Kızlık Zarı Nasıl Yırtılır?

Kızlık zarı nasıl yırtılır? Konusunda detaylı bilgiler vereceğimiz bu yazımızda sizler de kızlık zarı ile ilgili merak ettiğiniz her şeye ulaşabilirsiniz. Özellikle ülkemizde kızlık zarı, bekaretin temsili olarak görülür ve bu nedenle pek çok kadın için kızlık zarı oldukça önemli bir konumda yer alır. Ancak kızlık zarı istemeden de olsa bazen yırtılabilir ya da diğer adıyla bozulabilir. Kızlık zarının yırtılması sonrasında ise ortaya çıkan bu durumu düzeltmek için çeşitli dikim yöntemleri uygulanır.

 

Kızlık zarının sadece ilk gecede ya da cinsel birleşmelerde yalnızca yırtıldığı zannedilir. Ancak kızlık zarının birçok yırtılma nedeni bulunur. Kızlık zarı vajinanın 1–1,5 cm içerisinde yer alan ve Mukozal bir yapıya sahip olan ince bir dokudur. Dışarıdan gelebilecek etkilere karşı her ne kadar korunaklı olsa da, sert cisim girmesi ya da kaza durumlarında da yırtılma ihtimali olabilir. Kızlık zarının esnek olması ilk gece sırasında yanlış anlaşılmalara neden olabilir. Ağırlık sporları ya da ekstrem sporlarla uğraşan kadınlarda da Kızlık zarı nasıl yırtılır? görülebilir. Çok sık görülmese de mastürbasyon yapılması, vajinaya sert bir cisim sokulması gibi nedenlerden kaynaklı yırtılmalar da olabilir.Cinsel birleşme sırasında aşırı yırtıklardan kaynaklı kanamalar olabilir. Ön sevişme yapılmadan birleşme sonucunda bu durum ile karşılaşılabilir.

Kızlık Zarı Nedir?

 

Latincede hymen olarak adlandırılan kızlık zarı, vajinanın yaklaşık olarak 1 – 1.5 cm kadar iç kısmında yer alan ve ortasında delik bulunan ince bir zar olarak tanımlanır. Bir organ olmamasının yanında vücut için önemli bir işleve sahip değildir. Sadece ergenlik dönemi sırasında vajinayı dış etkenlere karşı koruduğu bilinmektedir. Çeşitli nedenlere bağlı olarak yırtılabilen kızlık zarı, aynı zamanda farklı yöntemler ile de dikilmektedir. Öncelikle kızlık zarı hangi nedenlere bağlı olarak yırtılabilir? Daha yakından bakalım.

Kızlık Zarının Yırtılma Belirtileri

 

Cinsel birleşme durumları haricinde vajinadan gelen kanamalardan her zaman için şüphelenilmelidir. Kanamanın nedenleri farklı olabilir. Bu nedenler arasında Kızlık zarı nasıl yırtılır? sorusu da karşımıza çıkabilir. Vajinadan gelen kanama, adet kanaması dışında vajina duvarlarının aşınması sonucunda da olabilir.

 

Kesin bulgulara ve nedenlere ancak uzman bir jinekolog muayenesinden sonra ulaşılabilir. Ancak vajinadan gelen kanamanın nedeni kızlık zarı yırtılması ise bu durumun mutlaka tespit edilmesi gerekir.

 

Aşırı ve şiddetli kanamaların birçok nedeni olabilir. Bu nedenlerden bir tanesi, kızlık zarının kalın bir yapıda olmasıdır. Bazı durumlarda ise kızlık zarının girintili ve çıkıntılı olması kanama nedenidir. Sert bir cisim girmesi ya da ağır travmalar sonucunda zar yapısı zedelenir ve bu durum şiddetli kanamaya yol açar. Aşırı kanama görüldüğünde derhal hastaneye gidilmelidir.Vajinada meydana gelen kanama, bekaretin bozulduğunu göstermez.

 

Kızlık zarı genel olarak bakıldığında istemli ve istemsiz olarak yırtılabilir. En bilindik nedenler arasında cinsel ilişkiye girilmesi yer alır, ancak bunun dışında farklı şekillerde de kızlık zarının yırtılması mümkündür.

 

Kızlık Zarının Yırtılma Nedenleri Nelerdir?

 

Kızlık zarı genel olarak bakıldığında istemli ve istemsiz olarak yırtılabilir. En bilindik nedenler arasında cinsel ilişkiye girilmesi yer alır, ancak bunun dışında farklı şekillerde de kızlık zarının yırtılması mümkündür. Kızlık zarının yırtılma nedenleri şu şekilde sıralanabilir;

 

  • Bacakların çok fazla açılmasına ve gerilmesine neden olan sporlar
  • Vajinal bölgenin çok sert ya da kesici bir nesneye çarpması
  • Genital yollardan kullanılan ilaçlar
  • Mastürbasyon esnasında yanlış uygulamalar yapılması
  • Vajinanın şiddetli bir şekilde kaşınması
  • Vajinal bölge üzerinde yapılan bazı operasyonlar
  • Cinsel ilişkiye girilmesi

 

Kızlık zarı, genel olarak girilen cinsel ilişkilerde yırtılır ve ilişki sırasında kanam meydana gelmesi kızlık zarının yırtıldığı anlamına gelir. Bunların dışında diğer şekillerde de kızlık zarının yırtıldığını söylemek mümkündür. Ancak genel olarak kızlık zarı yırtılmaları cinsel ilişki yolu ile gerçekleşir. esnek yapıya sahip olan zarlar dışında tüm kızlık zarları genel olarak girilen ilk cinsel ilişkide bozulur ve kanam meydana gelir.

Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Olur?

 

Kızlık zarının birtakım nedenlere bağlı olarak yırtıldığını söylemiştik. Peki, yırtılan bir kızlık zarı nasıl dikilir ve kalıcı kızlık zarı dikimi mümkün müdür? Bunlara bakalım.

 

Kızlık zarının yırtılması sonrasında tekrar dikilmesi mümkündür. Daha doğrusu dikim aşamasında amaç cinsel ilişkide tekrar kanamanın taklit edilmesidir. Yani kadın ilk cinsel ilişki sırasında nasıl kızlık zarının yırtılmasının ardından kanam yaşıyor ise dikim için gerçekleştirilen operasyonlar sonrasında da aynı kanama ile karşı karşıya kalır. Kızlık zarı dikiminde kullanılan yöntemler ise flep ve mikro cerrahi uygulamaları olarak karşımıza çıkar. Bu yöntemlerden her ikisi de kalıcı kızlık zarı dikimidir. Operasyonlar sonrasında kızlık zarı, ilk cinsel ilişkideki gibi kanar ve tıpkı kızlık zarı bozuluyormuş gibi taklit edilir.

 

Kızlık zarı dikimi operasyonları yaklaşık olarak 25 dakika kadar sürer ve lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Genel olarak kolay ve hızlı operasyonlar olarak karşımıza çıkan kalıcı kızlık zarı dikimi, uzun yıllar kullanılabilen kızlık zarının meydana gelmesine olanak sağlar. Operasyon sonrasında dikilen kızlık zarı, uzun yıllar boyunca yapısını korur. Bu nedenle pek çok kadın çeşitli sebeplere bağlı olarak yırtılan kılık zarını flep ya da mikro cerrahi operasyonlarından biri ile diktirir ve evlenmeleri halinde ilk gece normal kanama yaşar. Eğer si de böyle bir durumla karşılaştığınızda ne yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız, flep ya da mikro cerrahi uygulamaları ile istenen bir kızlık zarına tekrar sahip olabilirsiniz.

 

Cinsel Birleşmeyi Zorlayan Kızlık Zarı Yapıları

 

Anüler tipte olan kızlık zarında cinsel birleşme kolay ve acısız olur. Kanama miktarı da oldukça azdır. Ancak kalın yapıda kızlık zarında cinsel birleşme ağrılı ve acılı olabilir. Vajinaya anî girişler ve aşırı zorlamalar, kanama miktarının artmasındaki nedenlerdendir. Aynı durum, yarım ay ya da girintili yapıya sahip kızlık zarlarında da olabilir.

 

Nadir de olsa, vajina duvarının tahriş olmasından kaynaklı kanamalar da olabilir. Bazı zar türleri cinsel birleşmeyi zorlar ya da imkansız hale getirebilir. Bu tür durumlarda hemen uzman bir jinekolog yardımı alınmalıdır. Kızlık zarı nasıl yırtılır? sorusuna verilebilecek tüm cevaplar bunlardır.

Kızlık zarı, vajina girişinin 1,5-2 cm içerisinde yer alan bir dokudur. Ancak bireyin vücut yapısına ve kilolu oluşuna göre bu mesafenin bazı durumlarda 3-4 cm olabildiği görülmektedir. Kızlık zarının bulunduğu mesafe ile ilgili değişkenliklerin yanı sıra, yapısal değişiklikler de söz konusu olabilmektedir.

 

Septalı kızlık zarı: Septalı Hmen zarın ortasında bulunmakta olan delik ince bir doku parçası tarafından ikiye ayrılmaktadır. Bu tür yapılar küçük bir müdahale ile normale döndürülebilir. Oldukça az rastlanılan bu zar tipine sahip olanlar ağrılı ve kanamalı bir ilişki sonrasında doktora başvurmaktadır. Bu zar tipinde kızlık zarını iki ayrı bölüme ayıran etten köprü bulunmaktadır. Bu köprü cinsel birleşme sırasında kişiye acı verir. Hatta daha sonraki cinsel birliktelik sırasında kanama olması kaçınılmazdır. Regl dönemi genellikle ağrılı geçer. İstenirse küçük bir operasyonla zar alınabilir. diğer bir adıyla bölmeli kızlık zarıdır. Septalı kızlık zarı da nadir görülür. Kızlık zarı ortasında bulunan delik  bir bantla iki ayrı bölüme ayrılmıştır. İlk cinsel birliktelikler şiddetli ağrıya, kanama da eşlik edebilir.

Mikroperfore kızlık zarı: ortasında yer alan deliğin çok küçük oluşu bu tür zarları diğerlerinden ayıran en önemli özelliktir. Bu zara sahip olanlarda adet kanamaları sancılı şekilde gerçekleşmektedir. Cerrahi operasyonla deliğin genişletilmesi durumunda adet ağrıları azalacak ve kanamalar normale dönecektir. Kızlık zarının ortasındaki delik çok ufak olması nedeniyle adet kanaması ağrılıdır.

Kribriform kızlık zarı: süzgeç  ya da daha çok görünümünü andıran bu türdeki kızlık zarlarında zarın orta kısmında iri li küçük delikler mevcuttur.  Kribriform kızlık zarı kızlık zarının orta kısmının süzgece benzer deliksi bir yapıya sahiptir. Kribriform kızlık zarına sahip olan kişiler cinsel ilişkiye girmeleri pek mümkün olmayacağı için, cerrahi bir operasyonla kızlık zarının çıkarılmasını isterler. Bu kızlık zarı türü ise süzgeç görüntüsündedir. Bu kızlık türüne rastlamak oldukça azdır. Yalnız kişide cinsel ilişki esnasında da oldukça ağrılı bir ilişki yaşanmasına neden olabilir. Yine aynı şekilde adet dönemleri de epey bir sancılı geçer. Çoğunlukla cinsel ilişki esnasında zor yırtılır. Bu  zarı sahip olan kişilerin cinsel ilişkiye girememe nedeni ile  doktora gitmeleri kaçınılmazdır. Ayrıca kişilerin ileride herhangi bir sağlık sorunu yaşamaması küçük bir operasyonla  alınması da gerekebilir.

Tırtıklı kızlık zarı: (Dentiküler Hymen Kızlık Zar): yapısal olarak normal olmakla birlikte, kızlık zarının ortasında yer alan deliğin etrafının irili ufaklı tırtıklı dokularla çevrili olduğu bir kızlık zarı türüdür.Ekseriyetle çok az şekilde rastlanan kızlık zarı türü olan dentiküler hymen, normal kızlık zarı gibi olup, uç kısımları tırtıklıdır. Kızlık zarındaki bu tırtıkların içinin boş olması nedeniyle görüntü olarak ilginç bir hal almıştır. İlk cinsel birleşme anı ve regli dönemlerine göre ağrı çok daha azdır. Bu türdeki kızlık zarında kızlık zarı deliğinin kenarlarında küçük dişe benzer tümsekler bulunur. Bu nedenle bu tip himen şekline dentiküler kızlık zarı denir. Kızlık zarı deliği kenarları karışık bir görünüş almıştır. Klinik yönden bir sorun teşkil etmez. Daha çok jinekolojik muayene sırasında rastlantı ile görülür.

Dudak şeklindeki Kızlık Zarı: (Labial Hymen)  Şekil olarak dudağa benzemesi sebebiyle, labial hymen, dudak şeklinde olan kızlık zarı çeşidi olarak da bilinmektedir. Bu tür kızlık zarlarında zarın orta kısmında yukarıdan aşağıya doğru ilerleyen dar bir yarık görünümü mevcuttur. Halkalı türdeki kızlık zarına göre ortada yer alan deliğin yapısı epeyce dardır. Yapısal olarak diğer kızlık zarı türlerine göre çok daha ufaktır. Dudak şeklinde kızlık zarının ortasındaki delik, yarıntı biçiminde ve dikine durumdadır. Zar deliğin sağında ve solunda bulunur. Gene çok az şekilde karşımıza çıkar. Cinsel ilişki ile birlikte büyümesi mümkündür. Hafif şekilde ağrılı cinsel ilişki deneyimi görülebilinir. Cerrahi müdahaleye gerek yoktur. Kızlık zarındaki deliğin çok ufak olmasından dolayı adet dönemleri sancılı geçebilir. Kızlık zarının şekli deliğim yuvarlak değil de uzunlamasına görünümü nedeni ile dudağa benzemektedir. Bu tip himen şekline labial kızlık zarı denir. Bu tip kızlık zarı olanlar ağrılı cinsel ilişki ya da ilişkiye girmekte zorlanma yaşayabilirler. Bu tip şikayetler yaşayan hastalara kızlık zarının müdahale ile genişletilmesi uygulanabilir.

Deliksiz Kızlık Zarı:  İmperfore Hymen vajina girişinin tamamen kızlık zarı ile kapatıldığı bir türdür. Üzerinde hiçbir delik bulunmaması sebebiyle kapalı bir perde görünümüne sahiptir. Yapısal olarak tamamı zardan oluşsa da hiç delik bulunmadığından dolayı adet kanı dışarıya akamayacağından mutlaka cerrahî müdahale ile deliğinin açılması gerekmektedir. Adet kanı dışarı çıkmadığından dolayı ilişki sırasında şiddetli bir ağrıya sebep olu.  Bu tıptaki adı hematocolpos. Olup, zarın, cerrahî müdahale ile  (hymenotomy) kızlık zarı deliğinin açılması gerekir. Doktor muayenesinde doktor tarafından kızlık zarına küçük delikler açılır. Bu deliklerden adet kanı dışarıya akar ve kişi böylece rahatlar. Geçirecekleri operasyon sonrasında girecekleri ilişkilerde bu tür sorunlar  görülebilir. Eğer kızlık zarı tamamıyla alınırsa, o zaman ilk cinsel ilişki esnasında kanama meydana gelmeyecektir. Operasyon sonrası, bu kişiye operasyonun neden yapıldığına dair açıklayıcı bir raporun verilmesi gerekmektedir. Kapalı kızlık zarı daha çok deliksiz kızlık zarı olarak  bilinmektedir.

Kızlık zarı çeşitleri içinde bu neden çok önemli bir yere sahiptir. Adet kanaması esnasında oluşabilen kanı dışarı boşatmadığında kanın içerde birikmesine sebep olmakta, bu durum bireyde sürekli sırt ve karın ağrısının oluşumuna sebep olabilmektedir. Bu türdeki kızlık zarı yapısına sahip genç kızların bir çoğu  hiç adet göremezken kanama dışarı değil  daha çok kızlık zarın arkasında ya da vajina içerisinde birikir. Şiddetli ağrılara sebep olduğundan bir kadın doğum uzmanı tarafından içeride biriken kanın dışarı çıkarılması için cerrahi müdahale gerekebilir.

Bu operasyonla kapalı durumdaki kızlık zarın açılması gerekir. Diğer türlü ise, vajina içerisine giriş ve çıkışlar tamıyla kapalıdır. İmperfore Hymen kızlık zarında herhangi bir delik bulunmamaktadır. Deliksiz tamamen kapalı bir zardır. Kızlık zarının kapalı olmasına bağlı adet kanının içerde birikmesi kişide şiddetli ağrılara neden olabilir. Kızlık zarının tamamen kapalı olduğu bu durum çok nadir rastlanan bir durumdur ve ergenlik dönemine hatat ilk cinsel deneyime kadar pek çok kişi tarafından anlaşılamayabilir Yalnız âdet döneminde kanın dışarı çıkmaması nedeniyle kadında hissedilen şiddetli karın ağrısı ile doktora başvurulduğunda bu durum  ortaya çıkar. Delik olmayan kapalı kızlık zarına ( hymen) sahip, olan kadınlarda fiziksel olarak meydana gelen ilk adet kanaması ile birlikte çoğunlukla baskın şekilde bir ağrı da duyarlar Bazen de bu türdeki kızlık zarlarında, vajinada kan birikimi de olmayabilir. Bu durum muayene sırasında fark edilmemişse kişi bunu ilk âdet dönemi gelinceye kadar bilemez. Belirtisi, genellikle ergenlik döneminde başlar. Deliksiz kızlık zarı teşhisi konulan genç kızlarda daha fazla zaman kaybedilmeden bu duruma çözüm yolu bulunması gerekir.

Hemen Konuş
Merhaba,,Size Nasıl yardımcı Olabiliriz?