Kızlık Zarı Zedelenmesi Nasıl Olur

Kızlık Zarı Zedelenmesi Nasıl Olur

Kızlık zarı zedelenmesi genellikle kızlık zarının bozulmasıyla benzer belirtiler gösteren bir durum olduğundan dolayı sıkça birbiriyle karıştırılmaktadır. Bu tür durumlar kadınlar arasında endişe ve paniğe sebep olduğu gibi ruhsal sıkıntılara da yol açmaktadır. Kızlık Zarı Zedelenmesi ve ve bozulması birbirine benzer belirtiler göstermelerine rağmen sonuçları açısından farklılıklar mevcuttur. Kızlık zarı zedelenmelerin de zar bölgesinde tahrişe bağlı kızarıklıklar, çentikler oluşmaktadır. Nadiren de olsa bu duruma şişlikler de eşlik etmektedir. Zedelenmesi durumunda birkaç damla kan gelmesi, kızlığın bozulduğu ve zarın yırtıldığı anlamına gelmez.

 

Zedelenmesi durumunda doku bir süre sonra kendini yenileyerek normal yapısına kavuşmaktadır. Zedelenme sonrası süreçte iyileşme gerçekleşmekte, ilk cinsel birleşmede yeniden kan gelmektedir. Kızlık zarının yırtılması halinde ise doku bütünlüğü kaybolmaktadır. Yırtılma halinde dokunun kendisini yeniden onararak eski haline dönmesi söz konusu değildir. Yırtılma sonrasında cerrahi müdahale ile dikim yapılmadıkça, cinsel ilişki sırasında kan gelmez.

 

Kızlık Zarı Zedelenme Sebepleri

 

Kızlık zarı zedelenmesi nasıl olur ? sorusu pek çok hastamızdan sıklıkla duyduğumuz bir sorudur? Kızlık zarı zedelenmesi birçok farklı neden yüzünden meydana gelebilmektedir. Jinekolojik muayenelerde en sık dile getirilen zar zedelenmesi sebepleri arasında,

Mastürbasyon

Sürtünme yoluyla ilişkiye girmek

Travma oluşturan kazalar

Mantar enfeksiyonları sebebiyle oluşan kaşınmalar yer almaktadır.

 

Buna benzer oluşumlarda birkaç damla kan gelmesi veya genital bölgelerde ağrı veya yanması bireyleri endişeye sevk etmektedir. Kızlık zarı yırtılması gibi bir durum le karşılaşıldığı konusunda şüphe ve endişelerden kurtulmanın en doğru yolu, hemen en kısa süre içerisinde uzman bir jinekoloğa kızlık zarı muayenesi yaptırmaktır. Kızlık zarı yırtılması veya zedelenmesi belirtilerinin benzerlik taşıması, bireyi kızlık zarı muayenesine zorunlu kılmaktadır. Vajinal bölgeler konusunda uzman olmayan kişilerin fiziki muayene veya görsel kontrollerle ne olduğunu anlaması mümkün değildir.

 

Kızlık Zarı Zedelenmesi Nasıl Tedavi Edilir?

 

Kızlık zarı zedelenmesi oluştuğunda öncelikle bunun yırtılma mı, zedelenme mi olduğu kızlık zarı muayenesiyle tespit edilmelidir. Uzman hekim tarafından yapılan tespit sonrası kızlık zarı zedelenmesi olduğu tespit edildiği takdirde bireyi zor durumda bırakacak ve endişeyi gerektirecek bir sonuç yoktur. Dokunun zedelenmesi hali bir süre sonra ortadan kalkacak ve doku yeniden eski haline dönecektir. Kızlık zarında yırtılma olması halinde ise, oldukça kısa sürede yapılabilen hymenoplasti operasyonuyla kızlık zarının onarılması mümkün olmaktadır.

 

Bu tür cerrahi müdahaleler lokal anestezi altında yaklaşık 20-25 dakika sürmekte, ameliyat sonrası kızlık zarı onarılmaktadır. Herhangi bir ağrı-acı söz konusu olmadan yapılan bu tür ameliyatlar sonrasında kızlık zarı ameliyatı yapıldığı hiçbir şekilde anlaşılamaz. Kızlık zarı onarımından sonraki ilk cinsel birleşmede, ilk kez cinsel ilişki yaşanıyormuş gibi kan gelerek bireyin bu konudaki endişeleri tamamen ortadan kaldırılmaktadır. İsteğe göre kalıcı ve geçici kızlık zarı ameliyatları şeklinde yapılabilen operasyonlar tamamen steril klinik ortamlarda, genital bölge konusunda bilgi ve tecrübeye sahip uzman jinekologlar tarafından yapılmaktadır.

 

Kızlık Zarının Bozulma Belirtileri Nelerdir?

 

Kızlık zarı vajina girişinden yaklaşık 2-3 cm içeride bulunan oldukça hassas bir dokudur. Farklı sebeplere bağlı olarak zedelenmesi veya yırtılma sorunları meydana gelebilir. Kızlık zarı yırtılmaları ile kızlık zarı zedelenmesi belirtileri benzerlikler göstermektedir. Ancak benzerlikler olmakla birlikte ortaya çıkan sonuç açısından farklılıklar söz konusudur. Kızlık zarı yırtılmalarında zar dokusu zarar görerek bütünlüğü bozulmakta iken, kızlık zarı zedelenmesi halinde doku bütünlüğü bozulması yaşanmamakla birlikte bölgede tahrişe bağlı kızarıklıklar oluşur. Kızlık zarı bozulması ilk cinsel deneyim sonrasında meydana geldiği gibi, farklı sebeplere bağlı olarak da yaşanabilmektedir. Kızlık zarının bozulduğu ile ilgili şüphelerin yoğunlaşmasına sebep olan belirtilerdir.

 

Miktarı farklı olabilen kanamalar vajinada batma ve yanma hissi Ağrı hissi Kasıklarda basınç oluşması Leke şeklinde kanamalar İlk cinsel ilişki sonrası iç çamaşırda kan görülmesi Cinsel partnerin penis veya parmağında kan görülmesi kızlık zarının yırtılma belirtileri arasında yer almaktadır.

 

Ancak kanama olması kızlık zarının hemen yırtıldığı anlamına da gelmez. Bu tür şüphelerden kurtulmak için mutlaka bir uzman jinekoloğa giderek kızlık zarı muayenesi yaptırmak gerekir. Muayene sonrası talep edilmesi halinde hemen zar dikimi yapılabilmektedir.

 

Kızlık Zarı Bozulması Nasıl Anlaşılır?

 

Kızlık zarı zedelenmesi, bozulması ya da yırtılmasının birçok nedeni olabilir. Bu konuda kişilerin kesin bir şey söylemesi mümkün değildir. Nasıl yırtıldığı ancak ayrıntılı bir jinekolog muayenesinde ortaya çıkar. Kızlık zarı bozulması nasıl anlaşılır? konusu birçok kişi tarafından yanlış bilinen bir konudur. Konunun doğru anlaşılabilmesi için öncelikle kızlık zarı yapısının iyi bilinmesi gerekir.

 

Kızlık zarı yapısı her kadında farklıdır. Tıpkı dünyadaki her insanın parmak izlerinin farklı olması gibi bir durumdur. En çok görülen türü anüler yani yuvarlak olan türdür. Kızlık zarı vajina iç duvarına yapışık olarak bulunur ve mukoza yapısında bir dokudur. Aslında kızlık zarının yırtılması ya da patlaması gibi durumlar oluşmaz. Bu bilgi tamamen yanlıştır. Kızlık zarı cinsel birleşme sırasında olağandan daha fazla esner ve biz bu durumu yırtılma olarak biliriz. Esneme sırasında bir miktar kan gelir. Bu duruma da bakireliğin bozulması derler ve bu birçok kişinin geleneğinde vardır.

 

Kızlık Zarının Esnemesini Sağlayan Durumlar

 

Kızlık zarı bozulması nasıl anlaşılır? sorusu esneme olarak da yanıtlanabilir. Vajina içerisine sert bir cisim sokulması, vajinaya sert darbelerin gelmesi, özellikle ağır spor aktiviteleri sırasında kızlık zarı esnemesi durumu yaşanabilir. Bazı durumlarda ağır travmalarda da bu durum yaşanabilir. Genelde kızlık zarının yapısına göre cinsel birleşme sırasında penisin vajinaya girmesi ile birlikte kızlık zarı zorlanır ve esner. Esneme sırasında bir miktar kan gelebilir. Gelen kanın miktarı da kadının kızlık zarı yapısına göre farklılık gösterir.

