Kızlık Zarı Dikimi Haymana

Kızlık Zarı Dikimi Haymana 5

Vajinismus kadınlarda sıklıkla görülen psikolojik hastalıklardan bir tanesidir. %99 psikolojik ve %1 fizyolojik nedenleri bulunur. Kızlık Zarı Dikimi Haymana  yapısı bu durumda etkili olur. Diğer psikolojik nedenler ise küçük yaşlarda bilinçaltında oluşan etkilerdir.

Kızlık zarı ile vajinismus hastalığının yakından ilişkisi vardır. Vajinismus hastalığı öncesinde var olan ve sonradan oluşan olarak iki şekilde değerlendirilebilir. Önceden oluşan vajinismus hastalığının temelinde, kadınlarda küçük yaşlarda bilinçaltında oluşan etkiler söz konusudur.

 

Kızlık Zarının Vajinismus Üzerindeki Etkisi

Sonradan oluşan vajinismus hastalığında ise kızlık zarı yapısı oldukça etkilidir. Kızlık zarı yapısı her kadında farklıdır. Kızlık Zarı Dikimi Haymana türleri arasında vajinismus hastalığına neden olanlar, cinsel birleşme sırasında sorun olan türlerdir.

Kızlık zarı türü kalın kenarlı zarlarda cinsel birleşme ağrılı ve sancılı geçer. Bazı durumlarda cinsel birleşme gerçekleşmez. Çoğu zaman kadın cinsel birleşme sırasında yaşadığı acı nedeniyle istemsiz olarak kendisini aşırı derecede kasar. Bu kasılma pelvik tabanında bulunan kaslarda daha yoğun olarak gerçekleşir. Bir anlamda penisin geçişine izin vermez. Zaten kalın kenarlı kızlık zarı türlerinde aşırı zorlama ya da aniden giriş durumu yaşanırsa, Coit yırtığı denilen ve son derece tehlikeli olan yırtıklar oluşur.

Coit yırtığı vajina duvarının bir kısmı ile birlikte kızlık zarının yırtılmasıdır. Bu durum sonucu aşırı kanama meydana gelir ve acil bir şekilde müdahaleyi gerektiren bir durum oluşur.

Aynı durum girintili kenarlara sahip olan kızlık zarı türleri için de geçerlidir. Çok delikli diyebileceğimiz bir yapıya sahip olan kızlık zarı türlerinde de çoğunlukla Coit yırtıkları meydana gelebilir.

Bu gibi durumlarda acil serviste vajina duvarına dikiş atılarak müdahalede bulunulur.

Kızlık zarı türü cinsel birleşmeye engel teşkil eden kadınların birçoğunda vajinismus hastalığının belirtileri görülür. Cinsellikten soğuma, aşırı kaygı ve korku durumları, istemsiz kasılmalar ve cinsel partnerine yaklaşmama gibi sorunlar meydana gelir. Bütün bu sorunlar her ne kadar fizyolojik nedenler olsa da sonuçları psikolojiktir ve öncelikte fizyolojik engellerin aşılması gerekir.

Genel olarak kalın kenarlı ve girintili bir yapıya sahip olan kızlık zarları, küçük bir operasyonla alınır. Böylelikle fizyolojik engel ortadan kaldırılmış olur. Geriye psikolojik etkilerin giderilmesi kalır.

Psikolojik etkiler, eşlerin de desteği ve uzman bir jinekolog yardımı ile kısa sürede çözülebilir. Günümüzde vajinismus hastalığı çok kısa süren terapilerle ve kişinin terapilerden sonra göstereceği çabalar ile tedavi edilebilir.

Kızlık zarından kaynaklanan vajinismus hastalığının çözümünde eşlerin yaklaşımı da önemlidir. Birçok erkek partner cinsellik hakkında eksik bilgilere sahip olduğundan dolayı, ön sevişme olmadan eşleri ile birlikte olmak isterler. Bu durumda kadın eşinden hem korkar hem de bir anlamda ondan soğur.

Bu durumun giderilmesi için eşlerin doğru bir şekilde bilgilendirilmesi ve bir sonraki cinsel birleşmede doğru tavırlar sergilemesi gerekir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir