Kızlık Zarı Dikiminde Fiyatı Etkileyen Sebepler

Kızlık zarı dikimi önemli konulardan bir tanesini oluşturmaktadır. Kızlık zarı dikimi ile birlikte bozulma ya da yırtılma görülen bir zarın eski işlevlerini kazanarak kanaması amaçlanmaktadır. Tecrübeli bir doktorun gerçekleştirdiği bu işlem ile beraber oldukça başarılı sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Bununla birlikte kızlık zarı dikimi fiyat pek çok sebebe göre farklılık göstermektedir.

 

 Kızlık Zarı Nedir?

 

 Vajinanın giriş bölümünü örten ve koruyan yapıya kızlık zarı adı verilmektedir. Kızlı zarı ağız içi yapısına benzeyen mukozal bir katlantıdan meydana gelmektedir. Tıbbi literatürünün içerisinde kızlık zarına hymen ismi verilmektedir. Hymen ismi ise eski dönemlerden kalma olan Yunan mitolojisine dayanmaktadır. Kızlık zarının genel olarak bakıldığında bir tane önemli görevi bulunmaktadır. Bu görev ise ergenlik dönemine gelene kadar vajinanın çeşitli enfeksiyonlara ya da bu enfeksiyonlara bağlı olarak gelişen hastalıklara karşı korunmasıdır. Ergenlik sonrasına kadar korunmasının asıl sebebi ise bu dönemde oluşan önemli hormonların etkisi ile beraber vajinanın pH adı verilen seviyesinin düşmesidir. Bu asidik ortam ise enfeksiyon riskini büyük ölçüde düşürmektedir. Kızlık zarının yapısına bakıldığında ise oldukça ince bir yapıya sahip olduğu görülmektedir.

 

 Kızlık Zarı Tamamen Kapalı Olan Kişiler Ne Yapmalıdır?

 

 Kızlık zarının dokusunun orta bölümünde ise adet kanının içeride kalmasına izin vermeyip dışarı doğru aktarılmasını sağlayan büyüklüğe sahip bir delik yer almaktadır. Bahsedilen deliğin boyutu ise bireyden bireye göre farklılık içermektedir. Oldukça küçük nitelikteki bir deliğin ortaya çıkabilmesi gibi esnek zar olarak da isimlendirilen çok geniş olan bir genişlik de mevcut olabilmektedir. Nadir olsa da bazı durumlarda vajinanın orta kısmında hiçbir açıklık bulunmayabilmektedir. Bu durum ise bireyin adet görmesi durumunda adet kanının dışarı akmasına izin vermemektedir ve kanın vajinanın iç kısmında birikmesine neden olabilmektedir. Bu durumda oldukça ağrılı geçen bir döneme sebep olmaktadır. Kızlık zarının tamamen kapalı olması durumunda kızlık zarının cerrahi yöntem vasıtası ile birlikte açılması gerekmektedir.

 

 Kızlık Zarı Dikimi Fiyatları Ne Kadardır?

 

 Esas olarak kızlık zarı dikimi fiyat yapılacak olan mekandan mekana, süreci gerçekleştirecek olan doktordan doktora veya kullanılması gerekli olan malzemelere göre büyük ölçüde değişiklik göstermektedir. Ayrıca geçici kızlık zarı dikimi ya da flep adı verilen kalıcı kızlık zarı dikimi şeklinde olabilen operasyonun tekniğine ve bu teknik kapsamında uygulanmakta olan anestezinin şekline göre de kızlık zarı dikimi fiyat farklılık göstermektedir. Kızlık zarının tamamen dikilmiş olduğu ve aynı zamanda da iyileşme durumunun tamamlanmış olduğu sürenin bitiminde bireyin eşi tarafından cerrahi nitelikteki operasyonun gerçekleştirildiği anlaşılmamaktadır.

 

 Oldukça deneyime sahip olan bir jinekoloğun dışında hiç kimse bireyin bu uygulamayı geçirdiğini anlayamamaktadır. Kızlık zarı dikiminin ardındaki ilk ilişkiden sonra gebelikte ya da rutin olan bir jinekolojik muayenesi sırasında jinekolog tarafından bile bahsedilen bu işlemin gerçekleştirilmiş olduğu anlaşılamamaktadır. Kızlık zarı dikimi uygulamasını yaptıran kişilerin en çok sorduğu soru “bu işlem ile beraber kanama olur mu?” şeklinde olan bir sorudur. Bu konu da esasen tecrübeli ya da oldukça deneyimli olan bir doktor tarafından yapılması durumunda ve aynı zamanda mevcut tavsiyelere uyulması halinde kızlık zarı ilk ilişki içerisinde büyük ölçüde kanamaktadır.

 

 Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Gerçekleştirilir?

 

 Flep yöntemi sırasında genelde sedasyon denilen oldukça hafif olan bir anestezi uygulanmaktadır. Bunun sebebi ise, vajinadan doku çıkartılması işlemi bol miktarda lokal anestezi yapılsa dahi bir miktar ağrılı olan bir işlemi kapsamasıdır. Hasta işlem sırasında uyumaktadır ve herhangi bir şey hissetmemektedir. Bununla beraber hasta işlem sonrası yaklaşık olarak 1 ile 2 saatlik olan bir dinlenmenin ardından normal hayatına dönüş yapabilmektedir. İlk 1 aylık olan sürede ise ağır nitelikteki egzersizlerin yapılması ve havuza girilmesi kesinlikle önerilmemektedir. Dikişler kendi kendine eriyen bir özelliğe sahip olmaktadır. Kimi zaman da kişinin tuvalet ya da banyoda eline gelebilmektedir. Bu nedenden dolayı dikişlerin alınmasına ihtiyaç yoktur.

 

 Düğün öncesinde yöntem lokal anestezi aracılığı ile rahatlıkla yapılabilen ağrısız bir yoldur. Kalıcı kızlık zarı dikimi genelde 15 ile 20 dakika kadar sürmektedir. Sezaryen veya normal doğum yapmış olan bireyler dahi kızlık zarını diktirebilmektedir. Geçici kızlık zarı dikimi işleminde vajinal daraltma operasyonu gerçekleştirilmemektedir. Kalıcı kızlık zarı dikiminde ise daraltma işlemi yapılabilmektedir.

 

Hemen Konuş
Merhaba,,Size Nasıl yardımcı Olabiliriz?