Kızlık Zarı Dikimi Kalecik

Kızlık Zarı Dikimi Kalecik 5

Tıp dünyasında son gelişmeler ışığında, kızlık zarı ile birçok bilgi elde edildi. Ancak kızlık zarının fonksiyonu konusunda kesin bir bilgi yoktur. Kızlık Zarı Dikimi Kalecik fonksiyonu hakkında yaygın olan görüş, vajina içerisine yabancı bir cisim girmesini engelleyici işlevi vardır, şeklindedir.

 

Aynı zamanda kızlık zarının enfeksiyonu önleyici fonksiyonu olduğu da yaygın olan görüşler arasındadır.

Kızlık Zarı Türleri

Bütün kızlık zarı türlerinde fonksiyon aynı işler. Kadınlarda kızlık zarının farklı olması doğal bir durumdur. Kızlık Zarı Dikimi Kalecik türleri belli başlı gruplara ayrılır ve parmak izinde olduğu gibi her kadında farklıdır.

Ara bölmeli kızlık zarı türü aynı zamanda Septalı olarak da adlandırılır. Zarın ortasından aşağı doğru uzanan doku, zar yapısını ikiye böler. Genç kızların yaklaşık olarak %5’inde bu tür zar yapısı görülür. Bu tür zar yapısında cinsel birleşme oldukça zordur. Aynı zamanda aşırı kanamaya neden olabilirler. Bu zar yapısı genellikle küçük bir operasyon ile tamamen alınır.

Çok delikli ya da tıpta bilinen adı ile Kribriform zar yapısı çok delikli bir görüntü sergiler. Kadınların yaklaşık olarak %1’inde bu tür bir zar yapısı bulunur. Cinsel birleşme bu zar yapısında imkansızdır. Küçük bir operasyonla alınması gerekir. Eğer cinsel birleşme sırasında ani zorlama varsa aşırı kanama miktarı görülebilir. Bu durumda derhal acile gidilmesi gerekir.

Yarı septalı olarak adlandırılan türde, zarın bulunduğu deliğin ortasında ve zarın devamı olarak bir zar kalıntısı yer alır. Bu zar kalıntısı zar yapısını ortadan ikiye tam anlamı ile bölmez. Cinsel birleşmede bu zar türü bir sorun teşkil etmez.

Diğer Kızlık Zarı Türleri

Tıp dilinde Kresentrik tip zar yapısı yarım ay şeklinde kızlık zarı olarak da isimlendirilebilir. Bu zar türü tıpkı yarım ay şeklini andıracak bir görüntü verir. Deliğin hemen üst tarafında bulunur ve ince bir yapıya sahiptir. Kadınların %20’sinde bu tür zar yapısı görülür. Cinsel birleşme son derece ağrılı ve sancılı bir şekilde olur. Bazı durumlarda cinsel birleşme gerçekleşmez. Bu yüzden bu zar yapısına sahip olan kadınlarda kızlık zarı küçük bir operasyonla alınır.

Labial türü kızlık zarı kalın ve yüksek kenarlıdır. Deliğin ortasını neredeyse tamamen kaplar. Cinsel birleşme bu tür zar yapısında çok zor olur, bazı durumlarda ise imkansızdır. Eğer ani ve sert bir cinsel birleşme yaşanmışsa, aşırı ağrı ve kanama oluşabilir. Bu şekilde ilişki genelde kadının acile kaldırılması ile son bulur.

Anüler tip zar yapısı kadınlarda en çok bulunan türlerden bir tanesidir. İnce, elastik ve düşük kenarlı bir yapıya sahiptir. Cinsel birleşme sırasında rahatça esner ve kolayca yırtılır. Bu yüzden cinsel birleşmede herhangi bir sorun teşkil etmez. Bu zar yapısında çok az kanama ve ağrı gerçekleşir. Dünya üzerindeki kadınların birçoğunda bu zar yapısı bulunur.

Fimbriad türü kızlık zarı yapısı aşırı girintili ve çıkıntılı bir yapıya sahiptir. Bazı türlerinde yüksek kenar ve yoğun kılcal damar ağı bulunur. Bu yapıda olanlarda cinsel birleşme çok zor gerçekleşir. Normal olan türlerinde ise cinsel birleşmede herhangi bir sorun oluşmaz.

İmperfore adı verilen kızlık zarında hiç delik bulunmaz. Kadın ilk adet döneminde kasıklarında ağrı hisseder. Bunun nedeni adet kanının dışarı çıkmak için herhangi bir imkan bulamamasıdır. Bu tür kızlık zarı ancak kadınların ilk adet gördüğü dönemlerde tespit edilir ve Hymenektomi operasyonu ile alınırlar.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir