kalıcı kızlık zarı dikimi

Kalıcı kızlık zarı dikimi fleb adı verilen teknik aracılığı ile yapılmaktadır. Vajinanın arka duvar kısmından üçgen biçimindeki fleb dokusu ön ya da yan duvarlara asılmaktadır. Buradaki esas amaç kızlık zarının onarılmasından ziyade ilk geceyi taklit eden nitelikteki bir kanamanın oluşturulmasıdır. Kızlık zarı vajinanın girişini örtmekte olan ince bir mukozal katlantıyı ifade etmektedir. Tıbbi terim şeklinde ifade edildiğinde ise kızlık zarına hymen adı verilmektedir. Hymen esasen eski Yunan mitolojisi kapsamında evlilik tanrısı kabul edilen Hymenaios’un isminden gelmektedir. Kızlık zarının bilinmekte olan tek işlevi vajinal girişi kapatarak kişilerin genital enfeksiyon durumundan ergenlik çağına gelinceye kadar korunmasını sağlamaktadır.

Kızlık Zarı Nerededir?

 Kızlık zarı genel olarak vajinanın girişinde yaklaşık 2 ya da 3 santimetre içerde bulunan ve yaklaşık 1.5 ile 2 milimetre kalınlığında olan bir zardır.

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi Nedir?

 Kızlık zarının yırtılması ya da bekaretin kaybedilmesi, bireyin kendi iradesi dâhilinde gerçekleşebileceği gibi kendi iradesi dışında da gerçekleşebilmektedir. Bu durumda kalıcı kızlık zarı dikimi uygulaması yapılarak bekaret bir kez daha sağlanabilmektedir. Kızlık zarı dikimi genel olarak “himenoplasti operasyonu” şeklinde de bilinmektedir. Hedef, ilk geceyi taklit eder nitelikteki bir tarzda kanamanın gelebilmesini sağlamaktır.

Kızlık Zarı Dikiminin Sebepleri Nelerdir?

 Kızlık zarı onarımı, dikimi ya da tamiri en sık istenmeyen cinsel ilişkilerin ardından ya da genital alana alınmış olan darbeler neticesinde kızlığın bozulması ile beraber gerekli olmaktadır. İstenmedik ya da irade dışı cinsel ilişkilerden sonra meydana gelen pişmanlık veya üzüntüler kişilerin en sık jinekolog doktorlara başvurma nedenini oluşturmaktadır. Kızlık zarı dikimi esasen “himenoplasti operasyonu” şeklinde de bilinmektedir. Kızlık zarı tamiri vajina estetiği ameliyatlarının arasında sayılmaktadır.

 Mikrocerrahi ile Kızlık Zarı Onarımı Nasıl Yapılır?

 Kalıcı olan kızlık zarı dikimi, kızlık zarının yırtılan kenarlarının kesilip özel mikrocerrahi teknikler aracılığı ile ve özel ipliklerin kullanılması ile birlikte yapılmasını ifade etmektedir. Vajina cinsel ilişki sebebiyle genişlemiş ise, işlem esnasında vajina daraltılması işlemi de yapılarak çok daha dar bir vajina oluşturulmaktadır. Bunun dışında kalıcı kızlık zarı dikimi işleminde kızlık zarı bir kez daha oluşturulmaktadır. Dikiş tekniği ve kullanılacak olan ipliklerin kalitesi büyük bir önem arz etmektedir. İyileşme süreci de oldukça rahat geçmektedir. Birey bir gün sonra mevcut sosyal hayatına geri dönebilmektedir. Flep ve mikrocerrahi ile uzun süreli bir başka deyiş ile kalıcı kızlık zarı operasyonu geçirmiş olan kişilere evlenmeden 4 ya da 5 gün önce kontrole gelmeleri önerilmektedir.

 Kızlık Zarı Dikimi Ne Kadar Sürer?

 Kızlık zarı dikimi işlemi genelde 15 ile 20 dakika arasında sürmektedir ve lokal anestezi bir diğer deyiş ile bölgesel uyuşturma yöntemi ile yapılabilmektedir. Bireyler ertesi gün normal yaşantısına dönebilmektedirler. Uzun vadeli ya da kalıcı onarım uygulamasının ardından bir ay sonra ilişki serbest olmaktadır.

 Kızlık Zarı Nasıl Bozulur?

 Kızlık zarı ilk cinsel birleşme ile birlikte, elle ya da içerisine yabancı bir cisim sokulması sebepleri ile bütünlüğünü kaybedebilmektedir. Halk arasında bu ifade “kızlık zarının bozulması”, “bekaretin bozulması” ya da “bekaretin gitmesi” şeklinde anılan bu durum esasında kızlık zarı üzerinde geri dönüşümü bulunmayan anatomik değişimi ifade etmektedir. Bütünlüğünü kaybetmiş olan kızlık zarı, kalıcı kızlık zarı dikimi ile birlikte işlevini kazanmaktadır.

 Kızlık Zarının Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

 Herhangi bir kızlık zarının bozup bozulmadığı kolay bir jinekolojik muayene aracılığı ile anlaşılabilmektedir. Bahsedilen özel muayeneye genellikle “kızlık zarı muayenesi”, “bekaret kontrolü” ya da “bekaret muayenesi” gibi farklı isimler verilmektedir.

