Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi 4

 

Kızlık zarı dikimi uygulaması kadın doğum uzmanları ile uzman jinekologlar tarafından yapılan bir uygulamadır. Yapılan bu uygulama kalıcı bir etkiye sahiptir. Uygulama sırasında kullanılan teknik flep tekniğidir.  Son dönemlerde teknolojinin de ilerlemesi ile birlikte flep tekniği aynı zamanda lazer teknolojisi ile de birleştirilmiştir. Bu şekilde uygulanan yöntem sayesinde daha kesin çözümler ve daha hızlı uygulanan bir uygulama haline gelmiştir. Son dönemlerde ortaya çıkan lazer ve flep yöntemi ile kızlık zarı dikimi uygulaması, ülkemizde ve hatta dünyada en çok kullanılan yöntem olmuştur.

Etkileri kalıcı olan bir yöntemdir. En bilinen uygulama türü Flep yöntemidir. Son zamanlarda Flep yöntemi ile lazer teknolojisi birleştirilmiş, ortaya daha hızlı ve daha iyi sonuçlar veren yepyeni bir yöntem çıkmıştır. Lazer ve Flep yöntemi, ülkemizde ve dünyada en çok uygulanan ve yaygın olan yöntemlerdendir. Flep yöntemi mikrocerrahi ile yapılır. Yöntemde lazer teknolojisi kullanılması, dikiş atılmasına gerek kalmamasını sağlar. Kalıcı kızlık zarı dikimi Flep yöntemi, birçok kişinin memnun kaldığı bir yöntemdir.

 

Uygulama, kadın doğum uzmanları ve uzman jinekologlar tarafından yapılır. Yöntemde kullanılan Flep, bir tr doku kaydırma işlemidir. Vajina duvarının arka kısmından alınan dokular, kızlık zarının bulunduğu yere dikilir bir anlamda yeni bir kızlık zarı oluşturulur.

Vajina duvarından alınan yeni dokular, vajina duvarının üstünden başlanarak dikilir. Bir tür asılma işlemi yapılmış olur. Aynı doku, vajinanın yan duvarlarına da tutturulur. Bir anlamda vajinadan alınan parça, tıpkı bir perde gibi vajina duvarlarına gerilir. Amaç cinsel birleşme sırasında kanamanın gerçekleşmesidir. Bu yöntemle kanama bir anlamda taklit edilmiş olunur.

Operasyon, lokal ya da genel anestezi altında yapılır. Genel anestezi, kişide ameliyat korkusu varsa tercih edilir. Eğer operasyonun genel anestezi altında yapılması kararlaştırılmışsa, kişinin en az 6 saat öncesinden aç ve susuz kalması gerekir. Operasyon 10-15 dakika gibi bir zamanda biter. Eğer vajina daraltma operasyonu ile birlikte yapılacaksa süreye 20 dakika daha ilave edilir.

Operasyonun herhangi bir riski yoktur. Ancak, uzman jinekolog ve kadın doğum uzmanı tarafından gerçekleştirilmesi gerekir. Uzman jinekolog ve kadın doğum uzmanının tecrübeli olması ve daha önce bu tür operasyonları birçok defa yapmış olması önemlidir.

Operasyon steril bir ortamda gerçekleştirilir. Bu yüzden enfeksiyon riski bulunmaz. Uzman jinekolog ve kadın doğum uzmanları, hasta mahremiyetine önem verirler.

Flep Yöntemi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Flep tekniği; vücudun bir bölgesindeki canlı doku ve kan dolaşımına sahip olan dokuyu oradan alarak, vücutta kan dolaşımının durduğu başka bir bölgeye götürme işlemidir. Yani vücut üzerinde doku eksikliği olan bir bölgeye, canlı doku taşınarak tekrar hasar gören bölgenin canlı hale getirilmeye çalışılmasıdır. Bir diğer değişle kendi canlı dokusuna sahip olan hücrenin, canlılığını kaybeden dokunun yerine geçerek o bölgeyi tekrar aktif hale getirmesi işlemidir. Peki, flep tekniği nasıl uygulanır? Öncelikle flep yöntemi ile kızlık zarı dikimi, kişiler tarafından daha çok tercih edilen ve memnun kalınan bir yöntemdir. Flep yöntemini kısaca ve en açıklayıcı şekilde anlatılacak olursa; doku kaydırma işlemine verilen isimdir. Bu yöntem ile vajinanın arka duvarından yeni ve canlı dokular alınması ile başlar. Alınan yeni dokular kızlık zarının olması gerektiği bölgeye dikilir. Bu şekilde doku transferi yapılarak kızlık zarının dikim işlemi gerçekleştirilmiş olur.