 

Anüler yapıya sahip olan kızlık zarı türünde kan miktarı azdır ve kısa bir süre sonra kesilir. Eğer zar yapısı kalın ise ve zorlamanın şiddeti fazlaysa, kanama durmayabilir. Bazı durumlarda girintili ve çıkıntılı yapıya sahip olan kızlık zarlarında da aşırı kanama meydana gelebilir. Esnek yapıya sahip olan kızlık zarlarında bu durum görülmez. Kanama miktarı yok denecek kadar az olabilir. Zayıf kılcal damarlara sahip olan kızlık zarlarında da durum aynıdır.

 

Kızlık Zarı Esnekse Problem Olur

 

Esnek kızlık zarına sahip olan kişilerde genellikle ilk gece problem olur. Kanama olmadığı için kişinin partneri tarafından durum yanlış değerlendirilebilir. Çünkü halk arasında bakirelik diye bir kavram olduğu için erkek partner kadının daha önceden birisiyle ilişki yaşadığını düşünerek hayal kırıklığına uğrar.

 

Normal yapıdaki kızlık zarlarında esneme tabana kadar ya da çentik şeklinde olabilir. Bu iki durumda da az bir miktar kanama meydana gelir. Çentik oluşması durumu tıbben, kişinin hala bakire olduğunun göstergesidir. Bu durumda pek problem yaşanmaz ve çift arasında çatışma olmaz. Pek çok erkek kızlık zarı hakkında bilinçli olmadığı için kadına karşı farklı suçlamalarda bulunabilir. Bu nedenle kızlık zarı yırtılması hakkında geniş bilgi sahibi olmak gerekir.

 

Dışarıdan bakıldığında kızlık zarının esneyip esnemediği anlaşılamaz. Bu durum ancak uzman bir jinekolog muayenesinde ortaya çıkar. Birçok kişinin yanlış bildiği konulardan bir tanesi de kızlık zarının neden bozulduğudur. Yani uzman bir söyleyebilir, neden bozulduğunu söyleyemez. Çünkü kızlık zarının yırtılma sebebi kişiden kişiye göre farklılık gösterir ve kadın yaşamış olduğu durumları göz önüne alarak bunun kararına varabilir.

 

Kızlık zarının bir kere esneme durumu, ikinci bir kez yaşanmaz. İlk ilişkiden sonra hemen kanama meydana gelmez. Ancak bazı durumlarda penisin vajina duvarlarını aşırı zorlaması sonucunda kanama meydana gelebilir. Kanama miktarı kadından kadına farklılık gösterir, kimisinde bardak dolusu kan gelirken kimisinde damla şeklinde gelir.

 

Kadınlar Genelde Kanamadan Korkuyor

 

Sürtünme yolu ile ilişki yaşayan kadın evlenmeden önce böyle bir durumla karşılaştığında damla şeklinde kan geldiği zaman korkuya kapılmaktadır. Bu durumun anlaşılması ise kişi tarafından mümkün değildir ancak bir jinekolog uzmanına giderek alttan muayene olmak gerekir. Çünkü bazen zorlanmadan dolayı kızlık zarından kan gelebileceği gibi yırtılmadan dolayı da kan gelmiş olabilir ve bu durumda halk arasında ‘’bekâret’’ bozulmuş olur. Bu durumu anlayabilmenin en etkili yolu bir jinekolog uzmanına gitmektir. Orada merak ettiğiniz her şeyi öğrenebilirsiniz.

 

Kızlık zarından gelen kan koyu kırmızı, açık kırmızı, pembe ve kahverengi tonlarında olabilir. Akan kanın rengi de kadından kadına farklılık gösterir. Kızlık zarının şekline göre kanama uzun zaman durmayabilir ve bu çok nadir görülen bir durumdur. Bu kanama oldukça yoğun olur ve böyle bir durumla karşı karşıya kalındığı zaman mutlaka cerrahi bir operasyon gerektirir. Dikiş atılarak akan kan durdurulabilir. Dikiş işlemi yaklaşık 20 dakikalık bir işlemdir ve oldukça kolaydır.

 

Kızlık Zarı Dikimi ve Onarımı

 

Kızlık Zarı Dikimi Ankara ilinde ki kliniğimiz’de kişilerin isteğine bağlı olarak gerçekleştirilir. Daha çok sosyolojik nedenlerden dolayı pek çok kadın onarım işlemi talebi ile kliniğimize başvurmaktadır. Nadir de olsa ailelerin isteği üzerine ya da evli çiftlerin isteği doğrultusunda onarım işlemi gerçekleştirilebilir. Kızlık zarı onarımı için kadın isteği ya da ailenin yazılı izni gerekir. Operasyondan önce izin kağıdı imzalatılır. Kadın 18 yaşından küçükse işlem ailesinin yazılı izni alınarak yapılır.

 

Kızlık zarı onarımı iki yöntemle yapılır. Kalıcı ve geçici kızlık zarı onarımı ülkemizde ve dünyada başarı ile uygulanan yöntemlerdir. Kızlık zarı onarımının yaptırılmasında toplum baskısı etkilidir. Kızlık zarının bekaret ile ilişkilendirilmesi, kişileri operasyonu yaptırmaya zorlar.

 

Flep yönteminde vajina duvarından alınan dokular ile yeni bir kızlık zarı üretilir. Bir anlamda kızlık zarı tamiri yapılmış olunur. Vajina duvarından alınan doku parçaları, vajina duvarının üstüne ve yanına dikilir. Flep yöntemi ile yapılan operasyonlar 10-15 dakika gibi bir sürede tamamlanır. Aynı gün içerisinde kadın günlük işine dönebilir.

 

Hymenoplasti ile onarımı aynı şey değildir. Geçici kızlık zarı onarımı işleminde, daha önceden yırtılan zar dokuları kullanılır. Yırtılan zar dokusu yanlardan ve üstlerden birleştirilir ve dikilir. Genelde evlilik öncesinde yaptırılan bir uygulamadır. Geçici kızlık zarı etki süresi en fazla bir hafta kadardır. Bir haftadan sonra zarın tekrar yırtılma riski oluşabilir. Operasyon sonrasında kadın hafif kanama sorunları yaşayabilir . Ayrıca hafif ağrı ve sızılar da olabilir. Ancak doktor tarafından verilen ağrı kesiciler ile ağrılar dindirilebilir. Ayrıca enfeksiyon riskine karşı antibiyotiklerde kullanılır.Her iki yöntem de başarı ile uygulanır. Operasyon sonrasında kişinin kendisine olan güveni yerine gelir. Ayrıca toplumsal baskıdan da kişi kurtulmuş olur.

 

Kızlık Zarı Onarımında Kullanılan Yöntemler

 

Kızlık Zarı Onarımı operasyonlarında iki yöntem kullanılır. Geçici kızlık zarı tamiri işlemleri genelde evliliğe çok kısa bir süre kala yaptırılabilir. Geçerlilik süresi bir haftadır. Bir haftadan sonra dikişlerin açılma riski vardır.

 

Geçici kızlık zarı tamiri operasyonları genelde 10-15 dakika arası sürer. Doktorun ya da hastanın tercihine göre lokal ya da genel anestezi altında yapılır. Eğer kişinin genel anestezi kullanmaya engeli varda bu durumu önceden doktora bildirmelidir. Eğer operasyona vajina daraltma işlemi de eklenecekse bu süreye bir 20 dakika daha eklemek gerekir.

 

Geçici kızlık zarı dikimi operasyonlarında kişinin yırtılan zar dokusu kullanılır. Zar dokusundan geriye kalanlar bir ya da birkaç noktadan birleştirilerek orta noktada dikilir ve vajina kanalı böylelikle daraltılmış olur. Operasyonda kullanılan dikiş iplikleri özeldir ve bir süre sonra insan dokusu içinde kaybolur.

 

Operasyondan sonra aynı gün içinde kişi taburcu edilebilir. Kişinin bir gün boyunca dinlenmesi tavsiye edilir. Operasyondan sonra bir süre hafif kanama ve sancılar gerçekleşebilir. Ancak bu durum kişiyi rahatsız edecek boyutta değildir. Enfeksiyon riskine göre doktorun kararına göre kişiye antibiyotik verilebilir.

 

Kalıcı zar dikimi operasyonlarında zar dokusunun tutunduğu duvardan yeni dokular kaldırılır ve vajina girişi daraltılır. Flep adı verilen bu dokular bir ya da birkaç yerden kaldırılır ve özel dikiş iplikleri ile dikilir. Bu yöntemin kalıcı olmasının nedeni zar dokusunun iyi bir şekilde taklit edilebilmesidir ve adeta yöntem ile yeni bir zar dokusu elde edilir.

 

Kalıcı yöntemde yaklaşık olarak 15-20 dakika sürer. Genelde bu yöntemde lokal anestezi altında yapılır. Aynı gün kadın taburcu olabilir. Ancak bir gün boyunca kişinin dinlenmesi tavsiye edilir.

 

Dikiş Atılınca Zarar Görülür Mü?

 

Aşırı kanama sonucu vajinaya dikiş atıldığında hiçbir zarar görülmez. Günümüz tıp teknolojisinde atılan dikişler artık estetik özelliğe sahiptir ve bu nedenle kısa sürede kendiliğinden kaynar. Dikişler lokal anestezi altında yapılacağından kadın asla ağrı ve acı hissettirmez. Sadece birkaç saat boyunca oturulması önerilmez ve birkaç gün istirahat etmesi beklenir.

 

Sonrasında kadın rutin hayatına devam edebilir. Bu sebepten dolayı ilk ilişkide çok şiddetli kan görüldüğü zaman vakit kaybetmeden acile gidilmeli ve gereken müdahale yaptırılmalıdır. Aksi takdirde kadın hayati tehlikeye girebilir.

 

Kızlık Zarı Muayenesi ve Dikimi

 

Kızlık zarı muayenesi doğum uzmanı veya jinekolog hekimler tarafından yaklaşık 5 dakika süren bir işlemdir. Muayene sırasında herhangi bir tıbbi araç-gereç kullanılmaz. Hekim vajina büyük dudaklarını çekerek incelemesini yaparak kızlığın bozulup bozulmadığı ile ilgili teşhisini koyar. Sonraki aşamada, kadın kendi isteği ve talebi ile kızlık zarı dikimi yapılabilmektedir.

 

Kızlık zarı kolayca yırtılabildiği gibi, uzman jinekologlara tarafından basit bir işlemle dikilebilmektedir. Kızlık zarının yırtıldığından duyulan şüphe sonrası bir jinekoloğa başvurarak kızlık zarı muayenesi yaptırmak, sorunun çözümü için atılması gereken ilk adımdır. Kızlık zarı onarımlarında zarın ne kadar zaman önce ve neden yırtıldığı önem taşımaz. Her halükarda kızlık zarı dikimi yapılabilmekte, ilk cinsel birleşmede yeniden kan gelmesi sağlanmaktadır.

 

Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır?

 

Hasta talebine göre geçici veya kalıcı olarak iki farklı yöntemle yapılabilen kızlık zarı dikimi ankara ilinde ki muayenehanemizde, basit bir cerrahi müdahaleyle ağrısız-acısız bir şekilde yapılmaktadır. Lokal anestezi altında yapılan operasyonlar yaklaşık 20 dakika gibi kısa bir sürmektedir. Flep yöntemi veya mikrocerrahi ile yapılan kızlık zarı dikimleri kalıcı kızlık zarı onarımıdır. Ameliyat sonrasındaki ilk cinsel ilişkinin ne zaman yapılacağı önem taşımaz. İlk cinsel birleşmede kanama gerçekleşmektedir. Geçici kızlık zarı dikimleri ise, genellikle evlenme aşamasında olan bireyler tarafından tercih edilmektedir. Bu tür kızlık zarı dikimleri evliliğe en az 1 hafta kala yapılmalıdır. Çünkü ilk girilecek cinsel ilişki süresi 1 haftadan fazla ise, kanamanın olmaması muhtemeldir. Kızlık zarı dikimlerinde herhangi bir iz kalması veya dışarıdan bakılınca fark edilmesi söz konusu değildir. Jinekolog muayenelerinde dahi, ameliyat belirtileri görülemez.

Bu gönderiyi paylaş