Hymenektomi nedir?

Hymenektomy tıp dilinde bir terimdir. Türkçe karşılığı kızlık zarı çıkarılmasıdır. Hymenektomi nedir? işlemi dünyada ve ülkemizde uzman jinekologlar ve kadın doğum uzmanları tarafından gerçekleştirilir. Bazı kadınlarda nadirde olsa, kızlık zarının kalın ya da girintili çıkıntılı olması durumu görülebilir.

Genelde bu tür kızlık zarı türlerinde cinsel birleşme ya olmaz, ya da oldukça ağrılı ve sancılı geçebilir. Bu yapıya sahip kızlık zarları ufak operasyonlarla alınırlar. Kızlık zarı çıkarılması anatomik nedenlere bağlı olarak yapılır. Birçok durumda vajinismus hastalarına uygulanabilir. Vajinismus hastalığı sorunu olan kadınlarda hastalığın tedavisinde olumlu sonuçlar alınmasını sağlayabilir.

Kızlık zarı yapısı yarım ay ve ara bölmeli olan kadınlarda da bu operasyona sıklıkla uygulanır. Bazı durumlarda, kızlık zarı elek şeklinde olan kişilere de uygulanır. Tüm bu yapıda kızlık zarına sahip olan kadınların ilk cinsel deneyimleri son derece ağrılı ve sancılıdır. Sorunun giderilmesinde Hymenektomy ameliyatları ile başarılı sonuçlar elde edilebilir.

Hymenektomy operasyonları 10-15 dakika gibi sürelerde gerçekleştirilir. Operasyon sonrasında 1 gün kadar dinlenilmesi gerekir.

Operasyondan önce kısa bir muayene yapılır. Muayene sonucunda operasyonun nasıl yapılacağına karar verilir. Vajinismus hastalarına doğrudan Hymenektomy operasyonu yapılmaz. Vajinismus %90 oranında psikolojik olduğu için öncelikle hastalığın psikolojik tarafı tedavi edilir. Tedavi işlemi tamamlandıktan sonra operasyon gerçekleştirilebilir.

Hymenektomi Operasyonundan Sonra

Operasyondan birkaç gün sonrasına kadar hafif kanamalar devam edebilir. Kanamalar için günlük pansuman yapılması gerekir. Pansuman işlemini uzman jinekolog gerçekleştirebileceği gibi tarif üzerine kişi kendisi de evde uygulayabilir. Hymenektomi nedir? sorusundan sonra neler yapılacağı ile ilgili gerekli bilgiler aşağıda verilmiştir.

Operasyondan bir hafta sonrasına kadar Vajen bölgesi zorlanmamalıdır. Bacakların aşırı açılması Vajen bölgesine zarar verebilir. Ameliyat sırasında operasyon uygulanan bölgeye dikiş atılır. Dikişler dokulara uyumludur ve vücut tarafından 15 gün içerisinde emilirler ve tamamen yok olurlar.

Karbondioksit lazer yöntemi ile de Hymenektomy ameliyatı gerçekleştirilebilir. Bu yöntemde dikiş atılmasına gerek kalmaz ve iyileşme daha hızlı gerçekleşir.

Hemen Konuş
Merhaba,,Size Nasıl yardımcı Olabiliriz?