kızlık zarı dikim

Kızlık zarına hymen adı da verilmektedir. Vajina girişine 1 ya da 2 cm mesafede yer alan, 1ile 3 milimetre kalınlığında ve 2 ya da 3 santimetre çapında olan bir zardır. Ortasında 10 ile 15 milimetrelik çapta olan bir delik mevcuttur. Kızlık zarının rengi ağız içi dokusuna benzemektedir. Zayıf miktarlarda kılcal damar bulundurmaktadır. Kızlık zarındaki sinir ağı zayıftır. Ergenlik çağında kızlık zarı elastik bir yapı kazanmaktadır. Kızlık zarı dikimi ameliyatları da kızlık zarının yer aldığı bu anatomik kısma yapılmaktadır.

 Kızlık Zarı Nedir?

 Kızlık zarı iç yüzeyi mukoza adı verilen ağız içi yapısına benzemekte olan bir yapıdadır. Vajinanın giriş bölümünden yaklaşık 1 ile 1,5 cm içerde yer almaktadır. Esas olarak vajinanın gelişimi esnasında meydana gelmiş bir deri kıvrımıdır. Vajina girişini bütünüyle kapatmamaktadır çünkü orta bölümünde vajinal salgıların ve aynı zamanda adet kanının dışarı doğru akmasını sağlamakta olan açıklık bulunmaktadır. Bilinen işlevsel olan bir fonksiyonu ise yoktur.

 Kızlık Zarı Neye Benzer?

Kızlık zarı 2 ya da 3 cm çaplı halka ya da çembere benzemekte olan bir vajina parçasını oluşturmaktadır. İlişki esnasında vajina girişi içerisine penisin girmesi ile beraber gerginliği artarak yırtılabilmektedir. Kızlık zarı yırtılması en çok saat yönü itibari ile 5 ile 7 yönü arasında olmaktadır çünkü bu alanlar penis girişi esnasında en fazla gerilime maruz kalmaktadır. Cinsel ilişki dışında çarpma, mastürbasyon, düşme sonrası diğer kesimler ile de kızlık zarı yırtılması görülebilmektedir.

 Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır?

 Genel olarak kızlık zarı dikim işlemi, ‘bekâret tamiri’ olarak da ifade edilmekte olan cerrahi bir operasyondur. Cerrahi operasyonlarda gerçekleştirilen işlem vajina içerisine uygulanmakta olan değişik cerrahi teknikler ile ilk cinsel birleşme durumunun taklit edilmesi, bir diğer deyiş ile kanamanın az ya da çok gelmesinin sağlanması işlemini ifade etmektedir. Bu sebeple kızlık zarı dikim işlemi geçirmiş bir birey bir jinekolog tarafından jinekolojik nitelikteki bir muayeneden geçerse daha önce bu türdeki bir operasyonu geçirmiş olduğu anlaşılabilmektedir. Jinekolog dışında herhangi bir kişi bu operasyonun geçirilip geçirilmediğini anlayamaz.

 Kızlık Zarı Dikimi Ne Şekilde Yapılır?

 Kızlık zarı dikimi ya da tamiri en sıklıkla iki şekilde gerçekleştirilmektedir; uzun süreli olan (kalıcı dikim) ve kısa süreli olan onarımlar (geçici dikim) şeklinde ifade edilmektedir. Uzun süreli onarımlar şu anda evlilik düşüncesi olmayan ya da çok uzun bir sürenin ardından evliliği düşünecek olan bireylerde yapılmaktadır. Kısa süreli olan kızlık zarı dikim işlemi ise evliliği ya da cinselliği en çok 1 hafta içerisinde gerçekleşecek bireylere uygulanmaktadır. Kısa ve uzun vadeli kızlık zarı onarımlarında uygulanılmakta olan teknikler birbirinden bütünüyle farklı olmaktadır. Uzun vadeli olan kızlık zarı onarımları esasen flep operasyonları, mikro cerrahi ile birlikte primer onarım veya vajina daraltma ile primer onarım biçimlerinde olabilmektedir.

 Kızlık Zarı Dikildiği Belli Olur mu?

 Kızlık zarı dikimi herhangi bir iz bırakmamaktadır. Bununla birlikte herhangi bir tahlil içerisinde ya da ultrasonda çıkmamaktadır. Doğum durumunda da belli olmamaktadır. Bunun dışında işlemin ardından ilk ilişkiye girmeden önce yapılmış bir jinekolojik muayenesinde deneyimli bir doktor bunu anlamaktadır. İlişkiye girilen kişi bu durumu anlamamaktadır.

 Kızlık Zarı Kanaması Nasıl Durur?

 Kızlık zarı kanamasının az olduğu durumlarda kendiliğinden durmaktadır. Herhangi bir müdahaleye gerek kalmadan kısa bir süre içerisinde durmaktadır. Ancak yoğun bir kanamanın olması halinde kendi kendine durmayabilmektedir. Vajinal tampon veya dikiş atılması gerekebilmektedir.

Leave a Comment

Hemen Konuş
Merhaba,,Size Nasıl yardımcı Olabiliriz?