Flep Yöntemi İle Kızlık Zarı Dikimi Aşamaları Nelerdir?

Öncelikle vajinanın arka duvarından canlı dokular alınır. Bu şekilde alınan yeni dokular vajina duvarının üst kısmından başlamak kaydı ile dikilmeye başlanır. Vajinanın arka duvarından alınan yeni doku aynı zamanda vajinanın yan duvarlarına da tutturularak uyum sağlaması gerçekleştirilir. Yani şöyle söylemek daha doğru olacaktır ki; vajinanın bir bölümünden alınan ve canlı olan doku, yine vajinanın bir başka bölgesine dikilerek gerilmiş olur. Alınan canlı doku artık kızlık zarı görevi görmeye başlar. Uygulanan kızlık zarı dikimindeki asıl amaç cinsel birleşme sırasında vajinadan kan gelmesini sağlamaktır. Flep yöntemi ile vajinaya dikilen doku artık o bölgede canlı bir şekilde kan dolaşımının gerçekleşmesini sağladığı için gerekli olan kanama gerçekleşecektir. Kızlık zarı dikimi uygulaması kişinin tercihine göre lokal anestezi yada genel anestezi ile yapılabilir. Eğer kişide ameliyat korkusu ve benzeri durumlar var ise çoğunlukla genel anestezi tercih edilir.

Kızlık Zarı Dikimi Operasyonları

Kızlık zarı dikimi operasyonu, her cerrahi işlemde olduğu gibi doktorun hastası ile görüşmesi sonucunda genel anestezi veya lokal anesteziden hangisi olacağına karar verilmesi ile başlar. Kişinin herhangi bir sebepten dolayı genel anestezi ile operasyonu tercih etmesi ya da doktorun genel anestezi önermesi halinde, kişinin dikkat etmesi gereken bazı konular bulunur. Öncelikle kişi genel anestezi saatinden en az 6 saat öncesinde bir şeyler yiyip içmemelidir. Yani 6 saatlik bir açlık gereklidir ki her operasyonda aynı işlem uygulanır. Flep yöntemi ile kızlık zarı dikimi işlemi uygulanacak ise operasyon 10 ila 15 dakika arasında sürmektedir. Eğer operasyon sırasında canına daraltılması işlemi de uygulanacaksa toplam olarak 20 ila 25 dakika arasında bir zaman dilimi yeterli olur. Kızlık zarı dikimi uygulamasını kişi dışında kimse anlamaz. Yani dışarıdan fark edilmez. Kızlık zarı dikimi uygulamasının sağlık açısından herhangi bir riski de bulunmuyor.

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi Sonrası…

Kalıcı kızlık zarı dikimi  kesinlikle dışarıdan anlaşılamaz. Uzman bir jinekolog muayenesinde belli olacak bir durumdur.Operasyondan sonra ilk gün dinlenilmesi gerekir. İlk gün uzun süre ayakta durulmaması gerekir. İlk haftalarda ise ağır kaldırmak ya da ağır aktivitelerde bulunmak riskli olabilir. Operasyondan sonra aynı gün içinde kişi günlük yaşantısına dönebilir. Doktorun verdiği antibiyotikler ve ağrı kesiciler düzenli olarak kullanılmalıdır.

İlk haftalarda havuza ya da denize girilmesi riskli olabilir. Operasyondan bir hafta sonra doktor kontrolüne gelinmesi gerekir. Ayrıca bir hafta boyunca Vajen bölgesinin kuru tutulması gerekir. Doktor tarafından pansuman yapılabileceği gibi doktorun tarif ettiği gibi kişi kendisi de evde pansuman yapabilir.

Bu gönderiyi paylaş