yaptırdığı jinekolojik muayene anlaşılabilir. Ancak bunun dışında kızlık zarının dikildiği ya da onarıldığını anlamak genel olarak mümkün değildir. Bekaret onarımı ya da kızlık zarı dikiminin latincedeki karşılığı “hymenoplasty (himenoplasti)” ya da  “hymenoraphy (himenorafi)” olarak karşımıza çıkar. Himenoplasti operasyonu vajina estetiği operasyonu arasında yer aldığı gibi dünyanın pek çok ülkesinde de değişik amaçlar doğrultusunda uygulanmaktadır.

Kızlık Zarı Dikimi Hangi Yöntemler İle Yapılmaktadır?

Kızlık zarı dikimi ya da onarımı iki farklı yöntem ile yapılır ve uygulanan bu yöntemler en sık tercih edilen operasyonlar arasında yer alır. Günümüzde kızlık zarı dikimi uzun süreli (kalıcı dikim) ve kısa süreli (geçici dikim) olarak iki farklı şekilde gerçekleştirilir.

Kızlık zarının onarılmasında uzun süreli dikim işlemi kısa bir zaman içerisinde evlilik düşünmeyen ya da uzun bir zaman sonra evlenecek olan iş yerine kullanılmaktadır. Kısa süreli yani geçici onarımlar ise en fazla bir hafta sonra evlenecek kişilerde işleme alınır. Bu nedenle uzun ve kısa süreli kızlık zarı onarımı operasyonlarında farklı teknikler kullanılır. Uzun süreli kızlık onarımı için flep yöntemi ve mikro cerrahi uygulaması tercih edilir. Kısa süreli onarımda ise kızlık zarına dikiş atılarak ilk cinsel ilişkide kanama meydana gelmesi sağlanır.

Flep Yöntemi İle Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır?

Flep yöntemi, kızlık zarının kalıcı ve uzun süreli onarılmasına yardımcı olan bir uygulamadır. Kızlık zarının onarılmasında en çok tercih edilen yöntemlerden biri flep yöntemi olarak karşımıza çıkar. Bu yöntemle yapılan işlem vajina alt duvarından doku parçası alınması ve yine vajina yan duvarına dikilmesi şekildedir. Böylelikle vajina girişinde daralma meydana gelir ve cinsel ilişki sırasında vajina içerisinde asılı konumda bulunan doku parçası delinerek kızlık zarının yırtıldığı hissi verilir. Aynı zamanda bu yırtılması vajinadan kan gelir. Aslında flep yöntemi ile tam olarak sağlanmaya çalışılan kızlık zarının yırtılmasında ki kan gelme anının taklit edilmesidir. Yani birleşme sırasında erkeğin genital organının vajina içerisine girmesi ile sanki kızlık zarı bozulmuş gibi kan gelmesi amaçlanır.

Flep Yöntemi Sonrası Ne Olur?

Kızlık zarı dikiminde flep yöntemi uygulanmasının ardından hastanın antibiyotik ve ağrı kesici gibi ilaçlar kullanarak ağrı ya da acı çekmesi önlenir. Bunun yanında dikişlerin iyileşmesi için doktor tarafından tavsiye edilen bir krem kullanır. Krem ve ilaçların iyileşme sürecini daha hızlı bir hale getirmesi için düzenli olarak kullanılması gerekir. Antibiyotik ve ağrı kesici ilaçların kullanılmaması operasyon sonrasında ağrı oluşmasına neden olabilir. Aynı şekilde krem de yine dikişlerin hızlı bir şekilde iyileşerek hastanın normal hale gelmesi adına önemlidir. Bunların dışında hastanın yapması gerekenler şu şekildedir;

 • Hasta en az iki gün boyunca banyo yapmamalı ve genital bölge gerek görülmedikçe su ile temas ettirilmemelidir. Ancak hasta üçüncü gün banyo yapabilir.
 • Bunların yanı sıra hasta için deniz, havuz ya da küvete girmek kesinlikle yasaktır.
 • Atlı sporlar, bisiklete binme ve açma germe hareketlerinin çok şiddetli yapıldığı sporlar kesinlikle hasta için yasaktır.
 • Eğer hasta ağır bir işte çalışmıyor ise aynı gün işine dönebilir ve çalışmaya başlayabilir.
 • Hasta normal hayatında belirli bir süre bacaklarını aşırı derecede gerecek hareketlerden kaçınmalıdır.
 • Hastada ikinci hafta sonuna gelindiğinde belirli bir miktarda akıntı görülebilir. Ancak bu durum genelde herhangi bir ilaç kullanmadan kısa bir süre sonra kendiliğinden geçer.
 • Operasyon sonrası ilk hafta vajina girişinde gerginlik ya da çekilme gibi durumların meydana gelmesi normaldir. Bu gerginlik ve çekilme hissi dikişler yumuşamaya başladıkça yavaş yavaş azalır.
 • Flep operasyonu sonrası leke tarzında kanamalar oluşabilir ve bu durum ortalama 3 – 4 gün kadar sürer. Bazı hastalarda kanama hem uzun hem de yoğun bir şekilde olabilir. Ancak yine de operasyon açısından sorun oluşturacak bir durum söz konusu olmaz.

