Kızlık Zarı Zedelenmesi Nasıl Olur?

Kızlık zarı vajina girişini örtmekte olan ince yapılı bir mukozal katlantıdır. Tıp literatüründe ise kızlık zarına hymen adı verilmektedir. Hymen eski yunan mitolojisi kapsamında evlilik tanrısı sayılan Hymenaios’tan gelmektedir.

 

 Kızlık zarının tespit edilmiş olan tek işlevi vajinal girişi kapatarak genital nitelikteki enfeksiyondan ergenlik çağına gelme sürecine kadar çocuğun korunmasını gerçekleştirmektedir. Ergenliğin ardından hormonların etkisi ile vajinanın mevcut pH seviyesinde düşme görülmektedir. Ortaya çıkan asidik ortam sebebiyle enfeksiyon riski de azalmaktadır. Kızlık zarı normal şartlarda ince mukoza yapısında olan bir dokudur ve bu dokunun ortasında ise adet kanının dışarı doğru akmasına yardımcı olan büyüklükte bir delik bulunmaktadır.

 

 Kızlık Zarı Zedelenmesi Nedir?

 

 Serbest kenar üzerindeki mikro travmalara bağlı olarak gelişen hasarlara kızlık zarı zedelenmesi adı verilmektedir. Kızlık zarı zedelenmesi kapsamında tam olarak bir yırtılma görülmemektedir. Kızlık zarı zedelenmesi pek çok sebebe bağlı olabilmektedir.

 

 Kızlık Zarı Zedelenmesinin Belirtileri Nelerdir?

 

 Genel olarak bakıldığında kızlık zarı zedelenmesi yırtılmanın tam bir şekilde gerçekleşmediği küçük kenar travmaları içerisinde görülmektedir. Zedelenme tam olarak bir yırtık olmamaktadır. Serbest kenarda bir girinti biçimindedir. Kızlık zarı vajina içerisine penis, parmak ya da yabancı bir cismin ilerletilmesi ile yırtılabilmektedir. Yırtılma bir ya da birkaç yerden olabilmektedir. Kızlık zarının nereden ya da hangi taraftan zedeleneceği sertlik düzeyine, elastikiyetine, ne türde bir travma aldığına ve uygulanmakta olan kuvvete göre değişiklik göstermektedir.

 

 Kızlık Zarı Zedelenmesi Hangi durumlarda Gerçekleşir?

 

 Genellikle kızlık zarı zedelenmesi çeşitli durumlarda ortaya çıkmaktadır. Bu etkenler ise şu şekilde sıralanmaktadır:

 

-Dikkatsiz bir şekilde mastürbasyon yapılması

 

-Vajinal kanal enfeksiyonlarının mevcut olması

 

-Sürtünme ile gerçekleşen ilişkiler,

 

-Genital bölgeye darbe, düşme ya da çarpma olması,

 

-Bisiklete binmek, motosiklet kullanmak, ata binmek ve benzeri gibi sporlar esansında meydana gelen zedelenmeler,

 

-Karate, tekvando ve benzeri kasık veya bacak bölgesini ilgilendirmekte olan sporlar esnasında görülen zedelenmeler

 

Şeklinde ifade edilmektedir.

 

 Kızlık Zarı Zedelenmesi ile Yırtılması Arasındaki Farklar Nelerdir?

 

 Kızlık zarı zedelenmesi ile kızlık zarı yırtılması arasında çok sayıda fark bulunmaktadır. Bahsedilen farklar ise şu şekilde sıralanmaktadır:

 

Zedelenmede genelde kanama görülmemektedir ancak kızlık zarı yırtılmasında kanama mevcuttur.

 

Zedelenmede bir damla, yırtılmada ise birkaç damla şeklinde kanama görülebilmektedir. Burada miktarlar örnek amaçlıdır.

 

Zedelenmede mevcut kanama devam etmemektedir. Kızlık zarı yırtılmasında ise kanama lekelenme biçiminde yedi gün boyunca sürebilmektedir.

 

Zedelenme esnasında genelde ağrı olmamaktadır. Yırtılma ile birlikte genelde biraz ağrı hissedilmektedir.

 

Zedelenme sonraki ilişki içerisinde kanamaya engel olmamaktadır. Yırtılma sonrasındaki ilişkide kanama olmayabilmektedir.

 

Kızlık zarı zedelenmesi kapsamında dikim veya onarım gerekmemektedir. Yırtılma ile birlikte bozulan kızlık zarı ise onarım gerektirmektedir.

 

Şeklinde zedelenme ile yırtılma arasındaki farklar ifade edilmektedir.

 

 Kızlık Zarı Zedelenmesinde Kanama Nasıl Olur?

 

 Kızlık zarı zedelenmesinde genelde hissedilir seviyede kanama olmamaktadır. Kanama olursa bile bir damla ya da nadiren de olsa birkaç damla seviyesinde görülmektedir. Kanama kendi kendine durmaktadır Günler ya da haftalar boyunca aralıklı bir şekilde devam etmemektedir. Genital bölge travması, mastürbasyon ya da sürtünme ile gerçekleştirilen ilişkilerde bir damla civarında kanama olması zedelenme lehine olan önemli bir belirtiyi ifade etmektedir. Böyle bir durumun olması halinde kanama sebebi kesin zedelenmedir diyebilmek için kızlık zarı kontrolünün yaptırılması gerekmektedir.

 

 Parmak Ne Kadar Girerse Kızlık Zarı Bozulur?

 

 Geniş halka şeklindeki zarlarda kimi zaman iki parmağın bile girmesiyle birlikte kızlık zarı bozulmazken, mikroperfore ya da cribriform zarlarda bir tane parmağın içeri doğru 3 ya da 4 cm kadar ilerlemesi ile beraber kızlık zarı bozulabilmektedir.

Hemen Konuş
Merhaba,,Size Nasıl yardımcı Olabiliriz?