Kızlık Zarı Dikiminin Özellikleri

Kızlık zarına hymen adı da verilmektedir. Vajina girişine 1 ya da 2 cm mesafede yer alan, 1ile 3 milimetre kalınlığında ve 2 ya da 3 santimetre çapında olan bir zardır. Ortasında 10 ile 15 milimetrelik çapta olan bir delik mevcuttur. Kızlık zarının rengi ağız içi dokusuna benzemektedir. Zayıf miktarlarda kılcal damar bulundurmaktadır. Kızlık zarındaki sinir ağı zayıftır. Ergenlik çağında kızlık zarı elastik bir yapı kazanmaktadır. Kızlık zarı dikimi ameliyatları da kızlık zarının yer aldığı bu anatomik kısma yapılmaktadır.

 

 Kızlık Zarı Nedir?

 

 Kızlık zarı iç yüzeyi mukoza adı verilen ağız içi yapısına benzemekte olan bir yapıdadır. Vajinanın giriş bölümünden yaklaşık 1 ile 1,5 cm içerde yer almaktadır. Esas olarak vajinanın gelişimi esnasında meydana gelmiş bir deri kıvrımıdır. Vajina girişini bütünüyle kapatmamaktadır çünkü orta bölümünde vajinal salgıların ve aynı zamanda adet kanının dışarı doğru akmasını sağlamakta olan açıklık bulunmaktadır. Bilinen işlevsel olan bir fonksiyonu ise yoktur.

 

 Kızlık Zarı Neye Benzer?

 

 Kızlık zarı 2 ya da 3 cm çaplı halka ya da çembere benzemekte olan bir vajina parçasını oluşturmaktadır. İlişki esnasında vajina girişi içerisine penisin girmesi ile beraber gerginliği artarak yırtılabilmektedir. Kızlık zarı yırtılması en çok saat yönü itibari ile 5 ile 7 yönü arasında olmaktadır çünkü bu alanlar penis girişi esnasında en fazla gerilime maruz kalmaktadır. Cinsel ilişki dışında çarpma, mastürbasyon, düşme sonrası diğer kesimler ile de kızlık zarı yırtılması görülebilmektedir.

 

 Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır?

 

 Genel olarak kızlık zarı dikim işlemi, ‘bekâret tamiri’ olarak da ifade edilmekte olan cerrahi bir operasyondur. Cerrahi operasyonlarda gerçekleştirilen işlem vajina içerisine uygulanmakta olan değişik cerrahi teknikler ile ilk cinsel birleşme durumunun taklit edilmesi, bir diğer deyiş ile kanamanın az ya da çok gelmesinin sağlanması işlemini ifade etmektedir. Bu sebeple kızlık zarı dikim işlemi geçirmiş bir birey bir jinekolog tarafından jinekolojik nitelikteki bir muayeneden geçerse daha önce bu türdeki bir operasyonu geçirmiş olduğu anlaşılabilmektedir. Jinekolog dışında herhangi bir kişi bu operasyonun geçirilip geçirilmediğini anlayamaz.

 

 Kızlık Zarı Dikimi Ne Şekilde Yapılır?

 

 Kızlık zarı dikimi ya da tamiri en sıklıkla iki şekilde gerçekleştirilmektedir; uzun süreli olan (kalıcı dikim) ve kısa süreli olan onarımlar (geçici dikim) şeklinde ifade edilmektedir. Uzun süreli onarımlar şu anda evlilik düşüncesi olmayan ya da çok uzun bir sürenin ardından evliliği düşünecek olan bireylerde yapılmaktadır. Kısa süreli olan kızlık zarı dikim işlemi ise evliliği ya da cinselliği en çok 1 hafta içerisinde gerçekleşecek bireylere uygulanmaktadır. Kısa ve uzun vadeli kızlık zarı onarımlarında uygulanılmakta olan teknikler birbirinden bütünüyle farklı olmaktadır. Uzun vadeli olan kızlık zarı onarımları esasen flep operasyonları, mikro cerrahi ile birlikte primer onarım veya vajina daraltma ile primer onarım biçimlerinde olabilmektedir.

 

 Kızlık Zarı Dikildiği Belli Olur mu?

 

 Kızlık zarı dikimi herhangi bir iz bırakmamaktadır. Bununla birlikte herhangi bir tahlil içerisinde ya da ultrasonda çıkmamaktadır. Doğum durumunda da belli olmamaktadır. Bunun dışında işlemin ardından ilk ilişkiye girmeden önce yapılmış bir jinekolojik muayenesinde deneyimli bir doktor bunu anlamaktadır. İlişkiye girilen kişi bu durumu anlamamaktadır.

 

 Kızlık Zarı Kanaması Nasıl Durur?

 

 Kızlık zarı kanamasının az olduğu durumlarda kendiliğinden durmaktadır. Herhangi bir müdahaleye gerek kalmadan kısa bir süre içerisinde durmaktadır. Ancak yoğun bir kanamanın olması halinde kendi kendine durmayabilmektedir. Vajinal tampon veya dikiş atılması gerekebilmektedir.

Hemen Konuş
Merhaba,,Size Nasıl yardımcı Olabiliriz?