Hymen Nedir

Hymen Nedir

Hymen, kızlık zarının tıp literatüründeki adıdır. Vajina girişinden yaklaşık 1,5-2 cm içeride yer alan ince bir dokudur. İnce bir perde yapısına sahip olan kızlık zarının ortasında yer alan bir delik yer almakta bu delik, adet kanamasında ortaya çıkan kanın dışarı atılabilmesine olanak sağlamaktadır. Kızlık zarında bulunan deliğin şekli ve boyutları kızlık zarının farklı türlerinin belirlenmesinde kullanılır. Her kadında yeri ve yapısı farklı olabilen kızlık zarı, ilişki sonrası kanama miktarı bakımından da farklılıklar oluşmasına sebep olabilmektedir.

 

Kızlık zarının vajina girişine uzaklığı da bireyin kilosuyla da bağlantılıdır. Kilolu bireylerde daha iç kısımlarda yer alan kızlık zarı, zayıf bireylerde girişe daha yakın bir şekilde konumlanmış bulunmaktadır. Yırtılması, zedelenmesi halinde bireyin genel sağlık tablosunda herhangi bir değişiklik oluşturmamakla birlikte, bazı toplumlarda bekâretin simgesi olmasından dolayı oldukça büyük bir öneme sahiptir. Kadın bireylerde namus kavramının simgesi haline getirilmiş bulunan kızlık zarı, bu anlayışa göre ilk cinsel birleşmede kanamalı ve ilk kez bozulmalıdır.

 

Birçok farklı sebebe bağlı olarak zedelenebilen ve yırtılmak suretiyle bütünlüğü bozulan kızlık zarı elle veya görsel muayene ile kontrol edilemez. Bu tür muayeneler uzman jinekologlar tarafından yapılması gereken kızlık zarı muayenesi ile kontrol edilmektedir.

 

Kızlık Zarının Vücut Yapısı İçerisindeki Görevi

 

Yetişkin bireylerde sadece bekâretin simgesi olarak görülen kızlık zarı, küçük yaştaki kız çocuklarının vajinal bölgelerini dışardan girebilmesi muhtemel mikroplara karşı koruma görevi üstlenmektedir. Kızlık zarının doğuştan olmaması halinde küçük yaşlarda olan ve herhangi bir hijyen bilgisine sahip olmayan kız çocuklarının dışardan alabilecekleri mikroplar sebebiyle çok ciddi sorunlar yaşamaları kaçınılmaz olacaktı. Bu tür mikropların karın bölgesine kolayca ulaşabileceği düşünüldüğünde birçok kız çocuğunun ergenlik çağına gelmeden hayatını kaybetmesi yaşanabilecek en muhtemel sonuç olurdu. Bu sebeple kızlık zarı kadınların genital bölgelerini dışarıdan gelecek mikrobik etkilere karşı koruyan bir engel vazifesi görmektedir.

 

Kızlık Zarı Çeşitleri

 

Kızlık zarı oldukça farklı yapılarda görülebilen bir doku parçasıdır. En sık görülen kızlık zarı çeşidi ise, Anüler hymen denilen yarı yuvarlak ve halkalı bir görünüme sahip olan türdür. Kadınların yaklaşık % 70 ila 95’inde bu tür kızlık zarı bulunmaktadır. Bazı kadınlarda ortada yer alan deliğin olağandan daha geniş olması sebebiyle ilişki sırasında kanama meydana gelmez.

 

  • İmperfore Hymen ( deliksiz kızlık zarı)
  • Septalı hymen ( bölmeli kızlık zarı)
  • Kribroform hymen (kalbursu kızlık zarı)
  • Ksentrik hymen ( yarımay kızlık zarı)
  • Dentiküler kızlık zarı ( tırtıklı kızlık zarı)
  • Fimbrial Hymen(tüp görünümlü) kızlık zarlarının en sık rastlanan türleri arasında yer almaktadır.

 

Bazı kızlık zarı türleri zarların kalınlığı ve kenarlarının sert olması sebebiyle ilişki acılı ve ağrılı olabilmekte, bazı hallerde kanama meydana gelmeyebilmektedir. Bu tür elastiki kızlık zarları küçük cerrahi müdahaleler sonucunda düzeltilebilmektedir.

 

Hymen, kızlık zarının tıp literatüründeki adıdır. Vajina girişinden yaklaşık 1,5-2 cm içeride yer alan ince bir dokudur.

Bu gönderiyi paylaş