kızlık zarı dikim

Kızlık Zarı Muayenesi

by admin in Kızlık Zarı25 Mayıs 2021

Kızlık Zarı Muayenesi pek çok kadın hastamızın kliniğimize sıklıkla yönelttiği sorular arasındadır. Bu yazımızda hastalarımızın yönelttiği soruları ve cevapları sizlerle paylaşarak kızlık zarı muayenesi alanında aklınızdaki tüm soruları yanıtlamayı hedefledik.

Kızlık Zarı 

Kızlık zarı nedir ? Vajina girişinde yaklaşık 2-3 cm gerisinde yer alan 2-3 mm kalınlığında bir dokudur. Kızlık zarının şekli kişiden kişiye değişmektedir. İlişki ile yırtılmaktadır. Normalde adet kanamasının geçişine imkân verecek derecede açıklığı bulur ve elastiksel yapıdadır. Toplumumuzda saflığı ve masumluğu temsil etmektedir. Kızlık zarı ilk ilişki deneyimi ve istenmeyen kazalar nedeniyle bozulabiliyor. Hatta bazen doğuştan   olmayabilir.

Bazen de zarın yapısı esnek olduğundan kanama olmayabiliyor. Kızlık zarının yapısı kalınsa ve cinsel deneyim sonrası bozulmadıysa bu durumda jinekolog tarafından cerrahi, bir işlemle kızlık zarı alınabiliyor. Tüm bunlar kişiden kişiye değişmektedir. Bu tür sorunlar yaşamamak ve kızlık zarının yapısı hakkında bilgi almak için bir jinekolog yardımı almanız en sağlıklı çözüm olacaktır.

Bakire Nedir?

Bakire ne demektir ? Cinsel deneyimi olmayan kişi “bakire”  olarak adlandırılır. Daha çok cinsel deneyim yaşamamış kişilere verilen bir addır. Kişinin ilişki deneyimi yaşayıp, yaşamadığını belirleyici nitelikte bir kelimedir. Hiç cinsel deneyim yaşamamış olan kişiler için kullanılır.

Kızlık Zarı Bozulması Nedir?

Kızlık zarı bozulması nedir ? Cinsel deneyim sırasında penisin vajinaya girişi, düşme ya da, çarpma gibi, kazalar, mastürbasyon esnasında kızlık zarının yırtılması sonucunda kızlık zarının anatomik yapısının bozulması durumudur. Bu durumda zarda kanama ya da hafif bir acı ile hissedilebilinir . Kızlık zarı dikimi ise ; kızlık zarı bozulmuş olan birinin kızlık zarının onarılması,  yenilenmesi ve cinsel ilişkide istenen beklenen kanamanın oluşması için yapılan cerrahi operasyondur.

 (Hymen )Dikimi Nedir?

Hymen dikimi nedir ? Toplumda değişik derecelerde öneme sahip olan kızlık zarı ‘Hymen’ Yunan mitolojisinde ise mad tanrısına verilen addır. Kızlık zarı diktirme işlemi ise, ‘himenoplasti’ (hymenoplasty) operasyonu olarak geçer. Zar dikimi;  zarı yapısal olarak bozulmuş olan birinin kızlık zarının onarılarak cinsel ilişkide beklenen kanamanın oluşması amacıyla vajinasına yapılan cerrahi operasyona verilen adıdır.
 

Kızlık Zarı Nasıl Onarılır?

Kızlık zarı nasıl onarılır ? Himenoplasti onarımı olarak isimlendirilen kızlık zarı dikimi ameliyatı ile hedeflenen ilişki kurulması vajinada kanlanma salgılayacak yeni bir doku oluşturulmaktadır. Bu operasyon geçici ya da  kalıcı olarak iki ayrı şekilde yapılmaktadır. Geçici yöntem yaşanacak olan cinsel ilişki tarihinden ortalama üç ile yedi gün arasında uygulanan işlemlerdir. Geçici zar dikimi işleminde, Jinekolog tarafından vajen girişini daraltacak ve cinsel ilişkiden  üç gün önce kanamayı sağlayacak bir dikiş atılır. İşlem sonrası hasta hayatına kaldığı yerden devam edebilmektedir.

Flep Metodu ile Kalıcı Zar Dikimi Hakkında Her Şey

 Flep metodu ile kalıcı zar dikimi nasıl olur ? Flep metodu ile kalıcı zar dikimi için herhangi bir zaman yoktur.   Kişi cinsel ilişkiye girene kadar bozulmaz. Himenoplasti ameliyatı sonrasında hedeflenen cinsel birliktelik sırasında vajinada beklenen kanamanın oluşmasını sağlayacak yeni bir doku oluşturmaktır. Kızlık dikimi ameliyatları vajina estetiği ve genital  bölgenin anatomik yapısını bilen deneyimli bir jinekolog tarafından yapılmalıdır.

Kalıcı Zar Dikimi Nasıl Yapılır?

Kalıcı zar dikimi nasıl yapılır ? Kalıcı kızlık zarı dikimi  yırtılan kızlık zarının yerine Flep denen yöntem ile yeni bir zar meydana getirilmesi işlemidir. Vajina girişini  daraltacak Flep ya da lazer, mikro cerrahi gibi farklı türlü yöntemler kullanılarak yapılır. İşlem ortalama 30 dakika kadar sürer. Kişinin kendi vajina girişinde bulunan Flep denilen dokudan yeni bir kızlık zarının yapılandırıldığı bir işlemdir. Flep yöntemi kendi kendine bozulmaz. Bu yöntemde hasta cinsel ilişkiye girerse kanama sağlanır. Bazen dikiş almaya gerek kalmaz. Lokal anestezi altında yapılmaktadır. Bir hafta kadar kanama ve sızıntılar devam edebilmektedir. 1 ayın sonunda hasta cinsel ilişkiye girebilir duruma gelmektedir.

Zar Dikimi Öncesi Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Zar dikimi öncesi yapılması gerekenler nelerdir ? Zar dikimi yapılmadan önce hastaya gelirken dikkat etmesi gereken bazı hijyen kuralları anlatılır. Kızlık zarı muayenesi ile birlikte genel jinekolojik muayenesi uzman doktor tarafından yapılır. Hasta kendini hazır hissettiğinde zar dikimi lokal yada genel anestezi altında yapılır.  İşlem süresi ortalama  20-30 dakika arasında sürüyor.

Zar Dikimi Sonrası Yapılması Komplikasyonlar Nelerdir ?

 Zar dikimi sonrası yapılması gerekenler nelerdir ? Operasyon sonrası hastada   ağrı hissi olmaz. Ameliyat olduğu günün ertesi günü hasta günlük hayatına rahatlıkla dönebilir. Kızlık zarı dikimi ameliyatı, jinekolojik muayeneden geçmeden cinsel birliktelik öncesi böyle bir operasyon geçirdiği anlaşılmamaktadır. Yapılandırılmış veya kalıcı zar dikimi operasyonlarında hasta hemen iş hayatı, sosyal yaşantısına ve benzeri yaşantısına geri döner. Bu durumda süreçte kendini koruması için yapılması gerekenler hastaya tüm detaylarıyla anlatılır. Ortalama bir ay sonra hasta tekrar muayeneye gidirek dokuların bütünlüğü kontrol edilmesi sağlanır.

Elastiki Zar Yapısı Nasıl Anlaşılır?

Elastiki zar yapısı nasıl anlaşılır ? Bazı zar çeşitleri ise, diğerlerine kıyasla çok daha elastiki bir yapıya sahip olabilmektedir. Esnek yapıdaki kızlık zarları kanamayan kızlık zarları az sıklıkla görülmektedir.   Bu yüzden bu türdeki zarlar cinsel ilişki sırasında yırtıldığından İlişkide beklenen kanlanma gerçekleşmez.  Gözle yapılan jinekolojik işlemler sonrasında kızlık zarının  durumu hakkında kişilere bilgi verilir ve kişinin psikolojik olarak rahat olması sağlanır.

Kızlık Bozulunca Kanama Ne Kadar Olur?

Kızlık bozulunca kanama ne kadar olur ? Kızlık zarının şekli kişiden kişiye değişmektedir. Bazı kızlık İlişki ile kanar ve hafif bir acı ile gösterebilir Kızlık zarı yırtılınca kanaması kişiden kişiye göre değişmekle beraber çoğunlukla birkaç damla oluyor. Esnek kız yapısına sahip olanlardan da kanama olmaz. Bu toplumda sorunlara yol açsa  jinekolog muayenesinde kızlık zarının neden kanamadığı ile ilgili konu açıklık kazanacaktır.

Kızlık Zarı Kanı Ne Renktir?

Kızlık zarı kanı ne renktir ? Kızlık kanı kızlık zarının yapısına ve kişiden kişiye göre değişir. İlişki sırasında kızlık zarında damar çatlaması da vajina da aşırı yırtılma gibi olmadıkça kızlık zarının rengi açık pembeye Yakın bir renktir. Bu herkeste aynı olacak  olacak diye bir şey yoktur. Kızlık zarı yapısı kalın olan odada bu renk kahverengiye yönünde olabilir. 

Kızlık Zarı Neden Kanamaz?

Kızlık zarı neden kanamaz ? Bazı zar yapıları diğerlerine göre daha elastiki bir yapıya sahip olabilmekte, bu yapıdaki zarlar cinsel ilişki sırasında yırtılmadan yapısını koruR. Esnek kızlık zarları kanamayan kızlık zarları az sıklıkla görülmektedir. Bunlar İlişki sırasında kanama maktadır. Yırtılma oluşmadığı için kan akışı da gerçekleşmez. Kanamayan zarlarında bu durum daha az sıklıkla görülmektedir.

Kızlık Zarı Neden Cinsel İlişki Dışında Yırtılır?

  • Vajinal bölgenin dikkatsiz bir şekilde kaşınması
  • Aşırı zorlamaya neden olan spor faaliyetleri
  • Sivri ya da sert bir aletin vajina bölgesine batması
  • Bakirelerin fitil, tampon vb şeyleri kullanması
  • Mastürbasyon yaparken sert cisimler kullanmak
  • Bu bölgeyi ilgilendiren operasyonlar geçirmiş olmak

Kızlık Zarının Ne Zaman Bozulduğu Anlaşılır Mı?

Kızlık zarının ne zaman bozulduğu anlaşılır mı ? Kızlık zarının bozulmasından ilk 7 günden sonra olan yaralanmalarda ilişkinin ne zaman gerçekleştiğini kızlık zarının ne zaman bulmak zordur. yedi gün içinde bozulan kızlık zarının muayenesi ile birlikte kızlık zarının bozulduğu son yedi gün içinde kızlık zarı bozulması gelişmişse bunun zamanı anlaşabilir.

Kızlık Zarı Yarası Ne Zaman  İyileşir?

Kızlık zarı yarası ne zaman iyileşir ? 1 haftanın sonunda zarın kenarları iyileşir. Kişinin ilişkiye ne zaman girdiği hiç anlaşılmaz. ilk 7 gün içinde gerçekleştiyse kızlık zarının ne zaman bozulduğu anlaşılır. Yırtılan bölgedeki o geçmemiş olan yaradan ilişkinin kaç gün içinde gerçekleştiği tahmin edilebilir.

 Kızlık Zarı Bozulurken Ağrı Ya Da Acı Olur Mu?

Kızlık zarı bozulurken ağrı ya da acı olur mu ? Yeterli kayganlık sağlanana kadar ön sevişmeye devam edilmesi halinde kızlık zarının yırtılmasında ağrı ya da acı hissedilmez.  Kişinin canının yanacağını düşünerek, kendini kasması kızlık zarının yapısal olarak kalın olması, ağrı hissetmesine sebep olabilir.

İlişkiyle Kızlık Zarı Kanaması Hakkında Her Şey

Kızlık zarı vajina girişinde bulunan ince kılcal damarlara sahip kolay yırtılabilen ve kan damarlarından oluşan bir yapıdır.  İlişkide olduğundan kızlık zarının yapısına, penisin büyüklüğüne bağlı olarak cinsel ilişkiyle beraber kanama oranı az miktarda ve pembemsi bir renkte oluyor.

Kızlık Zarı Kanama Miktarı Ne Kadar Olmalıdır?

Kızlık zarı kanama miktarı ne kadar olmalıdır ? Kızlık zarı kanama miktarı, yapısal olarak kızlık zarında bu kanama koyu renk olabilmektedir. Bazen bu kanama sızıntı şeklinde birkaç gün devam edebilir. Bunda endişelenecek bir şey yoktur.

Kızlık Zarı Kanamalarında Hangi Durumda Doktora Gidilmelidir

Kızlık zarı kanamalarında hangi durumda doktora gidilmelidir ? Kızlık zarı bozulma sırasında oluşan  damar çatlaması gibi durumlarda kanama durmazsa doktora gidilmelidir. Bazı durumlarda kanamanın durdurulması için, cerrahi işlem gerekebilir.

Kızlık Zarının Fizyolojik Önemi Nedir?

Kızlık zarının fizyolojik önemi nedir ? Genellikle kızlık zarı 0-12 yaşlarına kadar vajina içine yabancı cisimlerin kaçmasını önlemektedir. Özellikle vajina içinde oluşacak enfeksiyonlara karşı küçük kız çocuklarında koruyucu bir görevi  vardır. Ayrıca Doğuştan idrar kanalı yokluğu durumunda üretra kullanılarak bu bölgeye yeniden üretra yapabilmesidir. Bu genellikler çok ender de olsa görülen bir durumdur.

Mastürbasyon Esnasında Kızlık Zarı Bozulur Mu?

Mastrübasyon esnasında kızlık zarı bozulur mu ? Kızlık zarının mastürbasyonun nasıl yapıldığı sırada bozulması için vajinanın içine parmak ya da yabancı bir cisim girmesi gerekir. Bu cisimlerin mastürbasyon esnasında herhangi bir cisimle klitoral yüzeyine giriş, kızlık zarının bozulmasına neden olur. Sadece kllitoris yüzeyine bir baskı ve sürtünme uygulayarak yapılan mastürbasyonla kızlık zarına zarar vermez.

Kızlık Zarına Zarar Veren Şeyler Nelerdir?

Kızlık zarına zarar veren şeyler nelerdir ? Kızlık zarı yalnızca cinsel ilişki ile değil sürtünmeyle de bozabilir. Sürtünme yoluyla kan gelebilir ve sürtünmeye bağlı kızlık zarının yırtılmasının yanı sıra kızlık zarında zedelenme lerde oluşabilir. Esnek kızlık zarı bulunanlarda ya da kızlık zarı deliği geniş olanlarda zarın yırtılmaması gerekiyor

Anal İlişkiyle Kızlık Zarı Bozulur Mu?

Anal ilişkiyle kızlık zarı bozulur mu ? Anal ilişki esnasında ilişki kızlık zarının bozulması söz konusu değildir. Anal birliktelik sırasında el ile mastürbasyon yapıyorsa vajinaya yapılan  aşırı basınç nedeniyle kızlık zarı bozulabilir.

Hangi Durumlarda Kızlık Zarı Muayenesinde Doktor Raporu İstenir?

Hangi durumlarda kızlık zarı muayenesinde doktor raporu istenir ? Kişi tecavüz, zorla ilişki, gibi adli bir olay neticesinde incelenmesi ve raporun yapılması zorunludur Savcılıktan gelen kâğıtla birlikte adli tıpta muayene olunur. Kızlık zarındaki yırtılma ve hasar durumu tespit edilir.  Bu rapor alarak ilgili birimlere verilir. Bu raporda kızlık zarının yapıları ve durumları ile ilgili bilgilendirme amaçlı verilir. Kızlık zarı muayenesi kızlık zarı muayenesi, bekaret muayenesi, benzeri farklı bir durum ve herhangi bir olay, bir akut travması durumunda da yapılması gerekli bir hal alır.

Genç Kızlar Neden Kızlık Zarı Muayenesi Olmak İster?

 Genç kızlar neden kızlık zarı muayenesi olmak ister ? Çoğunlukla toplum baskısı nedeniyle kızlık zarı muayenesinin nasıl yapılacağı, kızlık zarının yapısını, elastikiyeti, kızlık zarının bozulup bozulmadığını belirten ve bu konudaki kaygılarını gidermek için çok fazla insan kızlık zarı muayenesi olmak ister.

Kızlar Zarı Muayene Sırasında Dışarıdan Görülür Mü?

Kızlar zarı muayene sırasında dışarıdan görülür mü ? Kızlık zarını görmek kişi kızlık zarını kendi kendine göre göremez ve muayene edilemez. Bu değerlendirme kadın doğum uzmanları tarafından yapılacak olan ‘kızlık zarı muayenesi’ ile belirlenir. Kızlık zarı muayenesi Hymen (hymen) muayenesi, kızlık zarı kontrolü,  testi, kızlı zarı kontrolü, bekâret testi, bekaret denetimi, bakirelik testi, bakirelik incelemesi gibi değişik isimlerle anılır. Kızlık zarının bozulup bozulmadığını ortaya koymak için yapılan özel jinekolojik muayenenin adıdır. Kızlık zarı muayenesinde kızlık zarının türleri de belirlenmektedir.

Kızlık zarı muayenesi korkulacak bir muayene değildir ve oldukça kolaydır.  Yaklaşık 30-40 saniye sürer . Kızlık zarı muayenesi çok kısa sürer ve muayene sırasında herhangi bir ağrı ya da acı hissedilmez. Herhangi bir alet kullanmadan muayene yapılır ve zar yapısına zarar vermez.

Kızlık Zarı Muayenesi Nasıl Yapılır?

Kızlık zarı muayenesi nasıl yapılır ? Kişi jinekolojik muayene masasına alınır. Kızlık zarı muayenesinde jinekolojik muayenede jinekolojik masaya alınan hasta Küçük dudaklar (labium minus) yana doğru hafifçe çekilerek dokunulmadan gözle kızlık zarı (hymen ) incelenir ve muayene yapılır. Herhangi bir ağrı ya da acıya sebep olmamaktadır. Kızlık zarının yapısı ya da durumu hakkında kişiye bilgi verilir.

Kızlık Zarının Derin Olması Muayeneye Engel Mi?

Kızlık zarının derin olması muayeneye engel mi ? Kızlık zarının daha derin olduğu durumlar da ise, hastadan ıkınması istenilerek kızlık zarı görülür. Kızlık Zarı Muayene Teknikleri muayene sırasında pelvik kaslara dokunulmaz. Doktor tarafından dış dudaklar uygun bir şekilde çekilerek vajina içi ve kızlık zarı incelenmektedir Dış genital organlar yalnızla çok az gözle incelenmekte ya da dışarıdan hafif elle olacak şekilde dokunulmaktadır.

Genç Kızlara Zar Muayenesi Nasıl Yapılır?

Genç kızlara zar muayenesi nasıl yapılır ? Bazen genel kontrol amacıyla bir problemin saptanması için genç kızlara kızlık zarı muayenesi muayene karından ultrasonografi ile yapılabilmektedir. Rahim ve yumurtalık gibi jinekolog organları görüntülenebilmektedir. Daha önce cinsel deneyim yaşamamış genç kızların mesanesi dolu olarak gelmesi önerilmektedir. Kızlık zarı muayenesinde doktorun yanılma payı nerdeyse yok gibidir.

Zar Muayenesinden Korkmayın

Kızlık zarı muayenesi korkulacak bir muayene değildir Herhangi bir alet kullanmadan yapılır ve kızlık zarına zarar vermez. Dış genital organlar yalnızla çok az gözle incelenmekte ya da dışarıdan dokunulmaktadır. Herhangi bir ağrıya sebep olmamaktadır. Kızlık zarının şekli kişiden kişiye değişmektedir. İlişki ile yanmaktadır. Esnek kızlık zarları kanamayan zarları az sıklıkla görülmektedir.

Leave a Comment

Hemen Konuş
Merhaba,,Size Nasıl yardımcı Olabiliriz?