Kızlık Zarı Dikimi

kizlik zari dikimi 1024x681 - Kızlık Zarı Dikimi

Kızlık Zarı Dikimi

Kızlık zarı dikimi pek çok kadının farklı zamanlarda ihtiyaç duyduğu operasyonlardan biri olarak karşımıza çıkar. Genel olarak kolay ve hızlı bir estetik operasyon olma özelliği taşıyan kızlık zarı dikimi, vajina bölgesinde yapılan estetik operasyonlar arasında yer alır. Cinsel ilişkiye girilmesi ya da genital bölgeye alınan şiddetli darbeler kızlık zarının bozulmasına neden olur. Bunun sonucunda ise kadınlar, evlenmeden önce kızlık zarı dikimi operasyonu yaptırmayı tercih eder. Toplumumuzda bekaret her erkek ve kadın için farklı bir öneme sahiptir. Bu yüzden pek çok kadın evlenmeden önce yaşadığı cinsel ilişkilerde kızlık zarının bozulması gibi durumlar ile karşı karşıya kaldığı için gerek çevresinden gerekse de eşinden çekince duyması nedeniyle kızlık zarını diktirdikten sonra evlenmeyi tercih eder. Toplumumuzda buna benzer birçok örnekle karşılaşmak mümkündür.

Kızlık zarı dikimi günümüzde pek çok hastanede ve klinikte yapılabilen basit ve bir o kadar da başarı oranı yüksek bir estetik operasyondur. Uzman jinekologlar tarafından gerçekleştirilen kızlık zarı dikimi operasyonları ile istenen sonuçlar elde etmek her zaman için mümkündür. Ayrıca kızlık zarı dikimi ve onarımı operasyonları kısa süren ve bunun yanında aynı gün hastanın normal hayatına döndüğü estetik operasyonlardan biridir. Aynı hastanın taburcu olması ve normal hayratına dönebilmesi kadınlara istedikleri an operasyona katılma imkanı verir. Peki, kızlık zarı tam olarak nedir ve herhangi bir görevi var mıdır? Bunlara daha yakından bakalım.

Kızlık Zarı Nedir?

Her kadında doğumdan itibaren var olan kızlık zarının başka bir adı da hymen olarak karşımıza çıkar. Vajina girişinden itibaren ortalama 1,5 cm kadar iç kısımda yer alır. Kızlık zarının orta kısmında kadınlarda her ay düzenli olarak gerçekleşen adet kanamalarının dışarı atılması için bir delik bulunur. Bu deliğin büyüklüğü her kadından farklı olabilir. Buradan çıkan sonuç ise kızlık zarının vajina girişini zannedildiği kapatmamasıdır. Çünkü kızlık zarının vajina girişini tamamen kapatması adet kanamalarında kanın dışarı atılmasını engeller ve bunun sonucunda birtakım sorunlar ortaya çıkabilir. Ayrıca kızlık zarının ortasında yer alan deliğin büyük, küçük ya da farklı şekillerde olması kızlık zarının çeşitlere ayrılmasını sağlar. Daha öncede belirtmiş olduğumuz gibi kızlık zarı yapısı kişiden kişiye göre değişir. Diğer yandan kızlık zarının yapısı ve şekli aynı zamanda ilk cinsel ilişkide meydana gelene kanama miktarının da değişiklik göstermesine neden olur.

Kızlık Zarının Görevi Nedir?

Aslına kızlık zarının vücutta herhangi bir görevi yoktur. Yani vücutta bulunan diğer organlar gibi herhangi bir göreve sahip değildir. Kızlık zarı genel olarak kadınlarda doğumdan ergenlik çağına kadar vajina içerisine girmeye çalışan mikropları engeller. Ayrıca vajina içerisinde herhangi bir yabancı cismin sokulmasını da yine kızlık zarının olması önler. Genital bölge içerisinde kızlık zarının işlevinin sadece bu olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Kızlık Zarı Nasıl Yırtılır?

Kızlık zarının yırtıldığı durumlar arasında en çok karşımıza çıkan cinsel ilişkilerdir. Aksi bir durum olmadıkça genel olarak cinsel ilişki sırasında yırtılır. Bunun yanında sert bir cismin vajina içerisinde girmesi ya da mastürbasyon sırasında parmakların çok fazla içeri sokulması aynı şekilde kızlık zarının yırtılmasına neden olur. Bunların yanı sıra vajina bölgesinde gerçekleştirilen ceraahi operasyonlar da yine kızlık zarını bozabilir. Tüm bunlara rağmen en yoğun şekilde kızlık zarı yırtılması cinsel birleşme sırasında olur.

Kızlık Zarının Yırtılma Nedenleri

Kızlık zarının yırtılma nedenlerini genel olarak sıralamak gerekirse aşağıdaki gibi bir sıralama yapmak mümkün olur. Kızlık zarının bozulma ya da yırtılma nedenleri şu şekildedir;

 • Kızlık zarı çevresinde aşırı derecede gerilmelere yol açacak spor aktiviteleri
 • Kişinin çok sert bir şekilde genital bölgeden darbe alması ya da kesici bir objenin üzerine düşmesi
 • Bakire olunmasına rağmen genital bölgeden alınan çeşitli ilaçlar
 • Mastürbasyon yaparken parmakların ya da sert bir cismin çok fazla vajina içerisine girmesi
 • Vajinayı aşırı derecede sert bir şekilde kaşımak
 • Genital bölge üzerinde gerçekleştirilen çeşitli cerrahi müdahaleler ve operasyonlar

Cinsel ilişkide yırtılan kızlık zarı, anal ve oral ilişkilerde yırtılmaz. Kızlık zarının bozulması için erkeğin genital organının kadının vajinasından içeri giriş yapması gerekir. Bu nedenle ters ilişki ya da oral ilişki sırasında kızlık zarının yırtılması mümkün değildir.

Mastürbasyon Yaparken Kızlık Zarı Nasıl Yırtılır?

Mastürbasyon yaparken de kızlık zarı yırtılabilir. Ancak bu sanıldığı kadar kolay gerçekleşebilen bir durum değildir. Mastürbasyon sırasında kızlık zarının bozulması genelde yanlış hareketlerden ve uygulamalardan kaynaklanır. Ayrıca zarın yırtılmasında mastürbasyonun yapılış tekniği de oldukça önemli bir konumda yer alır. Yanlış bir teknik parmakların yanda mastürbasyon yapılan cismin vajina içerisinde daha fazla ilerlemesine ve kızlık zarının bozulmasına neden olur.

Kadınların mastürbasyon yaparken dikkat etmesi gereken konulardan biri parmak ya da yabancı cismin uygulama esnasında çok fazla vajina içerisine sokulmamasıdır. Çünkü vajina içerisine çok fazla giren parmak ya da yabancı cisim bir an da kızlık zarının zarar göresine ve hatta yırtılmasına neden olabilir. Bu yüzden mastürbasyon esnasında klitorisin uyarılması yeterli olur. Ayrıca kadınların orgazm olmasında etkili olan bölge klitoristir ve bu nedenle mastürbasyon yaparken de sürtünme ya da baskı gibi hareketler ile klitoris üzerinde işlem yapılması yeterli olur.

Esnek kızlık zarı yapısına sahip olanlar için aynı durumlar söz konusu olmayabilir. Yani parmağın ya da yabancı cismin vajina içerisine biraz fazla girmesi kızlık zarının yırtılmasına neden olmayabilir. Ancak bu konuda kesin bilgiler edinmeden mastürbasyon yaparken çok fazla içeri, girmek yanlış olur. Eğer kızlık zarı yapısı esnek değil ise bir anda yırtılma meydana gelebilir. Bu riski almamak için yine de parmak ya da yabancı cisim vajina içerisinde çok fazla ilerlememelidir.

Kızlık Zarı Tipleri Nelerdir?

Her kadında kızlık zarı tipi farklı olabilir ya da birtakım şekil değişiklilerine göre kızlık zarlarının çeşitleri olduğunu söylemek mümkündür. Kadınlarda çok sık rastlanan kızlık zarı yapısı annüler hymen olarak bilinen yuvarlak halkalı kızlık zarı yapısıdır. Yapılan araştırmalar genelde pek çok kadında bu tipte bir kızlık zarı yapısı olduğunu ortaya çıkarmıştır. Ayrıca kadınlarda yüzde 80 oranında yuvarlak halkalı kızlık zarı tipi olduğunu söylemek doğru olur. Uzmanlar normal bir kızlık yapısının da aynı bu şekilde olduğunu ifade eder. Diğer kızlık zarı tipleri çok sık karşılaşılan tipler değildir. Dolayısı ile diğer kızlık zarları da normal kızlık zarı yapısına girmez.

Kızlık zarı tiplerini genel olarak zar ortasında yer alan deliğin boyutu ya da şekli belirler. Bazen ilk girilen cinsel ilişkilerde kanama meydana gelmez. Böyle bir durumda ise bekaret konusunda birtakım tereddütler yaşanır. Ancak kızlık zarının yırtılmaması ve sonrasında kanama meydana gelmemesi zarın ortasında yer alan deliğini büyük olmasından kaynaklanır. Ayrıca zarın esnek bir yapıya sahip olması da aynı şekilde kanamanın önüne geçer. Bu tür durumlarda her iki taraf için de endişe edecek bir durum yoktur. Ancak kadın ve erkek durumdan tam olarak emin olmak için jinekolojik muayene yaptırabilir.

Kadınlarda yuvarlak halkalı kızlık zarı tipinin yanı sıra başka tipte kızlık zarı yapıları da vardır. Şimdi, diğer kızlık zarı tiplerini de inceleyelim ve nasıl bir yapıda olduklarına daha yakından bakalım.

İmperfore Hymen (Deliksiz kızlık zarı)

Genel olarak kadınlarda nadir görülen bir kızlık zarı tipi de olsa imperfore hymen yani deliksiz kızlık zarı, adından da anlaşılacağı gibi orta kısmında delik olmayan bir kızlık zarı tipidir. Normal bir kızlık zarının ortasında delik olması gerektiği düşünüldüğünde ise bu tip kızlık zarı normal yapıda değildir. Bu tipte bir kızlık zarına sahip olan kadınlarda tıbbi açıdan çeşitli sorunlar ile karşılaşılabilir. Çünkü genelde kadınlar her ayın belirli dönemlerinde adet döngüsü yaşar ve bu döngü sırasında pis kan dışarı atılır. Pis kanın atıldığı yol üzerinde kızlık zarı da bulunur ve bu kan tam olarak kızlık zarının ortasında yer alan delikten geçer. Kızlık zarında delik olmaması ise kanın içderide birikmesine neden olur ve bunun sonucunda tıbbi açıdan olumsuz durumlar meydana gelebilir. Genital organ içinde biriken kan, aşırı derecede şiddetli ağrıların oluşmasını sağlar. Böyle bir durumda ilk olarak yapılması gereken yaşanan durumu uzman bir doktor ile paylaşmaktır. Ayrıca kadınlar ergenlik dönemine girdiği anda baş gösterecek olan bu sorunun bir an önce çözülmesinde fayda vardır. Hatta 14 – 15 yaşlarına gelmesine rağmen hala adet görmeyen kızlarda kızlık zarı kontrolü yaptırılması tavsiye edilir. Deliksiz kızlık zarı yapısının normal hale getirilmesi çok basit bir operasyon ile mümkündür. Operasyon ile kızlık zarının ortası açılır ve bunun ardından delikli bir kızlık zarı meydana getirilmiş olur. Bunun yanında operasyon sonrası hastanın bekarlık raporu da alarak yaşanan durumu belgeleme şansına sahip olabilmektedir.

Septalı Hymen (Bölmeli Kızlık Zarı)

Septalı hymen diğer adıyla bölmeli kızlık zarı olarak karşımıza çıkar. Bölmeli kızlık zarı da kadınlarda çok nadir görülen bir zar tipidir. Ayrıca bu zar tipinde kızlık zarının ortasında yer alan delik bir bant ile ikiye bölünmüş şekildedir. Ayrıca bu tür kızlık zarına sahip olan kadınlar, ilk cinsel ilişkilerinde çok yüksek şiddetli ağrılar ile karşı karşıya kalır. Bunun yanında cinsel birleşmeyi tam olarak gerçekleştirememe ya da şiddetli kanamaların olduğu durumların da ön plana çıktığını söylemek doğru olur.

Kribriform Hymen (Delikli Kızlık Zarı)

Deliklik kızlık zarı ise zarın orta kısmında çok fazla deliğin olduğu bir kızlık zarı tipi olarak karşımıza çıkar. Kadınlarda nadir görülen bir kızlık zarı çeşidi olduğunu söylemek mümkündür. Bu zar tipinin özelliği ise cinsel ilişki sırasında yırtılmamasıdır. Cinsel ilişkiye girilse bile yırtılmayan bu zar, doktor tarafından yapılan cerrahi müdahale ile yırtılması gerekebilir. Ayrıca bu tür zarın genelde dantel tipi bir görüntüye sahip olduğu söylenebilir.

Ksentrik Hymen (Yarımay Kızlık Zarı)

Ksentrik hymen yani yarımay şeklindeki kızlık zarı aynı şekilde kadınlarda nadir olarak görülür ve zarın alt kısmı geniş ve kalın bir yapıya sahiptir. Genelde ilk cinsel birleşmede yırtılmaz ve ayrıca yırtılması için çok zorlanması gerekebilir. Çok fazla zorlamada ise vajinada şiddetli kanamalar oluşabilir. Bu nedenle çiftlerin cinsel ilişki konusunda uzman bir doktor ile durumu paylaşmaları yerinde olur. Aksi taktirde cinsel ilişkiye girmekte çok fazla sorun yaşanabilir.

Kızlık Zarının Yırtıldı Zamanın Anlaşılması Mümkün Mü?

Kızlık zarı yırtıldıktan sonra ortalama bir hafta içerisinde yırtılan kenarlar tamamıyla iyileşir. Daha sonra ise zarda herhangi bir değişiklik meydana gelmez. Üzerinden bir hafta geçtikten sonra zarın yırtıldığı anı tahmin etmek zorlaşır ve tam olarak ne zaman yırtıldığını kestirmek oldukça güç olur. Ancak bir hafta içerisinde yapılan muayeneler ile zarın ne zaman yırtıldığını tahmin etmek mümkündür. Bunların yanı sıra kızlık zarı yırtılmış olan bir kadının kaç defa ilişkiye girdiğini öğrenmek imkansızdır. Bu konuda herhangi bir şekilde bilgi verecek bir test ya da analiz yoktur.

Kızlık Zarı Muayene Yöntemleri Nelerdir?

Kızlık zarında muayene yöntemleri kadınların jinekolojik pozisyon almaları ile gerçekleştirilir. Muayene yapılırken genelde dışarında gözlem yapılır ve ayrıca inceleme sırasında kızlık zarı hiçbir şekilde zarar görmez. Ayrıca muayene yapılırken pelvik kaslara temas edilmez ve alanında uzan bir jinekolog kızlık zarı muayenesini kolaylıkla yapabilir. Kızlık zarı kontrlünde genel olarak muayene tekniği bu şekildedir.

Kızlık Zarının Yırtıldığı Nasıl Anlaşılır?

Kızlık zarının yırtıldığını anlamak için jinekolojik bir muayene yapılması yeterli olur. Bu muayenede uzman doktor, zarın yırtılıp yırtılmadı hakkında detaylı bilgi verebilir. Ayrıca zarın yırtılıp yırtılmadığını anlamak için muayene şarttır. Kadınlarda yapılan kızlık zarı muayenesinin diğer adları da “bekaret kontrolü” veya “bekaret muayenesi” olarak karşımıza çıkar.

Kızlık Zarı Yırtılması Anında Ağrı Hissedilir Mi?

Kızlık zarının yırtılması ile her kadında belirli derecede ağrı ya da acı meydana gelebilir. Bu durum genelde kızlık zarının yapısı ve kadının ağrı eşiği ile yakından alakalıdır. Yani bazı kadınlar çok acı hissedebilir bazıları ise çok az bir acı duyabilir. Cinsel ilişkilerde erkeklere düşen bazı görevler vardır ve özellikle ilk gecede erkeğin kadına karşı daha hassas olması tavsiye edilir. Erkeğin böyle davranması kadındaki acı ve korku hissini biraz olsun hafifletir ve bu şekilde daha rahat bir ilişki yaşayabilir. Tabi aynı zamanda kadın da cinsel ilişki sırasında kendini çok fazla sıkmamalıdır.

Diğer yandan cinsel ilişkilerde kızlık zarının yırtılması ile ortaya çıkan ağrı ya da acı hissi kızlık zarının tipi ile yakından alakalıdır. Kızlık zarının yapısının kalın olması ya da ortasındaki deliğin normalden daha küçük olması kadına çok fazla acı verebilir. Bu tür durumlarda cinsel birleşme sırasında daha dikkatli ve yavaş olunması tavsiye edilir.

Kızlık Zarı Yırtılmadan Hamile Kalınır Mı?

Kızlık zarı yırtılmadan hamile kalınıp kalınamayacağı konusunda öncelikle şunu söylemek gerekir ki; hamile kalmanın kızlık zarı ile herhangi bir şekilde uzaktan ya da yakından alakası yoktur. Yani kızlık zarı yırtılmayan bir kadın dahi hamile kalması mümkündür. Kızlık zarı vajina içerisinde yer aldığı için adeta bir süzgeç gibi işlev görür. Buna rağmen belirli bir miktarda spermin vajinadan içeri girerek kadının yumurtalıklarına ulaşması hamilelik için yeterli olur. Burada önemli olan spermin vajina içinden geçerek kadın yumurtalıklarına ulaşmasıdır.

Kızlık zarı ortasında yer alan delik her kadında farklı olabileceği için bazı kadınlarda spermin yumurtalıklara ulaşması daha kolay olabilir. Zarın orta kısmında bulunan delik normalden büyük ise hamile kalma riski daha da artar. Bu duruma göre kadınlar kızlık zarı yırtılmadan da kolaylıkla hamile kalabilir.

Kızlık Zarı Yırtılması Sonrasında Kendi Kendine İyileşir Mi?

Kızlık zarı yırtıldıktan sonra ortalama bir hafta içinde uç kısımları kapanmaya başlar. Buna rağmen şekil olarak herhangi bir iyileşme meydana gelmez ve eski haline dönmez. Tabi bu durum girilen ilk cinsel ilişkide kanama olmasını engeller. Çünkü kızlık zarı artık yırtılmıştır ve kanama da olmuştur. Ancak küçük boyutta bir yırtılma meydana gelmiş ise yaşanacak ilk cinsel ilişkiye belirli oranda bir miktarda kanama oluşması mümkündür. Yaşanacak ilk cinsel ilişkide kesinlikle kanama olmasını isteyenlerin yapması gereken ise kızlık zarı dikimi operasyonuna katılmaktır. Çünkü bu tür durumlarda kızlık zarının kanama ihtimali çok düşük olabilir ve kişi tahminlerinde yanılabilir.

Kızlık Zarı Yırtıldıktan Sonra Karşılaşılan Durumlar Nelerdir?

Kızlık zarı yırtıldıktan sonra her kadın çeşitli durumlar ile karşı karşıya kalır. Bunları genel olarak aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür;

 • Öncelikle ilk karşılaşılan durum vajinada kanama meydana gelmesidir. Kanamanın aşırı olması halinde uzman bir jinekolog tarafından muayene gerekebilir.
 • Ayrıca bazı durumlarda vajinada enfeksiyon gibi çeşitli sorunlar oluşabilir. Bu daha çok genital genital bölgede hijyene dikkat etmeyen kadınlarda çok sık görülür. Kadınlarda bulunan vajinal kanalların içinden gelen bakteri ve diğer etkenler kızlık zarı yırtıldıktan enfeksiyon meydana getirebilir.
 • Kızlık zarının yırtılması sonrasında karşılaşılması muhtemel bir başka sorun da fistül formasyonudur.

Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır?

Kızlık zarı dikimi başka bir ifadeyle bekaret onarımı şeklinde tanımlanır. Zarın dikiminde genel olarak cerrahi operasyonlar gerçekleştirilir. Ayrıca kızlık zarı dikimim için uygulanan cerrahi operasyonlar genital bölgenin içerisinde yapılır. Bu operasyonlarda amaç her zaman cinsel ilişki sırasında kanama oluşmasını sağlamaktır. Kızlık zarı dikim ve onarım yöntemleri ile gerçekleştirilen operasyon sonrasındaki ilk cinsel ilişkide vajinada kanama olur. Tabi cinsel ilişkide oluşan kanamada oran ve miktar önemli değildir. Amaç cinsel birleşme sırasında yaz ya da çok kanama meydana gelmesini sağlamaktır.

Kızlık zarını dikimi operasyonu yaptıran bir kadının bu işlemi yaptırdığı sadece konusunda uzman jinekologlar tarafından muayene sırasında anlaşılır. Jinekologlar dışında kızlık zarı dikimi ya da onarımı hiçbir şekilde anlaşılmaz. Kızlık zarı dikiminin Latince anlamı “hymenoplasty (himenoplasti)” veya “hymenoraphy (himenorafi)” olarak ifade edilir. Kızlık zarı dikimi ya da diğer adıyla bekaret onarımı vajina estetiği ameliyatlarından biridir ve dünyanın birçok ülkesinde farklı amaçlar doğrultusunda gerçekleştirilen bir operasyondur.

Kızlık Zarı Dikimi Hangi Operasyonlar İle Gerçekleştirilir?

Kızlık zarı dikimi ya da diğer adıyla onarımı günümüzde iki farklı şekilde gerçekleştirilir ve kızlık zarının dikimi için en çok tercih edilen yöntemler bunlar olarak karşımıza çıkar. Ayrıca kızlık zarı dikimi operasyonları kalıcı ve geçici olmak üzere iki farklı şekilde yapılır.

Kızlık zarının dikiminin kalıcı yani uzun süreli olması yakın zaman içerisinde evlenmeyecek kadınların tercihidir. Yani kızlık zarı onarıldıktan sonra kişi yıllar sonra da evlense cinsel ilişki sırasında kanama meydana gelir. Bunun tam tersi olan kısa süreli kızlık zarı onarımı ise ortalama bir hafta sonra evlenecek kadınlara uygulanır. Tabi bu nedenle kalıcı ve geçici kızlık zarı kimi için uygulanan teknikler de doğal olarak değişiklik gösterir. Uzun süreli (kalıcı kızlık zarı dikimi) kızlık onarımı için çoğu zaman flep yöntemi ya da mikro cerrahi tekniği uygulanır. Kısa süreli onarımlar da yalnızca kızlık zarına birkaç dikişin atıldığı yöntemdir. Zara atılan dikiş sonrasında en geç bir hafta içinde cinsel ilişkiye girilmesi gerekir. Daha geç kalınan durumlarda kanama meydana gelmeyebilir.

Flep Yöntemi İle Kızlık Zarı Dikimi

Flep yöntemi, kızlık zarı operasyonlarında kalıcı ve uzun süreli bir işlem olarak karşımıza çıkar. Günümüzde en çok tercih edilen yöntemlerden birinin flep operasyonu olduğunu söylemek mümkündür. Flep operasyonu ile öncelikle vajinanın alt duvarından bir doku parçası alınır ve alınan parça daha sonra vajinanın yan duvarına dikilir. Bu işlem vajinanın girişinde daralma meydana gelmesine neden olur. Yapılan operasyonun ardından ise vajina içerisinde yer alan ve dikilerek asılı bir konuma getirilen doku parçasının delinmesi ile kızlık zarı yırtılması taklit edilir. Bu yırtılma sonrasında da vajinada kanama görülür.

Flep yöntemi ile kızlık zarı dikimi, aslında cinsel ilişkide kızlık zarının yırtılması sonucunda kanama oluşumunun tam olarak taklit edildiği bir operasyondur. Yani yaşanan ilk cinsel ilişkide erkeğin penisinin kadının vajinasına girmesi sonucu oluşan kanama flep yöntemi sonrasında mümkündür.

Flep Yöntemi Sonrası Ne Olur?

Flep yöntemi ile yapılan kızlık zarı dikimi sonrasında hastanın öncelikle doktor tarafından verilen tavsiyelere eksiksiz bir şekilde uyması gerekir. Buna verilen antibiyotik ilaçlardan kreme kadar her şey dahildir. Operasyon sonrası ağrı ya da acı hissini ortadan kaldırmak için tavsiye edilen ilaçlar gerektiği anlarda kullanılmalıdır. Doktor tarafından tavsiye edilen ilaç ve krem, hastanın iyileşme sürecinin hızlanmasına etki eder. Bu nedenle antibiyotik ve diğer ağrı kesici ilaçların düzenli bir şekilde kullanılması gerekir. Bunun yanında verilen krem de yine işlem yapılan bölgedeki dikişlerin daha hızlı iyileşmesinde etkili olur. Flep yöntemi sonrasında hastanın yapması ve dikkat etmesi gereken diğer süreçler ise aşağıdaki gibidir;

 • Flep operasyonu sonrasında hasta ilk iki gün kesinlikle duş almamalı ve banyo yapmamalıdır. Operasyon sonrası 3. günden itibaren duş almaya başlayabilir.
 • Hastanın denize, havuza, hamam veya küvete girmesi yasaktır.
 • Aşırı derecede açma germe hareketlerinin olduğu spor aktiviteleri ve bunların yanı sıra ata, bisiklete ve motora binmek de hasta için yasak olan etkinlikler arasında yer alır.
 • Hastanın çalıştığı iş ağır değil ise ameliyatın olduğu aynı gün hasta işine geri dönebilir.
 • Bunun yanında günlük işler sırasında bacak arasının çok fazla gerileceği hareketlerden uzak durulması gerekir.
 • Flep operasyonu sonrasında hatsa yaklaşık olarak 2 haftanın ardından belirli oranda lekelenme ya da akıntı ile karşılaşabilir. Ancak kanama ya da lekelenme geçici bir durumdur ve hiçbir şekilde ilaç kullanılmasına gerek yoktur.
 • Flep yöntemi ardından ilk hafta vajinanın hemen girişinde gerilme ya da çekilme gibi hisler oluşabilir. Bunların meydana gelmesi tamamen normaldir ve dikişlerin yumuşamaya başlaması ile ortaya çıkan gerilme ve çekilmeler azalma yoluna girer.
 • Flep operasyonu ile kızlık zarı dikimi sonrasında leke tarzında oluşan kanamalar yaklaşık olarak 3 – 4 gün kadar sürebilir. Hatta bazı hastalarda kanama yoğun ve daha uzun süreli olabilir. Ancak böyle bir durumda hastanın hiçbir şekilde endişe etmesine gerek yoktur.

Flep Operasyonu Sırasında Ağrı Hissedilir Mi?

Flep operasyonu ile yapılan kızlık zarı dikimi sırasında acı ya da ağrı hissedilmez. Ayrıca gerek işlemler sırasında gerekse de operasyondan sonra hastalar hiçbir şekilde acı ya da ağrı ile karşı karşıya kalmaz. Operasyon yapılmasının ardından hasta aynı gün taburcu edilir ve günlük hayatına kaldığı yerden devam edebilir.

Flep Operasyonu Süresi Nedir?

Kalıcı kızlık zarı dikimi olan flep operasyonu, çoğu zaman lokal anestezi altında yapılır. Bölgesel uyuşturma yöntemi olarak karşımıza çıkan lokal anestezi ile flep operasyonu ortalama 25 dakika kadar sürer. Yapılan her operasyonun yaklaşık süresi budur ve genelde kısa süre içerisinde tamamlanır.

Flep Yöntemi ile Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi Ne Zaman Yapılır?