Flep Operasyonu Ağrılı Bir İşlem Midir?

Flep yöntemi ile kızlık zarının onarılması sırasında herhangi bir acı ya da ağrı hissi ortaya çıkmaz. Hem işlem sırasında hem de işlemden sonra hastalar hiçbir şekilde ağrı ile karşı karşıya kalmaz. Bunun yanında operasyon gerçekleştirildikten sonra hasta normal hayatına kaldığı yerden devam edebilir.

Flep Operasyonu Ne Kadar Sürer?

Kızlık zarının kalıcı dikilmesine olana flep yöntemi, genel olarak lokal anestezi yani bölgesel uyuşturma ile gerçekleştirilir. Bu operasyon yaklaşık olarak 25 dakika içerisinde tamamlanır. Genel olarak çok zaman almayan bir işlem olduğunu söylemek mümkündür.

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi (Flep Yöntemi) Ne Zaman Yapılır?

Eğer kalıcı kızlık zarı dikimi yöntemi olan flep operasyonu ile kızlık zarı dikimi ya da onarımı yapılacaksa cinsel ilişkiye girmeden en az 25 ya da 30 gün önce bu operasyonun gerçekleştirilmesi gerekir. Bu sürenin en az 25 gün olması öncelikli koşuldur. Çünkü daha erken bir cinsel ilişki yaşanması halinde çok fazla kanama meydana gelebilir ve aynı zamanda dikişler ortaya çıkabilir. Bu yüzden dikişlerin erimesi ve ameliyat edilen bölgenin tam olarak iyileşmesi önem arz eder.

Flep Yöntemi Ne Kadar Süre Dayanır?

Flep yöntemi ile kızlık zarı diktiren bir kişi isterse 15 yıl sonra cinsel ilişkiye girsin kanama meydana gelir. Yani oldukça uzun bir süre sonra bile cinsel ilişki yaşanması halinde kanama olur. Hastaların bu konuda tereddüt etmelerini gerektirecek bir durum söz konusu değildir.

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi (Flep Yöntemi) Anlaşılır Mı?

Flep yöntemi ile dikilen ya da onarılan kızlık zarı, kişinin partneri tarafından hiçbir şekilde anlaşılmaz. Bu operasyonu anlayacak kişiler kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarıdır. Hasta cinsel ilişkiye girmeden önce kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından muayene edilirse kızlık zarının dikildiği anlaşılabilir. Ancak hasta cinsel ilişki yaşadıktan sonra kanama meydana gelerek kızlık zarının yırtılmasının ardından flep operasyonu ile kızlık zarı onarımı yapıldığını anlamak oldukça güçleşir ve hatta imkansız hale gelir.

Flep Yöntemi Hangi Doktorlar Tarafından Yapılmalıdır?

Flep yöntemi uygulamasında kızlık zarı dikimi yapacak olan doktorların kızlık zarı dikimi ve onarımında deneyimli ve tecrübeli olması öncelikli koşuldur. Ayrıca bu operasyon alanında uzman jinekologlar tarafından yapılır. Ancak tüm jinekologlar kızlık zarı dikimi ya da onarımı yapmaz ve bu yüzden kızlık zarı operasyonları yapan doktorlar tarafından flep yönteminin gerçekleştirilmesi gerekir.

Flep Yöntemi Fiyatı Nedir?

Flep yöntemi fiyatı genel olarak yapılan işlemlere göre değişiklik gösterir. Operasyonun lokal anestezi ya da genel anestezi altında yapılması fiyat değişikliğine neden olur. Ayrıca operasyon sırasında yapılan ek uygulamalar da fiyat değişikliği yaratır. Fiyat değişikliğine neden olan uygulamalar arasında ise;

 • Labioplati
 • Vajinal daraltma
 • G noktası enjeksiyonu
 • Dış dudak estetiği
 • İç dudak beyazlatma işlemi

Yer alır. Bunlardan her biri fiyat değişikliği meydana getirir. Ayrıca bazı klinikler kızlık zarı dikimim yanı sıra vajina daraltma operasyonunu sık sık geçekleştirir ve bu nedenle fiyat önemli oranda değişiklik gösterir. Fiyat konusunda daha detaylı bilgi almak için işlemi yapacak olan klinikler ile iletişime geçilmesi her zaman için daha uygun olur.

