Kızlık Zarı Vajinanın Tam Olarak Neresindedir?

kizlik zari dikimi 3 - Kızlık Zarı Vajinanın Tam Olarak Neresindedir?

Kızlık zarı vajinanın tam olarak neresindedir? bu soru genel olarak çok sorulan sorulardandır. Kızlık zarının tam olarak nerede olduğu hep tartışılır, hatta birçok genç bayan bacak ağrısını ayna tutarak görmeye çalışır, ama kadın dış genital organlarının karmaşık yapısı oradaki oluşumlar içinde hangisinin kızlık zarı olduğunu kestirmelerine engel olur, kızlık zarının nerede olduğunu anlamak için genellikle telefon edip hocam kızlık zarı nerededir, nasıl görebilirim gibi sorularla sıklıkla karşılaşıyoruz. 

Kızlık zarı vajinanın, giriş alanında küçük dudaklar arasında bulunan bölgedir. Yaklaşık 1 ya da 2 cm iç kısımlarda bulunmaktadır. 3-4 cm kalınlığında mukoza yapısında ağ içi dokusu gibidir. Kıvrıntı şeklinde görebileceğini gibi rengi ve yapısı küçük dudakların benzerindedir. Kadınlara göre farklı şekillerde gözlemlenebilir. İnce, kalın, yapı türü ve esnekliği her kadında aynı değildir. Bundan ötürü yapılacak işlem ve izlenecek yol her kadın için farklılık gösterebilir.

Kızlık zarı görünür özellikle sürtünme şeklinde sevişmelerden gerek kadın, gerekse erkek kasık bölgelerini birbirine ittiklerinden kızlık zarı daha ön plana çıkar ve sürtünme şeklindeki cinsel temaslarda kızlık zarı bozulabilir.

Kızlık zarı yani Latince adıyla himen, dış genital bölgeden yaklaşık birbuçuk santim içeride olan bir yapıdır. Cilt dokusuyla kaplı olan dış genital bölgenin hemen devamında vajina vardır ve vajinanın diğer bölümünü de rahim ağzı ve rahim oluşturur. Kızlık zarı ise, dış genital bölgenin girişine yakın bir yerdedir. Bu nedenle doktor muayenesinde dış dudaklar aralandığı zaman, doktorun kızlık zarını hemen görmesi mümkün olur. Yani çoğu kadının sandığı gibi, kızlık zarı çok derinlerde değildir. Vulva adı verilen dış genital bölgenin girişinde yer alır.

Kızlık zarı şekli nasıldır?

Kızlık zarı şekli her kadında ve yaşlarda farklılık göstermektedir. Yaşlı ve olgun insanların genelde kızlık zarları önceden bozulması sebebiyle onlarda fazla görülmez fakat genç ve yetişkin kızlarda sıklıkla yaşanılan problemdir. Kızlık zarı on farklı şekilde görülebilir. Şekillerinin değişme olasılığı vardır. Mastürbasyon yapan, cinsel ilişkiye giren ve kendiliğinden bozulma olasılığı olan zar tipleridir.

Yuvarlak hymen (yuvarlar kızlık zarı), septat hymen (ara bölmeli kızlık zarı), subseptat hymen (yarım bölmeli kızlık zarı), cressent hymen (yarımay şeklinde kızlık zarı), cribriform hymen (elek şeklinde kızlık zarı), dentiküler hymen (dentiküler kızlık zarı), fimbrialı hymen (fallop tipi kızlık zarı), labial hymen (dudak şeklinde kızlık zarı) ve imperfore hymen (deliksiz kızlık zarı) olarak farklı zar şekilleri kadınlarda bulunmaktadır.

Kızlık zarı kolay yırtılır mı?

Kızlık zarı, vajinanın içine alınan sert cisim ya da mastürbasyon yaparken parmak ile  ileriye doğru uygulayacağınız baskı ile yırtılır. En kolay yırtılma sebepleri ise cinsel ilişkide penisin sonuna kadar ilerlemesi ve mastürbasyon yaparken penis boyutunda cisimler kullanılması sonucu gerçekleşir. Unutmamalısınız ki bu alanda yaşadığınız soru ve sorunlarda yalnız ve çaresiz değilsiniz. Kızlık Zarı Dikimi Ankara olarak gerek sosyal medya hesaplarımız üzerinden gerekse kliniğimiz aracılığıyla bizden her zaman destek alabilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir