Kızlık Zarı Tamiri

Kızlık Zarı Tamiri 4

Ülkemizde ve dünya genelinde uygulanan iki tür kızlık zarı tamiri yöntemi vardır. Kalıcı ve geçici kızlık zarı tamiri farklı yöntemlerle uygulanır. Genel olarak yaptırılma amaçları aynıdır. Son zamanlarda lazer teknolojisi, kızlık zarı tamirinde kullanılmaya başlandı. Tüm bu yöntemlerin amacı, cinsel birleşme sırasında kan gelmesini sağlamaktır. Sosyolojik nedenlerden dolayı kızlık zarı tamiri önemli bir konu olarak karşımıza çıkar.

 

Bekaretin kızlık zarı ile ilişkilendirilmesi ve cinsel birleşme sırasında kan gelememesi durumu, kadınlar açısından önemli sorunlara yol açar. Oysaki sorunların kaynağında, kızlık zarı yapısının bilinmemesi ve toplumda yanlış bilgilerin yaygın olarak kullanılması yatar. Yakın bir zamana kadar kızlık zarının tüm kadınlarda aynı yapıda olduğu sanılıyordu. Cinsel birleşme sırasında kan gelmemesi durumu, kadınların öncesinde cinsel ilişki yaşadığı kanısını uyandırıyordu.

Günümüzde artık biliyoruz ki kızlık zarı yapısı her kadında farklıdır. Tıpkı her insanda el ve ayak parmak izlerinin farklı olması gibi. Bazı kadınlarda zar yapısı esnektir ya da doğal çentiklere sahiptir. İlk cinsel birleşmede kan gelmemesinin nedeni, kızlık zarının esnek ve doğal çentik yapısına sahip olmasındandır. Bu durumda ilk cinsel birleşmede kan gelmemesi durumunun kadının öncesinde cinsel birleşme yaşadığı anlamına gelmediği anlaşılabilir. Yine de birçok kadın kızlık zarı tamiri işlemini yaptırarak, öz güvenini yeninden kazanıyor ve psikolojik olarak rahatlayabiliyor.

Kızlık Zarı Tamiri Yaptırılmasının Nedenleri

Genel olarak toplumdan alınması olası tepkilerden dolayı zar tamiri yaptırılabiliyor. En çok da kadınların ailelerinden duydukları koku nedeniyle bu işlem tercih ediliyor. Sosyolojik nedenlere bağlı olarak en çok geçici kızlık zarı yaptırılıyor denilebilir. kızlık zarı tamiri kalıcı olarak yaptırılmasının nedeni, zaman evlenmiş ve ilk cinsel birleşmesini gerçekleştirmiş evli çiftlerin tercihi olarak karşımıza çıkıyor. Çiftler ilk heyecanlarını yeniden yaşama için kalıcı zar dikimi işlemini yaptırabiliyor.

Kalıcı kızlık zarı dikimi Flep yöntemi ile başarılı bir şekilde yapılabiliyor. Bu yöntemden sonra yıllar geçse bile kızlık zarı zarar görmüyor. Yöntemde lokal ya da genel anestezi kullanılıyor. Vajina duvarından alınan dokular yardımı ile yapılan Flep yönteminde yeni bir kızlık zarı oluşturuluyor diyebiliriz. Operasyon sonrasında kişi günlük yaşantısına dönebiliyor. Ancak kişinin operasyondan bir hafta sonrasına kadar ağır aktivitelerden uzak kalması gerekiyor. Geçici kızlık zarı tamiri, cinsel birleşmeden ya da evlenmeden 2-3 gün öncesinde yaptırılıyor. Operasyondan en geç bir hafta sonrasına kadar cinsel birleşmenin gerçekleşmesi gerekiyor.

Bu gönderiyi paylaş