 Flep Yöntemi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Flep operasyonu sonrasında dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır. Bunlar arasında ilk olarak karşımıza çıkan tuvalet temizliği olur. Kişi tuvalete gittikten sonra genital bölgesini önden arkaya doğru yapacağı hareket ile temizlemesi gerekir. Arkadan öne yapılan uygulamalar hijyenik açıdan sorun yaratabilir. Çünkü arkadan öne yapılan hareket ile anal bölgeden mikrop bulaşması muhtemel hale gelir ve bunun ardından enfeksiyon oluşabilir.

Flep operasyonu sonrasında dikkat edilmesi gereken bir başka konu da doktor tarafından verilen ilaçların düzenli bir şekilde kullanılması olmaktadır. İlaçların düzenli kullanımı iyileşme sürecine etki eder ve bu yüzden ihmal edilmemesi gerekir.

 Mikro cerrahi İle Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır?

Mikro cerrahi yöntemi ile kızlık zarının onarılması genel olarak avantajlı sonuçlar doğurur. Aynı zamanda bu uygulamanın kalıcı bir yöntem olduğunu söylemek mümkündür.

İşlem sırasında öncelikle kızlık zarının yırtık olan parçaları kesilir ve sonrasında mikro cerrahi yöntemi ile yeniden bir araya getirilir. Böylelikle yapılan işlem kızlık zarının kalıcı olarak tekrar oluşturulmasına imkan tanır. Ayrıca mikro cerrahi uygulaması sırasında hasta herhangi bir ağrı hissetmez. Bunun yanında yapılan işlemlerin ardından hasta aynı gün taburcu edilebilir. Mikro cerrahi uygulaması sonrasında iyileşme dönemi oldukça hızlıdır. Bu yöntem sayesinde kızlık zarının dikildiği jinekolojik muayenede dahi anlaşılmaz. Kızlık zarının mikro cerrahi yöntemi ile dikilmesinin en önemli avantajlarından biri budur.

Mikro cerrahi yöntemi ile yapılan kızlık zarı dikiminde alanında uzman cerrahlar görev alır. Ayrıca bu operasyonda başarı oranı oldukça yüksektir. Bunun yanında çok sık cinsel ilişkiye giren, kürtaj, düşük ya da doğum yapmış kişilerde vajina daraltma ameliyatları beraberinde mikro cerrahi yöntemi uygulanması ile oldukça etkili sonuçlar ortaya çıkar. Çok sık cinsel ilişkiye girmek ya da doğum yapmak vajinanın belirli ölçüde genişlemesi neden olur. Tabii aynı zamanda bu tür durumlarda kızlık zarı da yırtılır. Mikro cerrahi yöntemi ile yapılan kızlık zarı dikiminde vajina daraltma operasyonun da yapılması kadınlar açısından avantajlı sonuçların ön plana çıkmasını sağlar. Bu nedenle birçok klinik, kızlık zarı dikim operasyonlarının yanında vajinal daraltma ameliyatları da gerçekleştirmektedir.

Mikro cerrahi İle Kızlık Zarı Dikimi Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mikro cerrahi uygulaması ile kızlık zarı dikimi sonrasında hastanın dikkat etmesi gereken bazı hususlar karşımıza çıkar. Bunlar hastanın hem iyileşme süreci hem de ağrı ya da acı çekmemesi adına önemlidir. Bu yüzden dikkat edilmesi ve doktor tavsiyelerine uyulması önemlidir. Şimdi, mMikro cerrahi yöntemi sonrasında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? daha yakından göz atalım.

 • Mikro cerrahi uygulaması sonrasında ilk olarak dikkat edilmesi gereken doktor tarafından verilen ilaçların düzenli bir şekilde kullanılmasıdır. Doktor tarafından verilen ilaçlar hem ağrı ya da acı hissini ortadan kaldırır hem de iyileşme sürecini hızlanmasına yardımcı olur.
 • Diğer yandan operasyon sonrasında bacak arasını zorlayıcı ve aşırı derecede gerginlik yaratacak hareketlerden ve sporlardan uzak durulması gerekir.
 • Eğer hastanın çalıştığı iş ağır değil ise işine dönmesi mümkündür. Ancak ağır işte çalışıyor ise birkaç gün dinlendikten sonra işe gitmesi tavsiye edilir.
 • Ayrıca mikro cerrahi uygulaması sonrasında en az 2 gün duş almamak ya da havuz, deniz ve küvete girmemek gerekir.
 • Operasyon sonrası dikkat edilmesi gerekenlerden biri de bisiklete binmek, ata binmek ya da motora binmek gibi aktivitelerden uzak durulması olmaktadır.

Mikrocerrahi İle Kızlık Zarı Dikimi Ne Kadar Sürer?

Mikro cerrahi uygulaması ile kızlık zarı dikimi genel olarak 25 – 30 dakika içerisinde tamamlanan bir operasyon olmaktadır. Ayrıca bu operasyon ile birlikte hastalara vajina daraltma estetiği de yapılır. Yapılan operasyon sonrasında hasta aynı gün işine ve sosyal hayatına dönebilir.

Kısa Süreli Kızlık Zarı Onarımı Ne Zaman Yapılır?

Kızlık zarı onarımında kısa süreli işlemler genelde evlilik tarihi yakın olan kadınlar yapılır. Kısa bir süre sonra evlenecek olan ve ilk girilen ilişkide kanam oluşmasını isteyen kadınlar genelde kısa süreli kızlık zarı dikimini tercih eder. Bu işlem evlenmeden en az bir hafta öncesinde yapılır. Uzmanlar, kısa süreli kızlık zarı dikiminin evlilik tarihinden en az bir hafta öncesinde yapılmasını uygun bulmakta ve genelde kadınlara kısa süreli dikimlerde bir hafta öncesindeki zaman aralığını tavsiye etmektedir.

Diğer yandan kısa süreli kızlık zarı dikimlerinin 7 günden daha öncesinde yapılması önerilmemektedir. Bunun nedeni ise başarı şansının oldukça düşük seyretmesidir. Eğer kişi 7 günden daha önceki bir tarihte kısa süreli kızlık zarı dikimi operasyonu geçiriş ise yaşanacak olan cinsel ilişkiye kadar kızlık zarı tekrar yırtılabilir ve bu ilişki öncesinde kesinlikle istenmeyen bir durumdur.

Kızlık Zarı Dikimi Sırasında Hangi Anestezi Yöntemi Tercih Edilmelidir?

Kızlık zarı dikimi operasyonlarında kişiye bağlı olarak lokal ya da genel anestezi uygulanır. Genel olarak lokal anestezi uygun görülse de kişinin kendini daha rahat hissetmesi için genel anestezi uygulandığını da söylemek yanlış olmaz.

Lokal anestezi ile hasta bilinci açıkken sadece bölgesel uyuşturma tekniği ile kızlık zarı dikimi yapılır. Ancak kişi işlemler sırasında uyumak istiyorsa ve bir de uyanık olduğunda kendisini rahat hissedemiyorsa operasyonu yapan doktorun da onayı ile genel anestezi verilerek kızlık zarı dikimi gerçekleştirilir.

Kızlık Zarı Onarımını Jinekologlar Yoksa Plastik Cerrahlar Mı Gerçekleştirir?

Kızlık zarı dikimi ya da onarımı genelde bu zarın anatomisini tam olarak bilen deneyimli ve tecrübeli jinekologlar yapar. Genelde jinekologların alanına girmesi nedeni ile bu operasyonların onlar tarafından yapılması daha uygun olur. Bazı jinekologlar prensip gereği bu operasyonları yapmıyor olsa da kızlık zarı dikimi ve onarımında jinekologlar görev alır.

Kızlık Zarı Operasyonları Risk Taşır Mı?

Deneyimli ve tecrübeli ellerde yapılan kızlık zarı dikimi operasyonlarında hiçbir şekilde risk yoktur. Önemli olan operasyonların alanında uzman ve tecrübeli jinekologlar tarafından gerçekleştirilmesidir. Bu yüzden uzun ya da kısa vadeli kızlık zarı dikimi operasyonlarında hiçbir şekilde risk bulunmaz. Operasyon sonrasında sadece biraz gerginlik ve biraz da kanam oluşur. Bunun dışında herhangi bir yan etki ya da istenmedik olumsuz bir durum meydana gelmez.

Kızlık Zarı Dikimi Operasyonu Yanında Yapılan Diğer Operasyonlar Nelerdir?

Kızlık zarı dikimi ve onarımın yanı sıra farklı operasyonlar da yapılabilir. Bunlar genelde vajina daraltma estetiği, iç dudak estetiği, klitoris estetiği, lazerle vajina gençleştirme ve lazer ile genital bölge beyazlatma işlemleri olarak karşımıza çıkar. Bunları yaptırmak genel olarak zorunlu değildir, ancak isteğe bağlı olarak kızlık zarı dikimi operasyonu yanında yapılabilir. Bu operasyonlar sayesinde hem kızlık zarı dikilmiş olur hem de genital bölgedeki estetik kaygılar da silinir.

Kızlık zarını diktirmek isteyen bazı kadınlar özellikle şok fazla cinsel ilişkiye girmeleri nedeniyle vajinalarında belirgin oranda bir genişleme meydana gelir. Ancak evlilik öncesi hem kkzlık zarı olmasını isteyen hem de dar bir vajinaya sahip olmayı tercih eden kadınlar, kızlık zarı dikiminin yanı sıra vajina daraltma estetiği de yaptırır. Aynı zamanda diğer estetik operasyonların da kişiye bağlı olarak tercih edildiğini söylemek mümkündür.

Kızlık Zarı Dikimi Operasyonunda Cinsel İlişkiye Girme Sayısının Bir Önemi Var Mıdır?

Kızlık zarı dikimi ameliyatlarında istenen başarının elde dilmesi için girilen cinsel ilişki sayısının önemi yoktur. Düşük yapan ya da kürtaj ile bebek aldıran kadınlarda bile operasyonlar başarılı sonuçlar ortaya çıkarır. Bu yüzden kızlık zarı dikimi yaptırmak isteyenlerin bu konuda tereddüt yaşamasına gerek kalmaz.

Kızlık Zarı Dikimi Sonrası Şikayetler Nelerdir?

Kızlık zarı dikimi sonrasında genel olarak ortaya çıkan şikayetler, bazen birkaç gün bazen de bir hafta kadar süren lekelenmeler olmaktadır. Operasyon sonrası birkaç gün hafif oranda lekelenme meydana gelebilir. Ayrıca operasyonun hemen sonrasındaki ilk gün düşük oranda da olsa acı ve ağrı hissedilebilir. Ancak bu azı oldukça düşük bir seviyede olduğu için kişiyi çok fazla rahatsız etmez. Bu tür durumlarda doktor tarafından tavsiye edilen ağrı kesicilerin kullanılması yerinde olacaktır. Nadir olsa da bazı kadınlar çok fazla acı hissi duyabilir. Böyle bir durumda ise kişinin doktoru ile iletişime geçmesi ve antibiyotik içerikli ilaçlar kullanması mümkündür.

Tamir Edilen Ya Da Onarılan Kızlık Zarında Kesinlikle Kanama Olur Mu?

Pek çok kadının merak etiği konuların başında gelen kızlık zarı dikimi sonrasında kanama başarı oranı, bazı kadınlarda şüphe oluşturucu durumların meydana gelmesine neden olur. Ancak uzman bir doktor tarafından yapılan kızlık zarı dikimi operasyonu sonrasında girilen cinsel ilişkide kesinlikle kanama oluşur. Yani kızlık zarı dikimi ameliyatının alanında uzman ve deneyimli bir jinekolog tarafından yapılması istenen sonuçların ortaya çıkması için yeterlidir. Bu nedenle operasyon için doktor seçimine dikkat etmek büyük bir önem arz eder. Aksi taktirde ilk cinsel ilişkide kanam oluşmaz ve sonrasında istenmeyen durumlar söz konusu olabilir.

Kızlık Zarı Dikimi Yaptıran Kişinin Eşi Bunu Fark Edebilir Mi?

Kızlık zarı dikimi genel olarak uzman jinekologlar tarafından yapıldığı için operasyon sonrası kızlık zarının dikildiğini anlamak çok zor olur. Bunu anlayabilecek sadece kadın hastalıkları ve doğum uzmanı olan kişilerdir. Aynı zamanda kızlık zarı dikimi operasyonlarında eriyebilen dikişler kullanılır. Dikişlerin de erimesinin ardından ilgili bölgede yapılan işlemlerin fark edilmesi neredeyse uzmanlar dışında imkansız bir hale gelir.

Kızlık Zarı Bozulmadan Kürtaj Olabilir Mi?

Kızlık zarı bozulmadan kürtaj yaptırmak genelde kızlık zarının yapısı ile alakalıdır. Eğer kadındaki kızlık zarı birtakım cihaz ve aletlerin girmesi için uygun bir esneklikte ise kızlık zarı bozulmayabilir. Ancak bu konuda her zaman deneyimli ve tecrübeli uzmanların görev alması gerekir. Ancak her ne olursa olsun kızlık zarının bozulmayacağı konusunda yüzde 100 garanti vermek mümkün olmaz.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir