300-320 exam detail 2V0 dumps 300-206 senss pdf 70-347 exam questions 98-379 exam guide

Kızlık Zarı Blog

Kızlık zarının türleri

Kızlık zarı yapısı parmak izlerinde olduğu gibi her kadına ayrıdır. Kızlık zarının türleri yapısının farklı olmasının hiçbir sakıncası yoktur. Tıbben de bu durum tamamen doğaldır. Henüz kızlık zarının işlevi tıp dünyasında hala açıklığa kavuşturulmadı. Ancak büyük bir çoğunluğun görüşü, vajina içerisine yabancı cisimlerin girmesini engellemek olarak açıklanır.

 

Kızlık Zarının Türleri, Zar Türleri Hakkında

Dünya üzerinde tespit edilmiş yedi tür kızlık zarı yapısı bulunur. Nadirde olsa kızlık zarının olmadığı durumlarla da karşılaşılabilir. Kızlık zarı deliğinin olmadığı durumlarda zaman içerisinde gözlenebilir. Kızlık zarının türleri arasında şiddetli kanamaya sebep olanlarda bulunabilir.

Septalı kızlık zarı türünde zarın orta yerinden geçen bir doku bulunur. Cinsel birleşmeye engel olan bu durum sonucunda şiddetli kanamalar meydana gelebilir. Çoğu durumda bu yapıda kızlık zarına sahip olan kadınlarda vajinismus hastalığı görülebilir.

Aynı durum çok delikli kızlık zarlarında da yaşanır. Kalbur şeklinde bir görüntüsü vardır ve cinsel birleşme bu yapıya sahip olan zar türlerinde çok zor gerçekleşir. Çoğu zaman cinsel birleşme gerçekleşmeyebilir. Operasyonla alınması gereken kızlık zarı türlerindendir. Genelde kadınların %1’inde görülür.

Yarı septalı kızlık zarı türünde, zarın ortasında küçük bir doku bulunur. Vajina duvarının hemen üstünde yer alır ve cinsel birleşmeye engel teşkil etmez. Çoğu zaman kadınlar tarafından fark edilmez. Ancak bazı kadınlar bu dokuyu hissedebilir.

Kresentrik yapıda olan kızlık zarı yarım ay şeklindedir ve ülkemizde bu isimle anılır. Bu yapıda olan kızlık zarı türü kadınların %20’sinde görülür. Cinsel birleşme bu yapıda zar dokusuna sahip olan kadınlarda oldukça ağrılı ve sancılı bir şekilde geçer. Küçük bir operasyonla bu tip kızlık zarı çıkarılır. Ancak cinsel birleşme gerçekleşmişse vajinismus hastalığına neden olur.

Labial türü kızlık zarı kalın ve yüksek kenarlıdır. Ortasındaki boşluk neredeyse kapalıdır ve yüksek oranda ince kılcal damarlar bulunur. Cinsel birleşme zor ve sancılı geçer. Çoğunlukla küçük bir operasyonla bu tip kızlık zarı alınır. Eğer cinsel birleşme yaşanmış ve zar yırtılmışsa şiddetli kanama ve ağrı görülmesi muhtemeldir. Böyle bir durumda derhal doktora gidilmelidir.

Esnek yapıya sahip kızlık zarı nadir olarak görülür ve çoğu durumda yırtılmaz. Cinsel birleşme sırasında da yırtılmayan esnek kızlık zarı doğum ya da kürtaj işlemleri sırasında yırtılabilir. Cinsel birleşmeye engel olacak bir durum sergilemez.

Bu gönderiyi paylaş