Flep yöntemi, kızlık zarı dikimi ve onarımında kalıcı bir yöntemdir ve cinsel ilişkiye girmeden en az 25 gün önce yapılması gerekir. Operasyonun ardından 25 günden daha önce cinsel ilişkiye girmek çok fazla kanamanın olmasına neden olur ve istenmedik sonuçlar ile karşılaşmak mümkündür. Ayrıca cinsel ilişkide dikişler görünebilir ve bu durumda kızlık zarı dikimi yapıldığı anlaşılır. Flep yöntemi sonrasında herhangi bir sorun yaşamdan cinsel ilişkiye girilmek isteniyorsa öncelikle dikişlerin erimesi için yeteri kadar beklenmesi gerekir. Aynı zamanda işlem yapılan bölgenin de iyileşmesi göz ardı edilmemelidir.

Flep Yöntemi Ne Kadar Süre Dayanır?

Flep yöntemi ile yapılan kızlık zarı onarımı kalıcı bir yöntem olduğu için hasta yıllar sonra da cinsel ilişkiye girse kanma meydana gelir. Yani operasyon sonrası izin verilen 25 gün sınırından sonra da ilişkiye girilse kanama oluşur, yıllar sonra da girilse aynı durum meydana gelir. Yapılan araştırmalar bu yöntem ile kızlık zarının 15 yıl sonra bile girilen ilk cinsel ilişkide kanam meydana getirdiğini gözler önüne sermiştir. Flep operasyonu ile kızlık zarı diktiren hiçbir hastanın bu konuda tereddüt etmesine gerek yoktur.

Flep Operasyonu ile Kızlık Zarı Dikimi Anlaşılır Mı?

Flep operasyonu ile kızlık zarı dikimi oldukça başarılı sonuçların ön plana çıktığı bir operasyondur. Bu nedenle flep yöntemi ile kızlık zarı dikilmesi sonrasında kişinin eşi ya da partneri bile bunu anlayamaz. Kızlık zarının dikdilidğini anlayabilecek kişiler genelde kadın hastalıkları ve doğum uzmanları olarak karşımıza çıkar. Bunun yanında alanında uzman jinekologlar da yine dikimi anlayabilir. Bunun yanında cinsel ilişki yaşanmasının sonrası kanama meydana gelirse artık flep yönemi ile kızlık zarı dikimi yapıldığını hiçbir şekilde anlamak mümkün değildir. Hatta kızlık zarının dikildiğinim anlamanın imkansız olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Flep Operasyonu Gerçekleştiren Doktorlar Hangileridir?

Flep operasyonu kalıcı kızlık zarı dikimi yapılan e en çok tercih edilen operasyonlardan biridir. Bu yöntem ile kızlık zarı dikimi yapacak olan doktorların deneyimli ve tecrübeli olmasında fayda vardır. Bunun yanında kızlık zarının anatomisini tam olarak bilmeli ve buna göre işlemler yapmalıdır. Alanında uzman jinekologlar flep operasyonu yapabilir. Ancak her jinekolog kızlık zarı dikimi yapmayabilir. Bu tamamen doktorun sahip olduğu çalışma prensibi ile yakından alakalıdır.

Mikro Cerrahi İle Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır?

Mikro cerrahi yöntemi ile kızlık zarı onarımı hasta iöin birçok avantajı da beraberinde getirir. Bu yöntem ile kızlık zarı kalıcı ve uzun süreli olarak dikilir.

Mikro cerrahi yöntemi uygulanırken öncelikle kızlık zarı üzerinden yer alan yırtık parçalar kesilir ve bunun ardından mikro cerrahi uygulaması ile tekrar birleştirilir. Bu şekilde yapılan işlemler sonucunda kızlık zarı kalıcı bir şekilde onarılmış olur. Ayrıca mikro cerrahi yöntemi esnasında hasta hiçbir şekilde ağru ya da acı ile karşı karşıya kalmaz. Yapılan işlemlerin sonrasında hasta aynı operasyonun yapıldığı gün hastaneden çıkabilir ve ağır bir işte çalışmıyor ise işine de geri dönebilir. Mikro cerrahi uygulaması ardından iyileşme süreci genel olarak hızlı bir şekilde gerçekleşir. Ayrıca mikro cerrahi uygulaması sonrasında kızlık zarının onarıldığı jinekolojik muayene sırasında bile anlaşılmaz. Mikro cerrahinin kızlık zarı operasyonlarına sunduğu en önemli avantajlardan biri tam olarak budur.

Mikro cerrahi yöntemi yardımı ile kızlık zarı onarımının her zaman deneyili ve tecrübeli uzman jinekologlar tarafından yapılması gerekir. Bu operasyonda elde edilen sonuçlar göstermiştir ki; başarı oranı çok yüksek olan bir uygulamadır. Ayrıca çok sık ve fazla ilişkiye giren ya da kürtaj ve doğum yapmış  kişiler üzerinde de oldukça etkili sonuçlar ortaya koyar. Bunun nedeni tam olarak mikro cerrahi uygulaması ile birlikte daraltma estetiği de yapılmasıdır. Herkesin tahmin edebileceği gibi çok sık ilişkiye giren kadınların vajinalarında belirli oranlarda genişleme meydana gelir. Ancak mikro cerrahi uygulamsı ile ehm kızlık zarını diktirmek hem de vajina daraltma esteiği ile daha sıkı ve dar bir vajinaya sahip olmak mümkündür. Mikro cerrahi yönteminin bir bakşa avantajı da kızlık zarı onarımı yanında vajinanın da daraltılması olmaktadır.

Mikro Cerrahi İle Kızlık Zarı Dikimi Sonrası Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Mikro cerrahi yöntemi ile kızlık zarını diktiren bir kişinin ameliyat sonrasında bazı konularda dikkatli olması gerekir. Çünkü daha hızlı ve sorunsuz bir şekilde iyileşmek için doktor tarafından verilen tavsiyelere eksiksiz bir şekilde uymak önemli bir konumda yer alır. Operasyon sonrasında hasta hiçbir şekilde acı ve ağrı çekmek istemiyorsa öncelikle bazı konularda dikkatli olmasında fayda vardır. Peki, mikro cerrahi uygulaması ardından dikkat edilmesi gerekenler neler olabilir? bunlara bakalım.

 • Mikro cerrahi yöntemi ardından öncelikle dikkat edilmesi gereken operasyonu gerçekleştiren doktorun tavsiyelerine eksiksiz bir şekilde uyulması olmaktadır. Doktorun verdiği tüm ilaçlar düzenli bir şekilde kullanılmalı ve bunun yanında asla aksatılmamalıdır.
 • Bunun yanında ameliyat olduktan sonra bacak arası hiçbir şekilde zorlayıcı hareketler ile gerginleştirilmemeli ve bacaklarda çekme yapacak aktivitelerden uzak durulmalıdır.
 • Hasta ağır bir işte çalışmıyorsa istediği gibi işine gidebilir ve bunun yanında günlük hayatında çok aşırı zorlayıcı olmayan aktivitelerde bulunabilir.
 • Mikro cerrahi yönteminin sonrasında ilk 2 gün duşa almak ya da banyo yapmak tavsiye edilmez. Bunun yanında hastanın havuz, deniz ya da küvete girmesi de aynı şekilde yasaktır.
 • Ameliyat sonrasında bir başka dikkat edilmesi gereken konu ise bisiklete, motora ve ata binmenin yasak olduğudur.

Mikrocerrahi İle Kızlık Zarı Dikimi Ne Kadar Sürer?

Mikro cerrahi yöntemi ile yapılan kızlık zarı onarımları genel olarak 30 dakika kadar sürer. Bunun yanında eğer ameliyatın yanı sıra bir de vajina daraltma operasyonu yapılacak ise operasyon süresi biraz uzayabilir.

Kızlık Zarı Dikimi Sonrası Şikayetler Nelerdir?

Kızlık zarı dikimi ardından hastada çeşitli şikayetler ön plana çıkabilir. Bunlar arasında ilk olarak karşımıza çıkan bazen bir hafta bazen ise birkaç gün kadar süren lekelenme tarzı kanamalardır. Ameliyatın ardından birkaç gün belirli bir oranda lekelenme meydana gelmesi normaldir. Ancak aşışı lekelenmelerde ameliyatı yapan doktor ile iletişime geçmek ve yaşanan durumu paylaşmak gerekir. Ayrıca operasyonun hemen sonrasındaki gün az bir miktar da olsa acı ya da ağrı hissedilmesi mümkündür. Ancak hissedilen ağrı ya da acı, doktor tarafında verilen ağrı kesici ilaçlar ile hafifletilebilir ya da tamamen geçmesi sağlanabilir. Diğer yandan bazen bu ağrıların seviyesi oldukça düşük olur ve neredeyse kişiyi hiç rahatsız etmez. Çok sık görülmese de bazı kadınların aşırı derecede acı hissi ile karşılaştığını söylemek doğru olur. Böyle bir durumda yapılması gereken ise öncelikle doktor tarafında verilen ilaçları kullanmak ve sorun devam ederse doktor ile iletişime geçmektir.

Kısa Süreli Kızlık Zarı Onarımı Ne Zaman Yapılır?

Kısa süreli olan kızlık zarı onarımı evlilik tarihi yakın olan kadınlar tarafından tercih edilir. Evlenmeden en az bir hafta öncesinde yapılması gereken bu işlemler de etkili sonuçlar ortaya çıkarır. İşlemler sonrasındaki ilk cinsel ilişkide vajinadan kan gelir ve bu da kızlık zarının yırtıldığı hissini verir.