Kızlık Zarı Nasıl Yırtılır?

Kızlık zarı nasıl yırtılır? Konusunda detaylı bilgiler vereceğimiz bu yazımızda sizler de kızlık zarı ile ilgili merak ettiğiniz her şeye ulaşabilirsiniz. Özellikle ülkemizde kızlık zarı, bekaretin temsili olarak görülür ve bu nedenle pek çok kadın için kızlık zarı oldukça önemli bir konumda yer alır. Ancak kızlık zarı istemeden de olsa bazen yırtılabilir ya da diğer adıyla bozulabilir. Kızlık zarının yırtılması sonrasında ise ortaya çıkan bu durumu düzeltmek için çeşitli dikim yöntemleri uygulanır.

 

Kızlık zarının sadece ilk gecede ya da cinsel birleşmelerde yalnızca yırtıldığı zannedilir. Ancak kızlık zarının birçok yırtılma nedeni bulunur. Kızlık zarı vajinanın 1–1,5 cm içerisinde yer alan ve Mukozal bir yapıya sahip olan ince bir dokudur. Dışarıdan gelebilecek etkilere karşı her ne kadar korunaklı olsa da, sert cisim girmesi ya da kaza durumlarında da yırtılma ihtimali olabilir. Kızlık zarının esnek olması ilk gece sırasında yanlış anlaşılmalara neden olabilir. Ağırlık sporları ya da ekstrem sporlarla uğraşan kadınlarda da Kızlık zarı nasıl yırtılır? görülebilir. Çok sık görülmese de mastürbasyon yapılması, vajinaya sert bir cisim sokulması gibi nedenlerden kaynaklı yırtılmalar da olabilir.Cinsel birleşme sırasında aşırı yırtıklardan kaynaklı kanamalar olabilir. Ön sevişme yapılmadan birleşme sonucunda bu durum ile karşılaşılabilir.

 

 

Kızlık Zarı Nedir?

 

Latincede hymen olarak adlandırılan kızlık zarı, vajinanın yaklaşık olarak 1 – 1.5 cm kadar iç kısmında yer alan ve ortasında delik bulunan ince bir zar olarak tanımlanır. Bir organ olmamasının yanında vücut için önemli bir işleve sahip değildir. Sadece ergenlik dönemi sırasında vajinayı dış etkenlere karşı koruduğu bilinmektedir. Çeşitli nedenlere bağlı olarak yırtılabilen kızlık zarı, aynı zamanda farklı yöntemler ile de dikilmektedir. Öncelikle kızlık zarı hangi nedenlere bağlı olarak yırtılabilir? Daha yakından bakalım.

 

 

 

 

Kızlık Zarının Yırtılma Belirtileri

 

Cinsel birleşme durumları haricinde vajinadan gelen kanamalardan her zaman için şüphelenilmelidir. Kanamanın nedenleri farklı olabilir. Bu nedenler arasında Kızlık zarı nasıl yırtılır? sorusu da karşımıza çıkabilir. Vajinadan gelen kanama, adet kanaması dışında vajina duvarlarının aşınması sonucunda da olabilir.

 

Kesin bulgulara ve nedenlere ancak uzman bir jinekolog muayenesinden sonra ulaşılabilir. Ancak vajinadan gelen kanamanın nedeni kızlık zarı yırtılması ise bu durumun mutlaka tespit edilmesi gerekir.

 

Aşırı ve şiddetli kanamaların birçok nedeni olabilir. Bu nedenlerden bir tanesi, kızlık zarının kalın bir yapıda olmasıdır. Bazı durumlarda ise kızlık zarının girintili ve çıkıntılı olması kanama nedenidir. Sert bir cisim girmesi ya da ağır travmalar sonucunda zar yapısı zedelenir ve bu durum şiddetli kanamaya yol açar. Aşırı kanama görüldüğünde derhal hastaneye gidilmelidir.Vajinada meydana gelen kanama, bekaretin bozulduğunu göstermez.

 

Kızlık zarı genel olarak bakıldığında istemli ve istemsiz olarak yırtılabilir. En bilindik nedenler arasında cinsel ilişkiye girilmesi yer alır, ancak bunun dışında farklı şekillerde de kızlık zarının yırtılması mümkündür.

 

Kızlık Zarının Yırtılma Nedenleri Nelerdir?

 

Kızlık zarı genel olarak bakıldığında istemli ve istemsiz olarak yırtılabilir. En bilindik nedenler arasında cinsel ilişkiye girilmesi yer alır, ancak bunun dışında farklı şekillerde de kızlık zarının yırtılması mümkündür. Kızlık zarının yırtılma nedenleri şu şekilde sıralanabilir;

 

  • Bacakların çok fazla açılmasına ve gerilmesine neden olan sporlar
  • Vajinal bölgenin çok sert ya da kesici bir nesneye çarpması
  • Genital yollardan kullanılan ilaçlar
  • Mastürbasyon esnasında yanlış uygulamalar yapılması
  • Vajinanın şiddetli bir şekilde kaşınması
  • Vajinal bölge üzerinde yapılan bazı operasyonlar
  • Cinsel ilişkiye girilmesi

 

Kızlık zarı, genel olarak girilen cinsel ilişkilerde yırtılır ve ilişki sırasında kanam meydana gelmesi kızlık zarının yırtıldığı anlamına gelir. Bunların dışında diğer şekillerde de kızlık zarının yırtıldığını söylemek mümkündür. Ancak genel olarak kızlık zarı yırtılmaları cinsel ilişki yolu ile gerçekleşir. esnek yapıya sahip olan zarlar dışında tüm kızlık zarları genel olarak girilen ilk cinsel ilişkide bozulur ve kanam meydana gelir.

 

 

kizlik zari nasil yirtilir 2 - Kızlık Zarı Nasıl Yırtılır?

 

Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Olur?

 

Kızlık zarının birtakım nedenlere bağlı olarak yırtıldığını söylemiştik. Peki, yırtılan bir kızlık zarı nasıl dikilir ve kalıcı kızlık zarı dikimi mümkün müdür? Bunlara bakalım.

 

Kızlık zarının yırtılması sonrasında tekrar dikilmesi mümkündür. Daha doğrusu dikim aşamasında amaç cinsel ilişkide tekrar kanamanın taklit edilmesidir. Yani kadın ilk cinsel ilişki sırasında nasıl kızlık zarının yırtılmasının ardından kanam yaşıyor ise dikim için gerçekleştirilen operasyonlar sonrasında da aynı kanama ile karşı karşıya kalır. Kızlık zarı dikiminde kullanılan yöntemler ise flep ve mikro cerrahi uygulamaları olarak karşımıza çıkar. Bu yöntemlerden her ikisi de kalıcı kızlık zarı dikimidir. Operasyonlar sonrasında kızlık zarı, ilk cinsel ilişkideki gibi kanar ve tıpkı kızlık zarı bozuluyormuş gibi taklit edilir.

 

Kızlık zarı dikimi operasyonları yaklaşık olarak 25 dakika kadar sürer ve lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Genel olarak kolay ve hızlı operasyonlar olarak karşımıza çıkan kalıcı kızlık zarı dikimi, uzun yıllar kullanılabilen kızlık zarının meydana gelmesine olanak sağlar. Operasyon sonrasında dikilen kızlık zarı, uzun yıllar boyunca yapısını korur. Bu nedenle pek çok kadın çeşitli sebeplere bağlı olarak yırtılan kılık zarını flep ya da mikro cerrahi operasyonlarından biri ile diktirir ve evlenmeleri halinde ilk gece normal kanama yaşar. Eğer si de böyle bir durumla karşılaştığınızda ne yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız, flep ya da mikro cerrahi uygulamaları ile istenen bir kızlık zarına tekrar sahip olabilirsiniz.

 

Cinsel Birleşmeyi Zorlayan Kızlık Zarı Yapıları

 

Anüler tipte olan kızlık zarında cinsel birleşme kolay ve acısız olur. Kanama miktarı da oldukça azdır. Ancak kalın yapıda kızlık zarında cinsel birleşme ağrılı ve acılı olabilir. Vajinaya anî girişler ve aşırı zorlamalar, kanama miktarının artmasındaki nedenlerdendir. Aynı durum, yarım ay ya da girintili yapıya sahip kızlık zarlarında da olabilir.

 

Nadir de olsa, vajina duvarının tahriş olmasından kaynaklı kanamalar da olabilir. Bazı zar türleri cinsel birleşmeyi zorlar ya da imkansız hale getirebilir. Bu tür durumlarda hemen uzman bir jinekolog yardımı alınmalıdır. Kızlık zarı nasıl yırtılır? sorusuna verilebilecek tüm cevaplar bunlardır.

 

 

MUTLAKA OKUMALISIN! Kızlık Zarı Bozulması

 

Bu gönderiyi paylaş