İlk gece kanama olmamasının nedenleri

İlk gece kanama olmamasının nedenleri 5

Sosyolojik önemi bakımından ilk gece kanama olmaması hem ülkemizde, hem de bazı kültürlerde önem addedilen olgulardan bir tanesidir. Kızlık zarının bekaret kavramı ile ilişkilendirilmesi sonucunda birçok evlilik başlangıcında büyük sorunlar baş gösterir. İlk gece kanama olmamasının nedenleri kaynağı, kızlık zarı hakkında eksik ya da yanlış bilgi sahibi olunmasındandır.

 

İlk gece kanama olmamasının nedenleri, Kızlık Zarı Türleri

Bazı kızlık zarı türleri yapılarından dolayı yırtılsalar bile kanamazlar. Esnek yapıda bulunan kızlık zarları bu duruma örnektir. İlk gece kanama olmamasının nedenleri arasında esnek kızlık zarı da bulunur. Esnek kızlık zarları, penis başının geçebileceğinden daha geniş bir alana sahiptir. İlk cinsel birleşmede yırtılmadığı için de kanama meydana gelmez.

Yuvarlak (anüler) tipte kızlık zarlarında cinsel birleşmeden herhangi bir sorun yaşanmaz. Kanama miktarı olması gerektiği gibidir.

Ara bölmeli kızlık zarı tipinde cinsel birleşme ya hiç olmaz, ya da çok zor gerçekleşir. Genelde zorla cinsel birleşmelerde bu tip kızlık zarlarında aşırı kanama görülür.

Yarım ara bölmeli kızlık zarı tiplerinde de cinsel birleşmede herhangi bir sorun görülmez. Kanama miktarı normal olarak gerçekleşir. Vajina girişinde yer alan vajina duvarının üstünden kızlık zarı ayrı bir doku ile ayrılır. İşlevsel olarak herhangi bir fonksiyonu yoktur.

Yarım ay şeklindeki kızlık zarı türünde de cinsel birleşme son derece ağrılıdır. Eğer zorlama yolu ile cinsel birleşme yaşanmışsa, aşırı kanama ve aşırı ağrı görülebilir. Aynı zamanda bu türde olan kızlık zarlarına sahip olan kadınlarda vajinismus başlangıcı görülebilir.

Elek şeklinde olan kızlık zarı türlerinde de aşırı kanama ve ağrı gözlenebilir. Bu tür kızlık zarı türlerinde vajinismus başlangıcı görülebilir.

İlk gecede bu tür kızlık zarlarında kanama görülebilir. Ancak bazı türlerinde aşırı kanama meydana gelebileceğinden cinsel birleşme tehlikeli bir durum yaratabilir. Bu tür kızlık zarlarının özelliklerinin bilinmesi için önceden uzman bir jinekoloğa muayeneye gidilmelidir.

Bazı kadınlarda nadir de olsa kızlık zarı görülmez. Doğuştan olan bu özellik cinsel birleşmede kanama olmaması durumu ile kendisini gösterir.

Bazı durumlarda penis başı kızlık zarında yalnızca çentik açar ve yırtılma olayı gözlenmez bu yüzden de kanama durumu oluşmayabilir.

Bazı kızlık zarı türleri incel ve zayıf kılcal damarlara sahiptir. Bu tür kızlık zarlarında yırtılma olsa bile ya çok az bir kanama meydana gelir, ya da hiç kanama meydana gelmez. Kanama olsa bile miktarı çok azdır ve çoğu zaman vajina içerisinde kalır, dışarı çıkmaz. Daha sonraki adet dönemlerinde, adet kanı ile birlikte bu kanda dışarı çıkar. Ancak içeride bir süre bekleyen kan miktarı koyu kahverengi bir renk alır. İlk gece kanama olmamasının nedenleri arasında bu durumda sayılabilir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir